Z zaslišanjem avstrijskih izvedencev dr. Inga Wieserja, dr. Bernharda Schneiderja in dr. Brite Leyrer so danes nadaljevali sojenje dr. Milku Noviču zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika. Ostali so pri ugotovitvah iz pisnega izvedenskega mnenja. Da je torej na podlagi najdenih sledi možno, da je Novič Jamnikov morilec. A da je tudi možno, da gre za stare sledi, ki jih je dobil na strelišču leto pred umorom. "Lahko morda določite procentualno verjetnost, da je bil obtoženi strelec?" jih je vprašala predsednica senata Sinja Božičnik. "Ne, imamo premalo 'materiala' za ocenjevanje verjetnosti. Postavljati takšne zaključke bi bilo neresno," je v imenu vseh odgovoril Schneider. "Sta enako možni obe hipotezi: da je bil strelec ali da gre za sledi s strelišča? Lahko govorimo o verjetnosti 50 proti 50?" je vprašanje dopolnila tožilka Blanka Žgajnar. "Ne, verjetnostnega odgovora vam res ne moremo dati. Lahko samo povemo dejstva, ki so v prid eni ali drugi hipotezi," je vztrajal Schneider.
Pretirana slovenska interpretacija
Novičev zagovor je na kratko tak: delci streljanja so na jakno prišli na strelišču, znašli so se tudi v žepih, ker je v njih prenašal izstreljene tulce. To jakno je potem nosil vse leto, tudi ko so ga po umoru povabili na policijo in mu odvzeli sledi. GSR-delce je z rokami prenesel tudi na glavo, ko si je segal v lase. Slovenski izvedenec Franc Sablič je takšno kontaminacijo zavrnil. Nemogoče je, da bi si roke kontaminiral ravno z GRS-delci, sestavljenimi iz enakih elementov, kot so jih našli na tulcu na kraju umora, je zapisal v mnenju. Opozoril je tudi, da so jih našli na hrbtišču palca in kazalca, kar je tipično za strelce. Toda avstrijskim izvedencem se vse to ni zdelo nič izjemnega, oceno slovenskega kolega so označili za "pretirano interpretacijo". Sablič ni sledil Novičevemu zagovoru tudi zato, ker so na njegovi jakni našli velike GSR-delce, na rokah in laseh pa le majhne, čeprav naj bi tja prišli ravno z jakne. Avstrijcem se tudi to ni zdelo čudno. "Iz navedenega ne moremo delati nobenih zaključkov," je izjavil Wieser.
Po umoru so forenziki dodobra pregledali Novičevo stanovanje, avto in tako dalje. Nikjer niso našli nobenega GSR-delca. "Če oseba nosi jakno z veliko temi delci dlje časa, bi pričakovali, da jih najdemo tudi na predmetih, ki se jih dotika v vsakodnevnem življenju?" je ugibala Žgajnarjeva. "Da, sedež avta je dober primer, kjer bi jih pričakovali. Oprijem na gladkih površinah pa je zelo slab," je pojasnila Leyrerjeva. In če je jakna obešena med drugimi jaknami v omari, se jih dotika, oseba jakno jemlje ven in spet vrača – bi na drugih jaknah pričakovali te delce? "Da. A to so teoretična vprašanja, odvisno od materiala," je izjavila izvedenka.
Pregon zastara konec prihodnjega tedna
Na izrecno vprašanje tožilke, ali je možno reči, da so sledi na Novičevih rokah in laseh enake sestave kot na tulcu s kraja kaznivega dejanja, so izvedenci odgovorili pritrdilno. Po drugi strani pa so potrdili, da so na jakni našli veliko bakra. "Kar se sklada s hipotezo o tulcih v žepu," so na sodničina poizvedovanja odgovorili strokovnjaki. Sojenje je tik pred koncem. Senat je zavrnil stališče pooblaščenca pokojnikove žene Mihe Kuniča, da je ustavno sodišče z nedavno sodbo (primer general Rupnik) zadržalo tek zastaralnega roka v Novičevem primeru. Podlage za prekinitev sojenja torej ni, je dejala Božičnikova in nadaljevanje sojenja napovedala za ponedeljek. Ko bodo na vrsti končne besede in predvidoma tudi sodba.
Časten umik obtožnice
Zagovornica Monika Poje je tik pred koncem obravnave pozvala tožilstvo, naj "ravna častno in umakne obtožnico". Da je moralo sprevideti, da že šest let preganja nedolžnega človeka. "Samo tako bi se izognili zastaranju in omogočili tožilstvu, da začne iskati pravega storilca. Saj vemo, kaj zastaranje pomeni," je izjavila. Blanka Žgajnar je odgovorila, da obtožnice ne umika. In da bi obramba lahko o zastaranju razmišljala že prej. "Ko je z nesmiselnimi dokaznimi predlogi postopek zavlačevala," je izjavila.