Sledili prenosniku in našli tatu

Specialni povratnik Zlatan Velić je priznal tatvino iz enega od ljubljanskih stanovanj. Izsledil ga je lastnik, ki je vklopil aplikacijo za iskanje lokacije ukradenega prenosnega računalnika, policija pa ga je nato samo še prijela.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Ja, ja, priznavam. Po vsaki točki kot piše tam," je obtoženi Zlatan Velić pospešil kazenski postopek in bil obsojen na deset mesecev zapora.
Jaka Gasar

"Ja, ja, priznavam. Po vsaki točki kot piše tam," je 42-letni Zlatan Velić odgovoril na vprašanje sodnice Irene Škulj Gradišar, ali priznava tisto, kar je tožilstvo zapisalo v obtožnici, torej junijsko predrzno tatvino na Rimski cesti v Ljubljani. Isto vprašanje mu je zastavila že pred dobrim mesecem, a si je, ko je slišal, da bo v tem primeru obsojen na deset mesecev zapora, vzel čas za premislek. Tožilstvo je tudi zdaj vztrajalo in obtoženi je priznal. Sodnica je priznanje sprejela in ga tako obsodila na deset mesecev zapora. Ni pa odločala o njegovi prošnji, da bi ga poslali v zapor na ljubljansko Povšetovo (ker je blizu njegovega doma) ali v Novo Gorico. "Kje boste prestajali kazen, se ureja pozneje, ko bo sodba pravnomočna, in ne ob njenem izreku," mu je pojasnila.

Rio mare in ariel v kapsulah

Velić je, bi lahko rekli, notorični tat. Njegov kazenski list je dolg 13 strani. "Začelo se je leta 1998 ... V glavnem ste bili obsojeni zaradi premoženjskih deliktov, tatvin, velikih tatvin, tudi poškodovanja tuje stvari, kršitve nedotakljivosti stanovanja ...," je sodnica brala izpisek iz kazenske evidence. Že pri šestnajstih je pristal v Prevzgojnem domu Radeče, od koder je nenehno bežal in na begu kradel. Od leta 1998 je bil obsojen več kot 30-krat. Najbolj je "zaslovel" z vlomom v stanovanje enega od članov Gibanja za pravičnost in razvoj, ki ga je s pajdašem zagrešil leta 2007. Ukradla sta računalnik, na katerem je bila shranjena dokumentacija gibanja, vodja gibanja in takratni predsednik republike dr. Janez Drnovšek pa je govoril o incidentu s političnim ozadjem. A dvojica je v resnici kradla le zato, da je dobila denar za drogo.

Velićeva zadnja sodba je postala pravnomočna oktobra lani, zaradi roparske tatvine je dobil deset mesecev zapora. Šlo je za dogodek v Mercatorju v Slovenčevi ulici v Ljubljani, kjer je s police v nakupovalno torbo na koleščkih natrpal 17 paketov ribjih konzerv Rio Mare in tri pakete pralnega praška Ariel v kapsulah. Ko je želel smukniti mimo blagajne, se je seveda vklopil alarm. Na prošnjo prodajalca, naj pokaže vsebino torbe, se je odzval s kričanjem, mesarju, ki je prihitel na pomoč, pa je zagrozil z nožem, rekoč, da ga bo "napičil". Potem se je pognal v beg, a ne za dolgo.

Prijet v 15 minutah

V začetku junija, štiri mesece po prihodu iz zapora, pa so ga spet ujeli, potem ko je "nepooblaščeno pregledal" odklenjeno stanovanje na Rimski cesti v Ljubljani. Stanovalec, ki je bil doma, ga niti ni slišal. Šele njegov sostanovalec je ob prihodu domov ugotovil, da manjkajo nahrbtnik z Applovim prenosnim računalnikom, električni skiro, polnilnika, sončna očala, ročni kalkulator in parfum.

Lastnik prenosnika je vklopil aplikacijo za iskanje lokacije in videl, da se premika od Petkovškovega nabrežja na Hrvatski trg, nato pa v Šlajmerjevo ulico. Poklical je policijo, ki je na zadnji ugotovljeni lokaciji v Potrčevi opazila moškega z nahrbtnikom, Velića, ki je imel vse nakradeno, vredno približno 3100 evrov, še pri sebi. Ujeli so ga po le 15 minutah. V preiskavi se je sicer skušal oprati krivde, rekoč, da je na Viču pil pivo, ko se je vračal domov, pa je zraven nekega zabojnika našel skiro in torbo. Kot že rečeno, je zdaj krivdo za kaznivo dejanje drzne tatvine vendarle priznal.

Do pravnomočnosti sodbe zaradi ponovitvene nevarnosti ostaja v priporu. Sodnica bi mu lahko tudi preklicala pogojno obsodbo zaradi tatvine, na katero je bil pred dvema letoma v Kamniku obsojen na tri mesece zapora s triletno preizkusno sodbo. Kamniško sodišče je zaprosila za spis, a ga ni dobila, brez tega pa o preklicu ni mogla odločiti. Velić ima sicer še en odprt postopek, seveda zaradi tatvine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta