Sodba: Dobrih štirinajst let za uboj mlade mamice

Novomeško sodišče je Boruta Turka obsodilo za uboj in ne umor, kazen je za skoraj deset let nižja kot na prvem sojenju

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Borut Turk je svojo bivšo partnerko večkrat zabodel najprej z enim nožem, in ko se je ta zlomil, še z drugim.
Dragana Stanković/dnevnik

Sklonjenih glav, vidno razočarani so svojci umrle 27-letne Romane Muhič včeraj zapuščali sodno dvorano novomeškega okrožnega sodišča. Za 34-letnega Boruta Turka, ki je pred dvema letoma vzel življenje njihovi ljubljeni Romani, mamici dveh majhnih otrok, so pričakovali mnogo višjo kazen. Januarja lani je sodišče na prvem sojenju Turka obsodilo na 24 let zapora zaradi umora, a je višje sodišče sodbo razveljavilo in primer vrnilo v ponovno sojenje. Tokrat je spremenjeni senat Turka obsodil za uboj in mu prisodil štirinajst let in osem mesecev zapora.

"Nedvomno gre za čustveno zelo težko zadevo. Toda senat je moral izhajati predvsem iz razuma in dejstev, ne pa iz čustev," je v obrazložitvi sodbe poudarila predsednica petčlanskega senata Romana Rački Strmole. Senat je tako delno sledil obrambi, ki je od vsega začetka vztrajala, da ni šlo za umor, sploh pa ne na grozovit način in iz brezobzirnega maščevanja, kot je to trdilo tožilstvo, temveč za uboj na mah ter v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti in zmožnosti obvladovanja. Ker je zagovornik Jurij Redek prepričan, da je tudi izrečena kazen previsoka, se bo pritožil, zagotovo pa tudi tožilka Nada Črnugelj, ki je predlagala najvišjo, to je 30-letno zaporno kazen za umor.

Ni šlo za grozovito dejanje

Kot je dejala sodnica, je senat zelo skrbno pretehtal vsak posamezni dokaz. Tako je v skladu z načelom "v dvomu v korist obdolženca" odločil tudi glede osrednjega vprašanja v tem postopku, to je o grozovitosti dejanja. "O grozovitosti govorimo, ko gre za brezčutnost, krvoželjnost storilca, ki naj bi žrtvi povzročal izjemno hudo trpljenje, strah in bolečine, ki presegajo stopnjo pri običajnem kaznivem dejanju. Toda to v tem postopku ni bilo izkazano. Prav tako ni izkazano, da bi žrtvina agonija trajala dlje časa. Iz ugotovitev izvedenca namreč izhaja, da čas med prvim in zadnjim vbodom, ki ga je žrtev utrpela še v času življenja, ni bil daljši od 60 sekund," je dejala Strmoletova. Na truplu so izvedenci našteli več kot 40 različnih poškodb in vbodov. Štirje vbodi so bili v predel leve dojke, od katerih je eden usodno poškodoval desni srčni prekat.

Po mnenju senata je šlo za brutalen napad, ne pa tudi za brezobzirno maščevanje, saj dokazni postopek ni pokazal, da bi Turk dejanje načrtoval in se nanj pripravljal. "Res je žrtvi večkrat izrekal grožnje, toda te so bile zanj kot 'dober dan' in jih po pripovedovanju prič tudi žrtev ni jemala resno, češ da so ga same besede in da nič ne bo storil," je pojasnila sodnica in ponovno poudarila, da umor v tem postopku ni bil dokazan.

Vpliv osebnostne motnje

Senat je sledil izvedenskemu mnenju, da je pri Turkovem ravnanju veliko vlogo odigrala tudi njegova mejna osebnostna motnja z elementi narcistične motnje, zaradi katere se ni znal spopadati z izgubo njemu pomembnih stvari, v tem primeru njegove partnerke. Ko ga je postavila pred dejstvo, da je njunega razmerja konec, prepričana je namreč bila, da ji je znova nezvest, je bil to zanj šok in je zaradi motnje reagiral izraziteje, burneje, kot bi reagirali drugi ljudje. "Partnerko je dojemal kot del svoje osebnosti. Torej, če bi izgubil njo, bi izgubil sebe," je dejala sodnica.

"Toda pri svojem dejanju je popolnoma pozabil na to, da je dvema majhnima otrokoma vzel mamo. To ju bo nedvomno zaznamovalo za vse življenje. Poleg tega ji je življenje vzel nekdo, ki sta mu zaupala," je poudarila sodnica, ki pa je zanj vendarle našla tudi nekaj olajševalnih okoliščin, od nekaznovanosti, skrbi za otroka do redne zaposlitve in izpolnjevanja človeških in družbenih dolžnosti, pa tudi njegovega večkratnega obžalovanja in opravičila svojcem.

Tudi najvišja kazen Romane ne bo vrnila

Tudi včeraj se jim je opravičil, a svojega zagovora sam ni zmogel prebrati. Njegove besede je zato prebral zagovornik. "Iskreno mi je žal. Ne morem verjeti, da sem to storil in mnogim prizadejal toliko bolečine." Turk se je dotaknil tudi svojega nesrečnega otroštva, polnega nasilja in alkoholizma. Prav zato se je trudil biti boljši človek, kot je bil njegov oče, je dejal. "S športom sem želel spremeniti svoje življenje in tudi obema otrokoma želim boljše življenje, kot sem ga imel sam. Prosim za še eno priložnost, saj želim poskrbeti za svojo hčer, ki jo imam neizmerno rad."

Kot je dejal Romanin oče Branko Muhič, jim tudi najvišja kazen Romane ne bo vrnila, bi bila pa vsaj v poduk vsem prihodnjim Borutom, "da bodo najstrožje kaznovani, brez odpustkov".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta