Na celjskem okrožnem sodišču verjetno še kar nekaj časa ne bo sodnega epiloga za prometno nesrečo, ki se je zgodila v noči na 21. avgust 2015 na magistralni cesti Prnajvor-Klačnice v naselju Hrvaćani v Bosni in Hercegovini. V nesrečo so bili vpleteni trije Celjani, povzročitve nesreče pa je obtožen danes 28-letni Tim Korpnik. V nesreči je življenje izgubila komaj 21-letna Lindita Jakupi, ob njej je bil huje poškodovan 22-letni sopotnik Dejan Grbić. Tim Korpnik, ki je bil prav tako hudo poškodovan, je obtožen nevarne vožnje v cestnem prometu. Trojica mladih Celjanov se je usodne noči vračala v Slovenijo. Z vozilom so okoli ene ure zjutraj trčili v betonski prepust, in to tako silovito, da se je avto prevrnil in obstal na strehi, nakar je še zagorel. Vzrok nesreče naj bi bila prevelika hitrost vožnje.
Zapleti zaradi bioloških sledi na volanu
Sojenje se je pričelo pred slabima dvema letoma, primer pa se vseskozi zapleta zaradi bioloških sledi na volanu omenjenega vozila. Na njih so našli tako sledi Tima Korpnika kot umrle Lindite Jakupi. Korpnikov odvetnik Luka Divjak skuša sodišču vseskozi dokazati, da je usodno noč vozila prav oškodovanka Jakupijeva, ki v času nesreče še ni imela vozniškega dovoljenja, in ne njegov klient. Izvedenec sodne medicine Peter Kadiš je ob zaslišanju v sodni dvorani pojasnil, da je oškodovanka v času nesreče sedela na sovoznikovem sedežu, na vse to pa kažejo tudi njene poškodbe, ki so jih odkrili ob sodni obdukciji. Da so bile njene sledi najdene na volanu, pa pripisuje temu, da jo je ob hudem trku razmetavalo po vozilu, ker ni bila pripeta z varnostnim pasom.
Na volanu našli le makro sledi kože, ne pa krvi
S tem pa se ne strinja Korpnikov odvetnik. Zato je pred zadnjo obravnavo sredi marca letos na lastno pobudo poslal vprašanje bosanskemu izvedencu za biološke sledi Zoranu Obradoviću, ki je tudi delal na tem primeru in preiskoval sledi, ki jih je po nesreči z volana vzel kriminalistični tehnik. V mnenju, ki ga je po elektronski pošti poslal odvetniku, pa je izvedenec napisal, da so na dveh vatiranih palčkah, s katerima so jemali sledi z volana, našli le sledi makro kože, ne pa sledov človeške krvi. V nasprotju z njim pa je slovenska izvedenka za biološke sledi Irena Zupanič Pranjič na sodišču med drugim dejala, da so na volanu odkrili mešane biološke sledi štirih oseb. Kdo je četrta oseba, se ne ve, v vozilu so bili v času nesreče trije potniki.
Sodnica Alenka Jazbinšek Žgank je zato na marčevskem naroku sprejela sklep, da mora bosanski izvedenec sodišču poslati rezultate svoje preiskave na volanu vozila, a so se zadeve zapletle. Obradović se na sodničino pisanje ni odzval, zaradi česar je sodnica junija uradno vlogo za posredovanje njegovih rezultatov poslala na Inštitut za sodno medicino v Republiki srbski, kjer je izvedenec zaposlen. Od tam je dobila povratnico, da so pošto prejeli, ni pa od njih dobila nobenega odgovora.
Tako so se vpletene strani na petkovi obravnavi dogovorile, da bo sodnica skušala priti do mnenja preko mednarodnega zaprosila za pravno pomoč. Odvetnik Luka Divjak pa bo prihodnji teden izvedenca Obradovića tudi sam poklical po telefonu in skušal ugotoviti, kje so se zadeve zataknile. Dogovorili so se tudi, da bodo po prejemu mnenja z izvedencem opravili zaslišanje preko videokonference. Tega dne pa bodo na obravnavo povabili tudi slovensko izvedenka Zupanič Pranjičevo. Sodišče namreč želi izvedenca zaradi nasprotujočih si mnenj neposredno soočiti.
Sodnica je naslednjo obravnavo razpisala za 15. november, ob tem pa je v decembru in januarju določila še nekaj rezervnih datumov, če bi pri dostavi izvedenskega mnenja in organizaciji videokonference iz Bosne in Hercegovine nastala časovna zamuda.