Na nadaljevanju sojenja za umor 77-letnega Stanislava Knafla je ljubljanska okrožna sodnica Maja Povhe zaslišala tri priče, dva kriminalista iz PU Ljubljana in reševalko iz Zdravstvenega doma Grosuplje. Prav tako je po nekaj tednih odsotnosti na zatožno klop znova sedel obtoženi, 24-letni Marjan Brajdič, ki se je pred časom v priporniškem fitnesu zgrudil in so ga odpeljali v UKC Ljubljana, kjer je bil nekaj časa v slabem zdravstvenem stanju. Poleg Brajdiča sedijo na zatožni klopi zaradi brutalnega umora Knafla še 21-letni Marjan Grm, njegov brat, 19-letni Mihael Grm, in njun 23-letni bratranec Marko Belcl. Knafel je bil 18. marca lani v gozdu pri Zgornjih Duplicah na Dolenjskem zvezan in brutalno pretepen ter je v hudih mukah umiral skoraj 24 ur. Obtoženi so po trditvah tožilstva prišli do njega, da bi mu vzeli njegove premične stvari in si jih razdelili, a jih je ta pri dejanju zalotil. Zato so ga zvezali in ga brutalno pretepli, hudo ranjenega pa pustili brez zdravniške pomoči. Še komaj živega Knafla je naslednji dan našel njegov prijatelj, poklical je policijo in reševalce, a mu kljub oživljanju niso več mogli pomagati. Umrl je na kraju dogodka. Obtoženi se za zdaj ne zagovarjajo.
Za reševalko fotografiranje oškodovanca ni bilo sporno
"Ko smo prišli na kraj dogodka, so bili tam že nekateri policisti in gasilci, jaz sem od naše reševalne ekipe prva pritekla do oškodovanca. Policist, ki je bil ob njem, je dejal, da nam ni treba hiteti, saj mu ni otipal pulza. Pristopila sem k oškodovancu, ki je na tleh ležal na boku, roke je imel zvezane za hrbtom z nekakšno žico. Na vratu sem mu utipala pulz, zaznala sem tudi, da diha. Zaradi dajanja prve pomoči in oskrbe ran je bilo treba oškodovanca obrniti na hrbet. Tedaj me je policist, ki je bil tam, vprašal, ali lahko naredi še dve fotografiji zaradi ogleda kraja dejanja, in jaz sem mu dovolila, saj je bil oškodovanec stabilen, imel je pulz in je dihal. Trajalo je le nekaj sekund, da je policist fotografiral, nato pa smo oškodovanca obrnili na hrbet. Tedaj sta na kraj dogodka prišla tudi že zdravnik in reševalna ekipa iz Ljubljane. Pogovarjali smo se o prevozu v UKC Ljubljana, tedaj pa se je stanje oškodovancu zelo poslabšalo, ni več dihal, zato smo ga začeli oživljati. Žal neuspešno," je na sodišču povedala priča Urška L. Predalič. Obrambo, predvsem Belclovega zagovornika, odvetnika Andreja Gerloviča, je zanimalo, kdaj so policisti fotografirali Knafla in kako ter zakaj so to počeli, še preden so ga začeli oživljati. O tem je na zadnji glavni obravnavi sicer pojasnjeval avtor fotografij kraja dejanja in oškodovanca, policist Rok Jerman iz PP Grosuplje. Obramba obtoženih je namreč na sojenju že večkrat izrazila kritike nad delom policije, češ da so pokojnega najprej fotografirali in mu šele nato pomagali. Meni namreč, da če bi oškodovanca takoj začeli oživljati, ne pa, da so ga najprej fotografirali, bi žrtev morda preživela. Predaličeva je pojasnila, da ne ve, kako se je pisal policist, ki je bil prvi ob oškodovancu in ki ga je fotografiral, "je pa bil eden najbolj prijaznih in ustrežljivih policistov, kar sem jih v svoji osemnajstletni praksi videla". Dodala je še, da to, da je policist Knafla fotografiral, ni v ničemer poslabšalo njegovega zdravstvenega stanja. To, da policist ni zaznal pulza pri oškodovancu, pa ni nič neobičajnega, je dejala priča, "saj ga tudi včasih reševalci sprva ne zaznamo".
Izdale so jih najdene sledi DNK
Da so bili obtoženi na kraju dejanja, po trditvah tožilstva dokazujejo tudi najdene sledi DNK. Policisti so našli Belclov DNK na zunanji kljuki bivalnika, kjer je domoval Knafel, in v brisu z njegove desne roke, kar naj bi po trditvah tožilstva nakazovalo, da je bil prav on tisti, ki je Knafla zvezal. V potoku Ižica v bližini ljubljanskega Iga, približno petnajst kilometrov od zločina, so policisti našli jakno, šest parov rokavic, dve kapi, tri podkape, naboj za pištolo, dva cigaretna ogorka in dele razbitega telefona, ki je pripadal Knaflu. Policija je predmete povezala s krajem zločina. Sledove, ki so osumljene povezovali s krajem dogodka, so policisti našli še v avtomobilu, s katerim so se pripeljali na kraj dogodka. Osumljence so tudi posnele varnostne kamere na bencinskem servisu v Ribnici, kjer so kupili pripomočke, ki so jih uporabili na kraju dogodka.
Priča ni vedela ničesar o morebitnem policijskem nasilju
Obramba obtoženih, predvsem odvetnik Gerlovič, pa je imela veliko več vprašanj za kriminalista Matjaža Starino iz PU Ljubljana, ki je samo pomagal kolegu Dušanu Mikolčeviču, ki je po aretaciji zasliševal obtoženega Marjana Grma in Marka Belcla. Oba sta namreč na sodišču trdila, da so bili policisti med zaslišanjem nasilni do njiju, da so ju pretepali, zato je obramba želela to razčistiti. Prav Belcl in še bolj Marjan Grm sta na policiji o okoliščinah Knaflovega umora veliko povedala, a sodišče uradnega zaznamka policije, kjer so zapisane njune navedbe, ne sme upoštevati na sojenju. Priča Starina je povedal, da mu nič ni znano o morebitnem policijskem nasilju nad obtoženima, saj je bil ves čas zaslišanja, ko je Mikolčevič zasliševal, vsakega posebej, Belcla in Marjana Grma, v sobi in je pisal zapisnik. Sobo je zapustil morda le za nekaj trenutkov, ko je šel do tiskalnika na hodniku.