Deset mesecev mineva v teh dneh, odkar je bila na celjskem sodišču končana skoraj pet let trajajoča preiskava v zadevi TEŠ, kjer naj bi se bili pri obnovi petega bloka šoštanjske termoelektrarne in pri gradnji šestega bloka zlorabljali položaji in pral denar. Preverili smo, kako daleč je odločitev pri specializiranem tožilstvu, ali bo obtožnica vložena ali ne, in izvedeli, da je odločitev tik pred koncem. Odgovor, ki so nam ga poslali s tožilstva, napoveduje, da obtožnica vsekakor bo vložena in da bo izjemno obsežna. "Zajemala bo več kot 1200 strani, trenutno potekajo redakcijski popravki, nato bo vložena na pristojno sodišče," so pojasnili na specializiranem državnem tožilstvu. Kot že večkrat doslej so izpostavili, da je primer obsežen in kompleksen. Štiri tisoč elektronskih sporočil, ki jih je bilo treba analizirati, je samo del dokazov v tej kazenski zadevi. Proučiti je bilo treba tudi zagovore večjega števila obdolženih in pričanja kar 32 ljudi.
Obtožni akt je spisan na več kot 1200 straneh
Tožilci dvakrat prosili za podaljšanje roka
Obsežno gradivo, ki zajema več kot 190 fasciklov oziroma s prilogami skoraj 70.000 strani, je sodišče tožilstvu predalo konec junija lani. Mesec kasneje je tožilstvo sodišče zaprosilo za osem mesecev časa za pripravo obtožbe. Sodišče ga je podaljšalo le za tri mesece, potem je decembra ugodilo tudi dodatni prošnji tožilstva in mu rok za vložitev obtožbe podaljšalo še za en mesec. A ta ni bila vložena niti februarja niti marca, se bo pa to, sodeč po pojasnilih tožilstva, kmalu zdaj vendarle zgodilo.
Sodna preiskava se je končala le nekaj dni prej kot v štirih letih in osmih mesecih po odmevnih aretacijah, ki so bile 4. novembra 2014. Takrat so zaradi sumov domnevnih nepravilnosti pri gradnji šestega bloka šoštanjske termoelektrarne aretirali tri ljudi: nekdanjega prvega moža TEŠ Uroša Rotnika, borznega posrednika Bogdana Pušnika in davčnega svetovalca Darka Končana. Trojico so obremenili za pranje denarja. Rotnik je bil tedaj več kot mesec in pol v priporu, odpravili so mu ga tik pred decembrskimi prazniki. Kriminalisti so začeli zbirati informacije konec leta 2010, junija 2012 so potekale prve hišne preiskave.
Kriminalisti so tedaj na domu prvič obiskali Uroša Rotnika in podjetnika Petra Kotarja, ustanovitelja družb CEE in SOL Intercontinental. Oktobra 2014 so kriminalisti v zvezi s TEŠ kazensko ovadili deseterico, osumili so jo zlorabe položaja. Tedaj je bilo ovadenih osem ljudi iz Slovenije in dva iz tujine, ki naj bi bili od februarja 2006 do januarja 2007 sodelovali ali pomagali pri sklenitvi pogodbe za rekonstrukcijo opreme bloka 5 v skupni vrednosti skoraj dveh milijonov in pol. Osumljeni naj bi bili tujemu dobavitelju in z osumljenci povezani gospodarski družbi iz Ljubljane za navidezno svetovanje pridobili premoženjsko korist v vrednosti 365 tisoč evrov.
Minister terjal poročilo
Drugi očitek seže v obdobje od avgusta 2006 do oktobra 2009, ko naj bi bili sklenili pogodbo za gradnjo bloka 6. Na podlagi javnega razpisa so tujemu dobavitelju pridobili posel za dobavo tehnološke opreme v skupni vrednosti 654 milijonov evrov. Kasneje so s tujim dobaviteljem sklenili več pogodb in javno naročilo, katerega skupna vrednost je narasla na milijardo in 18 milijonov evrov. Tujemu dobavitelju so, kot so tedaj razkrili kriminalisti, tako omogočili slabih 285 milijonov evrov premoženjske koristi, za kolikor je bila oškodovana Termoelektrarna Šoštanj. Opremo je TEŠ dobavil francoski Alstom.
Trojico aretiranih novembra 2014 - Rotnika, Pušnika in Končana - pa so policisti sumili pranja denarja, pridobljenega s storitvijo kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic pri nabavi tehnološke opreme za TEŠ. Tako naj bi si bil Rotnik med letoma 2007 in 2013 nezakonito pridobil za več kot 870 tisoč evrov provizij za obnovo petega in šestega bloka TEŠ. Denar naj bi bil pridobil z zlorabo uradnega položaja ali pravic med letoma 2006 in 2009. To naj bi bile provizije Alstoma, ključna oseba pri teh poslih naj bi bil Peter Kotar, svetovalec nekdanjega prvega moža TEŠ pri poslih med TEŠ in Alstomom. Kotarjevo podjetje SOL Intercontinental naj bi bilo namreč dobilo več kot tri milijone evrov provizije. Rotnik naj bi bil od Kotarja dobil 870 tisoč evrov v gotovini, to pa kasneje skušal oprati prav s pomočjo Pušnika in Končana.
Sicer pa je na dolgotrajno preiskavo na celjskem sodišču letelo precej kritik, nekdanji pravosodni minister Goran Klemenčič je zaradi dolgotrajnosti postopka zahteval poročilo celjskega višjega sodišča. Ugotovljeno je bilo, da je krivec za to sodišče in ne tožilstvo ali kriminalisti.
Rotnik že dvakrat (nepravnomočno) kriv
Nekdanji prvi mož TEŠ Uroš Rotnik je bil v zvezi z dokazovanjem svojega premoženja že dvakrat nepravnomočno obsojen. Decembra lani ga je zaradi kraje dokumenta iz pisarne davčnega urada doletela pogojna kazen na deset mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Omenjena listina se je nanašala na višino premoženja, ki jo je prijavil davčni upravi. Na njej je pisalo, da ima v sefu 3,3 milijona evrov. Nato pa je trdil in na podlagi fotokopij dokazoval, da je v originalu navedel le 300.000 evrov premoženja. V drugem postopku je bil Rotnik obsojen zaradi krive ovadbe na denarno kazen 20 tisoč evrov. V tem primeru je bil obtožen še preprečevanja dokazovanja, a ga je sodišče v tem delu obtožbe oprostilo. Urošu Rotniku na sodišču ni uspelo dokazati, da je 3,1 milijona evrov zaslužil s certifikati in delnicami na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini, kot je trdil. Ob njem sta bila v omenjeni zadevi obtožena še hrvaški poslovnež Alexander Hrkač, ki je bil zaradi krive izpovedbe obsojen na osem mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Rotnikovi nekdanji odvetnici Varli Holec pa so očitali preprečevanje dokazovanja, a jo je sodišče oprostilo krivde. V obeh primerih so vpleteni napovedali pritožbe.