Umor direktorja Kemijskega inštituta: Milka Noviča v tretje oprostili

Dr. Milka Noviča so na že tretjem sojenju oprostili umora direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika, ki se je zgodil pred šestimi leti. Sodba ne bo dočakala pravnomočnosti, pregon v nedeljo zastara.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nisem čisto dobro razumel sodbe, kaki dve minuti sem poslušal, potem mi je odvetnica povedala, da ... Lep dan je to," je po sodbi povedal Milko Novič. Foto: Jaka GASAR/DNEVNIK
Jaka Gasar/dnevnik

Z oprostilno sodbo se je zaključilo tretje sojenje dr. Milku Noviču zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika 16. decembra 2014. "Tožilstvo ni ponudilo neke osnovne zgodbe, kako povezati obtoženega s krajem kaznivega dejanja," je v obrazložitvi sodbe dejala predsednica sodnega senata Sinja Božičnik.

"Točno šest let je, odkar se je vse to začelo. Veste, nisem čisto dobro razumel sodbe, kaki dve minuti sem poslušal, potem mi je odvetnica povedala, da ... Lep dan je to," je po sodbi še vedno nekoliko zmeden, a nasmejan povedal Milko Novič. Na vprašanje, ali ostaja grenak priokus, ker bo zadeva čez nekaj dni zastarala, je odgovoril nikalno: "Hudo mi je zaradi staršev pokojnega Jamnika - ker sta si tako močno želela, da bi ugotovili, zakaj je moral umreti njun sin. Zame pa ta razsodba pomeni oprostitev. Ne glede na to, kaj bo zdaj naredila tožilka, in ne glede na zastaranje. Povedal sem že, da je moja duša čista in mirna. Lepi prazniki se mi obetajo." Seveda sta bila zadovoljna tudi zagovornika Monika Poje in Žiga Podobnik. Tožilka Blanka Žgajnar pa je napovedala pritožbo. Na sodničine besede, da je tožilstvo nametalo dokaze, s katerimi se ni dalo sestaviti zgodbe, se ni odzvala. "Sodnica je komentirala prvo in drugo sojenje, jaz pa njenih komentarjev ne bom komentirala," je izjavila.

Na posnetkih nič obremenjujočega

"Oprostilna sodba je bila pričakovana, prav tako reakcija tožilstva, da se bo pritožilo. Druga oprostilna sodba zapored je to in čas je, da organi pregona začnejo delati v pravo smer," je zaključek sojenja komentiral zagovornik Žiga Podobnik. Na vprašanje, ali morda sedaj sledijo tožbe proti državi, je odvetnica Monika Poje odgovorila, da se za zdaj z Novičem o tem niso pogovarjali. "Ne glede na to, da bo zadeva, skoraj prepričani smo o tem, zastarala in bo oprostilna sodba nepravnomočna, je to velika zmaga za obtoženega. Tudi v javnosti ne sme obstajati nikakršen dvom o njegovi nedolžnosti," je še povedala.

In kako je sodišče pojasnilo sodbo? Senat je upošteval in ocenjeval zgolj dejstva oziroma razpoložljive dokaze, je opozorila sodnica Sinja Božičnik. Ugotavljal je, ali Noviča karkoli povezuje s krajem umora, ki se je zgodil na parkirišču pred restavracijo Via Bona na ljubljanskem Viču. Prič ni bilo. Novičeva hči pa je povedala, kdaj je tisti večer odšla od doma in očeta pustila samega. Kot je pojasnila sodnica, so se na zadnjem sojenju podrobno osredotočili na posnetke nadzornih kamer okoli restavracije oziroma na potencialno sumljive kolesarje. Vendar v spornem času na njih niso našli nič, kar bi bilo lahko povezano z Novičem. Opozorila je sicer na nekega potencialno sumljivega kolesarja. A so ga naknadno identificirali in izkazalo se je, da gre za kolesarko. Tudi upoštevaje rekonstrukcijo vožnje od Novičevega doma do kraja kaznivega dejanja, ki so ga opravili na drugem sojenju, niso našli nič obremenjujočega. "Možnost, da bi, potem ko je hči odšla od doma, prišel na parkirišče, je izključena," je izjavila sodnica.

GRS-delci niso izpodbili alibija

Na posnetkih so sicer opazili tudi, kot je dejala Božičnikova, neko čudno dogajanje. Kar nekaj besed je namenila kolesarju, ki je z enega dovoza na parkirišče krožil do drugega. Zdelo se je, da nekaj opazuje. "Lahko da to kroženje kaj pomeni, lahko pa tudi nič," je dejala in dodala, da bi se morali po umoru na to bolj osredotočiti in po metodi izločanja ugotoviti, za koga gre. "Leta 2020 to težko naredimo," je izjavila.

Navedla je tudi možnost, da je bil storilec na parkirišču precej pred Jamnikovim prihodom. Če bi bil to Novič, bi pomenilo, da mu je hči dala lažen alibi. "V teoriji se alibi seveda da izpodbiti. In sicer z znanstvenim dokazom, ki storilca povezuje s kaznivim dejanjem. Zato smo tako težko čakali na avstrijsko izvedensko mnenje o GRS-delcih. A ugotovitve niso takšne, da bi z njimi alibi lahko izpodbili," je dejala sodnica. Po njenih besedah se je potrdilo, da so znanstvene metode za preiskavo sledi, ki nastanejo pri streljanju, omejene. Res so GSR-delci na tulcu s kraja umora enaki tistim, ki so jih našli na Noviču. Toda 80 odstotkov vsega streliva je sestavljenega iz takšnih kemijskih elementov. Če bi v delcih s kraja in z Noviča našli kakega specifičnega, bi lahko lažje sklepali na povezavo. Pa ga niso.

"Temelj so dokazi, teh pa nimamo, zato oprostilna sodba. S tem je mandat sodišča za iskanje resnice izčrpan," je sodnica namignila, da bo kazenski pregon v nekaj dneh zastaral. Pooblaščenec pokojnikove vdove Miha Kunič se s tem sicer ne strinja: danes je ponovno opozoril na nedavno ustavno odločbo, ki naj bi v vseh primerih zadržala tek zastaranja pregona. "Tisti, ki je naredil to grozovito dejanje, ne bo odgovarjal pred sodiščem, ampak pred kako drugo instanco," je obrazložitev sodbe sklenila sodnica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta