Ponovljeno sojenje 45-letnemu Polzeljanu Andreju Vrščaju, ki je obtožen umora materinega prijatelja, tedaj 69-letnega Vinka Peklića, je v sklepni fazi. Zločin se je zgodil februarja 2020, Vrščaj pa ga je po zatrjevanju tožilstva storil na zahrbten način.
Na nadaljevanju sojenja je sodišče zaslišalo tri izvedence. Preko videokonference sta mnenje Komisije za izvedenska mnenja pri Medicinski fakulteti v Ljubljani predstavila klinični psiholog Bojan Zalar in psihiatrinja Blanka Kores Plesničar. Sodišču sta pojasnjevala o prištevnosti obdolženca v času dogodka. V nadaljevanju so neposredno na obravnavi zaslišali še medicinskega izvedenca Petra Kadiša.
Moril zmanjšano prišteven, a ne bistveno
Precej napeto je bilo pričanje izvedenca Bojana Zalarja, ki je v uvodu dejal, da ima obdolženec mešano osebnostno motnjo, ob tem je pri njem prisotna tudi visoko izražena pasivna agresivnost. "Ne moremo pa govoriti, da ima obdolženec duševno motnjo. Stanje je storil zmanjšano prišteven, ne pa bistveno. Je bil pa v času dogodka čustveno močno vznemirjen. Razumevanje storjenega dejanja je bilo v usodnih trenutkih okrnjeno, a ne bistveno. O neprištevnosti bi bilo mogoče govoriti, če bi imel obtoženi akutno psihozo, ki je pa nima," je zaključil izvedenec. Ker državni tožilec Gorazd Kacijančič za izvedenca ni imel vprašanj, je na vrsto prišla Vrščajeva zagovornica Maksimiljana Kincl Mlakar.
Ob njenem zaslišanju izvedenca se je večkrat "zaiskrilo" v sodni dvorani. Odvetnica je namreč želela izvedeli kar nekaj podrobnosti o tem, katere teste je uporabil pri izdelavi svojega mnenja in kako zanesljivi so. Izvedenec ob tem ni skrival nejevolje, odvrnil ji je, da lahko teste pokaže le drugemu izvedencu, ne pa navadnemu laiku. "Testi, ki sem jih uporabil pri izdelavi svojega mnenja, so bil strukturirani in standardni ter zanesljivi pri objektivnem postavljanju diagnoze obdolženca," je poudaril izvedenec Zalar.
Zaslišana izvedenka Blanka Kores Plesničar pa je pojasnila, da se je obdolženec ob pregledu spominjal tega dogodka in da je dobil solzne oči. Poudarila je, da ima obdolženec občasno tudi določene misli, ki se jim ne more upreti. "V usodnih trenutkih v času dogodka ga je začelo dušiti, zato je menil, da mu ne preostane nič drugega, kot da Pekliča ubije," je izpostavila izvedenka.
Vrščajeva odvetnica je po zaslišanju izvedencev zahtevala, da sodišče angažira nove izvedence, saj da morajo ti obrambi pojasniti, kakšne teste so uporabili pri postavljanju diagnoze. To po njenem dokazujejo tudi nekateri nedavno objavljeni strokovni članki v reviji Odvetnik. A je sodišče njeno zahtevo zavrnilo, češ da sta izvedenca dovolj strokovno in natančno pojasnila psihično stanje obdolženca v času dejanja. Je pa sodišče ugodilo predlogu obrambe, da se pridobi zdravstveni karton obtoženčeve matere Neže Vrščaj, ki je hotela sina odvrniti od napada, on pa jo je odrinil, zato je padla in si zlomila roko. Obramba skuša s tem dokazati, da se je oškodovanka hudo poškodovala tudi zato, ker se že dalj časa zdravila za osteoporozo. O njenih poškodbah je sodišče danes izprašalo izvedenca medicinske stroke Petra Kadiša. Pojasnil je, da ni mogoče ugotoviti, ali je bil kompleksen zlom bolj posledica sile padca oškodovanke ali njenih trhlih kosti.
Usoden je bil peti udarec s sekiro
Spomnimo, da je Andrej Vrščaj grozovito dejanje storil na sončno soboto 1. februarja leta 2020 kmalu po poldnevu na vrtu pred hišo svojih staršev v središču Polzele. Vinka Pekliča je, sodeč po zapisanem v obtožnici, smrtno poškodoval z udarci s sekiro. Najprej se je Vrščaj sprl z njim, nato pa ga s sekiro petkrat udaril in ga tako hudo poškodoval, da je moški umrl na kraju. Usoden je bil peti udarec s sekiro, ki mu je poškodoval hrbtenjačo. Vrščaju sedaj sodijo že v drugo. Na prvem sojenju je bil zaradi naklepnega umora obsojen na 23 let in pol zapora, a je bila ta sodba po pritožbi obrambe razveljavljena in vrnjena v ponovno sojenje, saj so višji sodniki ocenili, da so bila odločilna dejstva v prvostopenjski sodbi premalo pojasnjena.
Sojenje se nadaljuje 21. aprila.