18. Festival gorniškega filma: V ospredju stoletnica Skalašev in kultna plezalna smer v Pakistanu

STA, MMAJ
12.02.2024 10:32

Ta teden bo v štirih mestih po Sloveniji potekala 18. edicija Festivala gorniškega filma. Organizatorji ob polnoletnosti dogodka ponujajo najbogatejši program do sedaj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prizor iz otvoritvenega filma Viharnik z roba, 100 let Skalašev
Festival Gorniškega Filma

Letošnji program bo namreč vključeval kar 35 filmov najnovejše domače in svetovne gorniške produkcije. Festival bo letos poleg glavnega prizorišča v Ljubljanskem Cankarjevem domu potekal še v Celju, v Domžalah in v Radovljici. V celjskem Kinu Metropol se bo do petka zvrstilo deset projekcij kratkih in celovečernih filmov, prvi sta na sporedu že danes.

Festival bo sicer danes v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma ob 20. uri uradno odprl slovenski film Viharnik z roba, 100 let Skalašev. Film odstira zgodbo Turistovskega kluba Skala in njegovih osrednjih akterjev, kot so bili Klement Jug, Joža Čop in Pavla Jesih. V obliki dokumentarno-igranega filma ga je ustvaril scenarist in režiser Igor Vrtačnik.

Poleg omenjenega bodo na festivalu prikazali še šest slovenskih filmov: kratki risani film Divji petelin: Skrivnostno življenje v letu in četrt Jerneja Myinta, dokumentarni film projekta LIFE Skupaj za rise Gregorja Šubica in Timoteja Vrtnika, kratki film Na, v in pod Savo Rožleta Bregarja, filmska zgodba gorskih tekačev na Julian Alps Trail Run Tam, kjer tečejo kozorogi Aliasha Tepine, film o kolesarskem vzponu na Kilimandžaro Tiha moč Petra Vrčkovnika ter kratki film o strastnem deskarju D A NN O Č Mitje Legata.

Raznolike tematike mednarodnih filmov

Kot so sporočili iz Društva za gorsko kulturo iz Domžal, ki festival organizira, bo letos v središču pozornosti kultna smer Eternal Flame v karakorumskem stolpu Nameless Trango Tower v Pakistanu. Tega se dotikata švicarski film Večna lenoba in ameriški film Goreči plamen, v smer pa bo na predavanju popeljal tudi španski alpinist Edu Marin, ki je leta 2022 v njej opravil drugi prosti vzpon.

Predvajali bodo tudi ameriški film Plezanje kot upor, ki se po navedbah organizatorjev dotakne trenutnih družbenopolitičnih razmer na Bližnjem vzhodu. Poleg alpinističnih, plezalnih in športnih filmov bodo zavrteli še nekaj etnografskih dokumentarnih filmov: poljski film Sanje strica Vakha, italijanski film Darovi čakanja in španski film Gora spominov. Iz Francije bosta na ogled jamarski film Raziskovalci podzemlja in Mongolija: Dolina medvedov o barvitosti prostrane nomadske Mongolije. 

V zgodovino alpinizma bosta gledalce popeljala bosanski dokumentarec Himalajska bojevnika o 50-letnem prijateljstvu med alpinistoma Stipetom Božićem in Vikijem Grošljem ter švicarski film Pajek v Patagoniji, ki oriše zgodovino osvajanja patagonskih gora.

Za 18. izdajo festivala je kandidiralo 78 filmov, za tekmovalni program pa so na koncu izbrali osem alpinističnih, devet plezalnih, devet filmov o gorah, športu in avanturi in prav toliko filmov o gorski naravi in kulturi. Ocenjevala jih bo mednarodna strokovna žirija, v kateri so nekdanja ustvarjalka oddaje Gore in ljudje in naravovarstvenica Marjeta Keršič Svetel, alpinist in gorski vodnik Tomaž Jakofčič ter nemški novinar, gorniški publicist in filmski ustvarjalec Tom Dauer. Projekcije filmov bo dopolnil spremljevalni program s predavanji, pogovori, razstavo in predstavitvami najnovejše gorniške literature. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta