Dogajanja na rdeči preprogi bodo
na letošnjem Berlinalu v okrnjeni obliki.
Organizatorji Berlinala so ta teden presenetili filmsko javnost, saj v nasprotju s konkurenčnimi festivali niso odpovedali letošnje edicije, ki bo, kot kaže, potekala ob vrhuncu novega vala okužb z virusom covida-19.
Januar in februar sta v filmskem svetu tradicionalno zaznamovana s tremi velikimi festivali, Sundanceom, Rotterdamom in Berlinalom, vendar pa sta tako ameriški kot nizozemski festival letošnji ediciji že prestavila na splet. In medtem ko so mnogi pričakovali, da jim bodo ta teden v novi izjavi za javnost sledili tudi organizatorji nemškega festivala, so ti nekoliko presenetljivo ponudili nov, krajši format izvedbe v živo. Dogodek bodo strnili v en sam teden (festival običajno traja enajst dni), poudarek pa bo na filmskih projekcijah s polovično kapaciteto dvoran, obvezni bodo potrdilo o cepljenju, testiranje in nošenje mask. V omejeni obliki bodo priredili tudi tiskovne konference in dogajanja na rdeči preprogi. Evropska filmska tržnica, pomemben dogodek za srečanja filmske industrije, se vendarle seli na splet.
Častnega zlatega medveda bo letos prejela francoska igralka Isabelle Huppert
Čeprav je do festivala še nekaj manj kot mesec in lahko pride do občutnih sprememb v namerah prirediteljev, pa je poteza Berlinskega festivala tudi pričakovana. Po lanski 71. ediciji, ki je potekala preko spleta, se festival že dlje časa sooča z velikimi izzivi. Po zamenjavi direktorske ekipe, ko sta leta 2019 Dieterja Kosslicka zamenjala Mariette Rissenbeek in Carlo Chatrian, festival vse bolj izgublja stik s Cannesom in Benetkami, s katerima tradicionalno tvori "veliko trojico" evropskih filmskih festivalov. Berlinale ima od tedaj vse več težav pri privabljanju odmevnih naslovov, saj veliko breme pomenita konec oskarjevske sezone in dejstvo, da se najodmevnejši naslovi že pripravljajo za majski Cannes. S tem, ko bi Berlinale v tem trenutku kot edini potekal v živo, si prireditelji očitno želijo nadoknaditi nekaj zaostanka za festivalsko konkurenco.
Timon Šturbej
Timon Šturbej med evropskimi vzhajajočimi zvezdami
Na skrajšani ediciji Berlinala bodo tradicionalno predstavili tudi deset obetavnih talentov z velikimi možnostmi za uspešno mednarodno kariero. V izbor evropskih vzhajajočih zvezd se je letos uvrstil 27-letni mariborski gledališki in filmski igralec Timon Šturbej, ki je nase opozoril z vlogami v filmih Posledice (2018) in Ne bom več luzerka (2018). Kot je v izjavi za javnost zapisala mednarodna žirija, je Šturbejeva "veličastna in pristna umetniška prezenca tako močna in prepričljiva, da so oči občinstva uprte vanj, kjerkoli se pojavi". Deset letošnjih izbrancev bo priznanja na slovesnosti v dvorani Berlinale Palast prejelo 14. februarja.
Letošnjo edicijo bo pod predsedovanjem ameriškega režiserja M. Nighta Shyamalana odprl novi film Françoisa Ozona z naslovom Peter von Kant (2022). Gre za svobodno adaptacijo klasičnega Fassbinderjevega filma Grenke solze Petre von Kant iz leta 1972. Častnega zlatega medveda bo letos prejela francoska igralka Isabelle Huppert. Festival bo iz Berlina za Večer spremljal Damijan Vinter.