Bienale lutkovnih ustvarjalcev: Avtonomno in angažirano

Petra Zemljič Petra Zemljič
10.09.2019 22:57

V Mariboru bomo videli najboljše slovenske lutkovne predstave preteklih dveh sezon

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predstavo Bela kamela Lutkovnega gledališča Maribor je mogoče najti v arhivu RTV Slovenija.
Arhiv LGM
Selektorica Nika Leskovšek, predsednik Ustanove lutkovnih ustvarjalcev Anže Virant in direktorica LGM Katarina Klančnik Kocutar
Boštjan Lah/LGM

Na 10. Bienale so slovenski lutkovni ustvarjalci prijavili 53 predstav. Selektorica Nika Leskovšek si jih je ogledala celo malo več, 64, in to med majem 2017 in aprilom 2019. "Po skrbnem, dolgotrajnem in odgovornem premisleku - ki je moral upoštevati številne vidike, ki so kdaj presegali parcialno analizo posameznih uprizoritev in njeno širšo umestitev v kontekst slovenskega lutkarstva - sem se odločila, da v tekmovalni program izjemoma predlagam enajst predstav in ne deset, v spremljevalni program pa pet predstav," je povedala na včerajšnji predstavitvi programa.

Nekje drugje, Lutkovno gledališče Ljubljana
Arhiv: Bienale

​Težave ...

Selektorica je iskala predstave, v katerih prihaja lutkovni medij do izraza v vsej svoji avtonomnosti, kjer je bil jasno razviden interes, tako zanimanje kot radovednost ustvarjalcev pri raziskovanju zmožnosti lutkovnega medija v najširšem pomenu besede, kjer so z izvirnostjo in kreativnostjo izkoriščali vse potenciale lutkarstva, gledalcem pa odkrivali sveže načine njegovih prikaznih zmožnosti in uporabe. "Ko sem začela zares sistematično pregledovati celotno produkcijo, sem, podobno kot selektorji že leta pred mano, presenečeno ugotavljala, da težave z 'dramsko' režijo, ki ne upošteva v popolnosti lutkovnega medija, še vedno ostajajo. Ob prevladujočem prepričanju, da se beseda umika iz lutkovnega medija zaradi rabe novih tehnologij, sem bila presenečena, koliko se režija še vedno 'šlepa' na besedo, včasih odriva lutkovni medij na nivo ilustrativnega, se zanaša na privlačno vizualno podobo ali preprosto na veščino animatorjev. Videla sem tudi nekaj simpatično zaokroženih predstav narejenih v lutkarskem mediju, ne pa z mislijo nanj. Medtem je zanimanje za samo raziskovanje medija, odkrivanje novih svetov in približanje njegovih neizmernih zmožnosti gledalcu, ostajalo dostikrat neizkoriščeno. Kadar pa je do tega prišlo, so se pogosto pojavile težave z dramaturgijo. Med tema dvema poloma sem se gibala in takšen je vsaj bil prvi splošen vtis ob pregledovanju produkcije."

Besede iz hiše Karlstein, Lutkovno gledališče Maribor
Arhiv Bienale

Kreativne in angažirane

A vendarle med drugim ugotavlja, da vse izbrane predstave v popolnosti izkoriščajo avtonomnost lutkovnega medija v najširšem pomenu besede, ga drzno raziskujejo, mu iščejo samosvoje, izjemno kreativne rešitve, včasih načrtno kršijo njegova pravila in provokativno zastavljajo vprašanje o sami naravi lutkarskega medija. Nekateri avtorji se ji zdijo v izjemnem ustvarjalnem zamahu, tudi za mlajše generacije se ni bati. Vse več je dodatnih dogodkov: domiselno oblikovani gledališki listi, pogovori o predstavah, spremna besedila. Veseli jo, da se predstave vse bolj angažirano izrekajo o poziciji sveta v danem trenutku. "O političnem stanju, sobivanju, odnosu do drugega, medsebojni toleranci, kolektivnem odnosu do družbenih stigem, bolezni in umiranja; ukvarjajo se tudi s prevpraševanjem tradicionalnih spolnih vlog, z reciklažo materialov, so ekološko ozaveščene ... Predstave aktivno posegajo tudi v ustaljene nacionalne stereotipe in boje za identitetne politike, ki najmlajšim ne kažejo poenostavljene podobe sveta in ne podcenjujejo svoje publike."
Festival, trajal bo do 14. septembra, organizirata pa ga Ustanova lutkovnih ustvarjalcev in LGM, v svoj program uvršča najboljše slovenske lutkovne predstave preteklih dveh sezon. Osrednji nacionalni festival predstavlja izbor iz produkcije slovenskega lutkovnega gledališča, možnost primerjave, strokovne izmenjave in druženja. V sklopu festivala bodo izvedli strokovni posvet Prostori lutkovnega raziskovanja, kjer se bodo ukvarjali z zagatami in izzivi kot potenciali novih lutkovnih poti, pripravili pogovore o predstavah in dve razstavi (Danijel Demšar in Monika Pocrnjić) in showcase, namenjen mednarodni strokovni javnosti.

Bela kamela, Lutkovno gledališče Maribor
Arhiv Bienale
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta