Letošnji prejemnik Borštnikovega prstana je postal igralec Branko Šturbej. Prejemnika najuglednejše slovenske nagrade za igralsko ustvarjalnost je na današnji novinarski konferenci pred začetkom 59. Festivala Borštnikovo srečanje, ki bo letos potekal med 3. in 16. junijem, tradicionalno v Mariboru, razglasil Aleš Novak, umetniški direktor festivala.
"To je zame izjemen privilegij in čast. Maribor je je seveda moje mesto, kljub temu da tu ne živim že vrsto let, zato se izredno veselim tudi podelitve. S teatrom sem se začel ukvarjati tukaj. Po štirih letih v SNG Drama Ljubljana sem na povabilo Tomaža Pandurja zapustil Ljubljano. Takrat so se mi vsi kolegi norčevali, da grem iz centra v provinco, a Tomaž je v Mariboru teater postavil na zemljevid sveta in s tem tudi mesto," je ob razglasitvi dejal prvak ljubljanske Drame, ki je tudi profesor na AGRFT.
"Takrat so se mi vsi kolegi norčevali, da grem iz centra v provinco, a Tomaž je v Mariboru teater postavil na zemljevid sveta in s tem tudi mesto"
Na Novakovo vprašanje, katerih izzivov si v teatru še želi, je odvrnil, da ga zanimajo predvsem pogledi mladih režiserjev in režiserk, njihov odnos do sveta, predvsem pa do teatra. "Tudi gledališče se je v teh letih spremenilo. Včasih smo se ukvarjali z igro vživljanja, danes so bolj v ospredju performativne oblike. Ne zanima me toliko konkretna vloga, kot delo z ljudmi, ki nosijo v sebi strast do ustvarjanja in teatra," je še povedal Šturbej, ki je dodal, da si še naprej želi izzivov v različnih gledališčih, da na tak način ne zapade v rutino, ki "je v teatru največje zlo oziroma rak rana".
OSEBNA IZKAZNICA
Šturbej (rojen 1961 v Mariboru) se je po zaključku študija na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo leta 1985 zaposlil v SNG Drama Ljubljana. Potem ko je ravnateljstvo mariborske Drame prevzel Tomaž Pandur, se je Šturbej preselil nazaj v rojstno mesto, kjer je od leta 1990 odigral številne izjemne vloge v Pandurjevi žiriji, med drugim Mefista v Faustu, Hamleta, Danteja v Božanski komediji.
Leta 1996 je prejel nagrado Prešernovega sklada.
Leto pozneje se je vrnil v ljubljansko Dramo, danes je njej Drame, gostoval pa je tudi v skoraj vseh drugih slovenskih gledališčih. Že dvajset let na UL AGRFT poučuje dramsko igro.
Šturbej se ponaša s "presunljivo miselno in emotivno globino"
Dobitnika Borštnikovega prstana je izbrala strokovna žirija, ki so jo letos sestavljali dramaturga Blaž Lukan in Ana Perne, režiser Alen Jelen, umetniški direktor Festivala Borštnikovo srečanje Aleš Novak in lanska prejemnica Borštnikovega prstana Nataša Matjašec Rošker.
"Igralski razpon Branka Šturbeja je širok, zajema vloge tako v klasičnem kot sodobnem repertoarju, enako suveren je v drami in komediji, v vsako vlogo, se zdi, vstopa z enako 'naivnostjo' in neposrednostjo, z domala otroškim čudenjem, počasi, a zanesljivo pa skozi njen razvoj - ob nesporni 'tehnični' virtuoznosti - pridobiva presunljivo miselno in emotivno globino. Njegova igra vselej prihaja, kot je bilo nekoč zapisano, 'iz resničnega epicentra gledališča'," je v imenu žirije za Borštnikov prstan zapisal Blaž Lukan.
Ker se ta nagrada po pravilu izmenoma podeljuje igralkam in igralcem, je bilo vnaprej znano, da ga bo letos nadel moški. Festival, ki je poimenovan po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku, v Mariboru prirejajo od leta 1966 in velja za osrednji slovenski gledališki festival.
Igralec bo priznanje prejel na zadnjem dejanju festivala, 16. junija 2024, ko bodo zraven najprestižnejšega priznanja podelili tudi druge festivalske nagrade.