Cena perfekcionizma

Matic Majcen
20.06.2020 06:00

(Filmska kritika) Nemški film Lara je bil sprva zasnovan kot slovenski celovečerec, a se je težko znebiti občutka, da je s prekaljeno izvedbo režiserja Jan-Oleja Gersterja vendarle bolje zaživel v kulisi nemške prestolnice

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Corinna Harfouch kot Lara (v sredini) - scenarist in režiser sta izklesala študijo značaja v najboljšem pomenu besede. 
Fivia

Viggo Mortensen je nekoč izjavil, da najraje igra like, ki v sebi skrivajo neko skrivnost, saj ravno takšni protagonisti prisilijo gledalce, da ves čas ugibajo o tem, kaj se skriva pod njihovo kožo. Gre za osnovno, pravzaprav zelo logično lekcijo iz scenaristike, ki je obenem tudi večno učinkovita. Nemški film Lara se začne prav s takšnim izhodiščem - v stanovanjski soseski v Berlinu ženska v zrelih letih stoji pred oknom in daje vtis, da si bo vsak čas končala življenje. A podobno kot Marijo v sodobnem evropskem klasičnem filmu O telesu in duši (2017) tudi Laro pri tem zmoti telefonski klic, ki njene misli v hipu preusmeri nazaj v banalnost vsakdanjega življenja. Zakaj bi si dobro situirana, izobražena oseba, ki živi v okolju relativne blaginje, sploh želela vzeti življenje? Izkaže se, da razlog tiči v disfunkcionalnih družinskih odnosih, predvsem med Laro in njenim sinom, vzhajajočim koncertnim pianistom. Čeprav ta prvotni nastavek napeljuje na dokaj konvencionalno dramo o družinskih odnosih, pa film ponudi bistveno več, in to v veliki meri zavoljo scenarija, ki je delo slovenskih rok.
Danes 50-letni Ljubljančan Blaž Kutin je scenarij za Laro napisal že leta 2005 in je z njim tudi uspešno krožil po evropskih festivalskih delavnicah. A kot marsikateri drug projekt je v tistih temnih časih za slovenski film tudi ta ostal v predalu. Potem ko je bil scenarij dolga leta že domala pozabljen, ga je Kutin znova v roke vzel po selitvi v Berlin, zgodba pa je nemudoma navdušila režiserja Jan-Oleja Gersterja, ki se je takoj odločil, da bo svoj drugi celovečerec posnel prav po tej predlogi. Časovna razdalja filmu vsekakor dobro dene, že zato, ker se s tem vsaj nekoliko otrese očitnega vpliva takrat odmevnega filma Učiteljica klavirja (2001) Michaela Hanekeja. A vseeno bi bilo nepravično, če bi filma postavljali na isto linijo, saj Kutin v Lari vendarle izlušči povsem drugačno tematiko.
Sijajna glavna igralka Corinna Harfouch namreč pred nas postavi zelo konkretno vprašanje: kje v vzgoji naših otrok je meja med pretirano strogostjo in pozitivno motiviranostjo za trdo delo? Osrednji lik gledalca vseskozi drži v razcepu, ko nam razkriva mater, ki je ravno s prekoračenjem te meje s svojim bolestnim perfekcionizmom zapravila dober odnos s praktično vsemi ljudmi okoli sebe. Podobno kot v filmu Hannah (2017) s Charlotte Rampling nismo z lastnimi očmi nikoli zares priča globini konflikta, zaradi katerega sta mati in sin komajda kaj več kot dva tujca, ki se ob srečanju na hodniku zgolj bežno ošineta z očmi. Je Lara junakinja ali antijunakinja? Dobro misleča mati ali hladna sadistka? Kutin nam vse do konca ne da nedvoumnega odgovora in si naš um spretno podaja z ene na drugo stran tehtnice.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta