(FILMSKA KRITIKA) Klišejska vohunka

18.09.2021 06:00
Film Ava z Jessico Chastain se na zelo len način loti vohunskega žanra in je zato kljub impresivni zasedbi veliko razočaranje
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jessico Chastain je kar nekoliko nenavadno videti v tako komercialnem žanrskem filmu. 
Blitz

V skladu z imperativi, da bi komercialni film ustvaril enakovredne ženske like v tradicionalnih filmskih žanrih, se je tudi žanr vohunskega filma v prejšnjem desetletju opazno moderniziral. V tem slogu ga zdaj ne naseljujejo samo James Bond, Ethan Hunt in James Bourne, temveč smo dobili celo vrsto vohunk, ki so bolj ali manj uspešno prodrle na sceno. Angelina Jolie v Salt (2010), Charlize Theron v Atomski blondinki (Atomic Blonde, 2017), Jennifer Lawrence v Rdečem vrabcu (Red Sparrow, 2018) ali Claire Danes v seriji Domovina (Homeland, 2011-2020) je samo nekaj slovitih igralk, ki so ugriznile v ta izziv. Trend je s filmom Vohunka (Spy, 2015) z Melisso McCarthy zašel celo v parodistične vode, kar je vedno znak visoke razvitosti žanra.

Film Ava (2020) z Jessico Chastain je naslednji izmed kandidatov, ki upajo, da bi porodili trajnejšo franšizo v slogu bolj slovitih moških vohunov. Chastainovo je kar nekoliko nenavadno videti v tako komercialnem žanrskem filmu, če pomislimo, da je ta 44-letna igralka svojo igralsko identiteto zgradila preko sodelovanj z uglednimi filmskimi avtorji, kakršni so Jeff Nichols, Terrence Malick, Christopher Nolan in Ridley Scott. A za filmom Ava se v resnici skriva precej bolj družbeno angažiran namen. Chastainova, velika aktivistka gibanja #MeToo, je film kot producentka soustvarila ob zagonu lastnega produkcijskega podjetja Freckle Films, katerega strategija kaže očitno ambicijo ojačanja zastopstva močnih ženskih likov v mainstreamovski produkciji.

Jessica Chastain se v Avi vživi v vlogo nekdanje vojakinje, ki opravlja sumljive morilske posle za svoje nadrejene. Ava je odločna, kruta, neizprosna in učinkovita, a obenem v sebi skriva lastne demone. Karte v pripovedi pa se nato kmalu obrnejo njej v škodo in protagonistka sama postane tista, katere življenje je ogroženo.

Zveni znano? Kako tudi ne bi, saj film režiserja Tatea Taylorja na kup privleče vse glavne klišeje in stereotipe vohunskega žanra. S 97-minutno dolžino si film niti ne poskuša vzeti časa, da bi razvijal svoje like, temveč se povsem udobno počuti pri recikliranju neštetokrat videnih žanrskih nastavkov, ki prav zaradi tega izpadejo izjemno površinski in mimobežni. To, da se v filmu v stranskih vlogah pojavljajo ugledna imena, kot so Geena Davis, Colin Farrell, John Malkovich in Common, je pripovedi bolj v škodo kot v korist. Od takšnih igralcev kajpak pričakujemo, da bodo dobili priložnost zaigrati niansirane in zanimive like, tukaj pa je njihovo pojavljanje večino časa zreducirano na recitiranje dialogov brez vsakršnega karakterja in globine.

Težko je reči, kaj so ustvarjalci filma želeli ustvariti s tem projektom, saj že sam scenarij ne kaže nikakršnih znakov, da bi v katerikoli fazi šlo za obetavno pripoved. Najverjetneje se je Chastainova s svojim novim podjetjem želela lotiti množicam prijaznega žanrskega filma, da bi lahko potencialen finančni uspeh kasneje prelila v bolj ambiciozne projekte. Ta preračunljivost se ji je vsekakor maščevala. Ava je namreč že zdaj prepoznan kot komercialen in ustvarjalen fiasko, ki skoraj zagotovo napoveduje, da je vohunska kariera naslovnega lika že dosegla konec svoje poti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta