(INTERVJU) Slovenski igralci so me ustvarili

Iz Črne gore je prišla v Ljubljano na podiplomski študij režije in v petih letih kot gledališka režiserka, igralka in dramatičarka močno zaznamovala slovenski dramski teater

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mirjana Medojević: "Imam položaj začasne prebivalke, kar je tudi intimno položaj, ki bi si ga želela v smislu notranjega občutka svobode obdržati vse življenje."
Tadej Regent

Je Črnogorka iz Mojkovca. Končala je režijo na fakulteti dramskih umetnosti doma in se vpisala na podiplomski študij na Akademijo za gledališče, radio, film in TV v Ljubljani pod mentorstvom Tomija Janežiča. Peto leto je v Sloveniji. Njena magistrska predstava Zločin in kazen v produkcij AGRFT in Lutkovnega gledališča Ljubljana je bila na Festivalu Borštnikovo srečanje proglašena za najboljšo predstavo sezone 2016/17 po mnenju Društva kritikov in teatrologov. Je tudi večkrat nagrajena dramatičarka.

Teatrolog Blaž Lukan pravi, da vaše uprizoritve nenehno "postajajo". Vaše predstave se po premieri nadaljujejo, razvijajo. Do smrti predstave, do deriere, jih ne zapustite? Predstavo jemljete kot živ organizem, ki pulzira kot življenje.
"V tej fazi si ne znam predstavljati, da bi bilo drugače. Niti nisem tako prepričana, da so to moje predstave. Podpisana sem pod režijo, to je res, čeprav se mi vse bolj dozdeva, da je predstava samostojen organizem. Nekdo je rekel, da s tem, ko ostajam s predstavo, jo na koncu ubijem. Meni se ne zdi tako, čeprav je res tudi to, da se niti ena izmed mojih ljubljanskih režij ne igra več. Mislim na Zločin in kazen, Margareto - gledališki evangelij, na Izobčenke ... Skopska predstava Trg herojev po tekstu Thomasa Bernharda ima podobno usodo - prekratko in burno življenje.
In se mi to, če razmišljam onkraj sentimenta, zdi prav na neki način. Deloma je to moja odgovornost. Manjka mi še kaljenja v tem poklicu, da bi se znala za predstavo bolj postaviti, jo drugače čuvati in negovati. Zdi se mi tudi, da če ekipa v nekem trenutku ne diha več skupaj, je bolje, da si ne pomagamo z umetnimi pljuči. In pri tem bom vztrajala. Zame je 'nenehno postajanje' najbolj naraven gledališki in življenjski proces. Da ne igramo to, kar smo se zmenili pred dvema mesecema, ker je vmes minil čas, z njim pa smo 'minili' tudi mi. Zdaj smo drugačni. Če se vsakič ne ustvarja iz tistega trenutka, v katerem smo zdaj, iz tega prostora, iz ljudi, za ljudi in z ljudmi, ki smo se zbrali okrog predstave, potem je to nekakšen koncept. Enkrat sem brala zapis Tomija Janežiča v zvezi z razliko med aktualnostjo in 'aktuelnostjo'. Da gledališče nastaja iz aktualnosti, in se mi to vse bolj zdi res. Življenje pogosto markiramo in ga ob tem mistificiramo s kupom efektov, v gledališču je podobno. Včasih je v tem lepota, ki bo rešila svet, kot pravi Dostojevski, včasih je samo prodajanje megle. Srečati se v tistem trenutku je hkrati najbolj preprosto in hkrati najtežje. Marsikdo si tega pravzaprav niti ne želi. Zakaj bi kogarkoli prepričevala, da je to smiselno? Sama bom vztrajala samo pri tem, da sta človek v publiki in človek na odru edina predpogoja, da se gledališče sploh zgodi."

Mirjana Medojević v aktualnem projektu v Slovenskem mladinskem gledališču Gledališki laboratorij: Srečanja. Preobrazbe. Potenciali.
Sunčan Stone
Mirjana Medojević: "Ko smo delali Margareto, sem začela pisati v slovenščini, kar me je osvobodilo. Razmišljam slovensko, čeprav šepavo."
Tadej Regent
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta