Tema, ki jo bo festival tokrat odstiral, je "(ne)posvečenost in (ne)svetost poezije v 21. stoletju - njene nove poti, razhajanja in medkulturne razpetosti".
V okviru Lirikonfestove akademij Poetična Slovenija 2021 bodo podelili festivalske književne nagrade. Osrednjo nagrado Velenjica - čaša nesmrtnosti za vrhunski desetletni pesniški opus bo prejel Miklavž Komelj, mednarodno Pretnarjevo nagrado za literarno posredništvo Aleš Šteger, nagrado Krilata želva za najboljše potopisno leposlovno delo Ivo Svetina za roman Malabar, plaketo Lirikonov zlat pa Dragica Fabjan Andritsakos za prevode dveh sodobnih grških pesnikov – Hloi Koutsoumbeli in Stamatisa Polenakisa, ki bosta tudi gosta festivala.
Začetek strašne neučakane geste
"Njegov pesniški subjekt je začetek strašne neučakane geste, ki prehaja iz enega v drugi čas, iz neznanega v znano, iz odkritega v nerazkrito, iz zaveze k molku v razprto poetično besedo. V eni pesmi zapiše, da 'nobena hiša ne bi mogla stati, če v njej ne bi bilo viharja' – in s Komeljevo besedo lahko rečemo, da nobeno življenje ne bi moglo živeti, če v njem ne bi bilo tovrstne poezije. Tu se na novo kažejo imena, ki so bila vrezana v pozabo, tu je stavba, ki nudi streho nad glavo. V teh pesmih lahko prepoznavamo negibnost gibanja, glasove, ki utihnejo na natančno tistih mestih, kjer poezija potrebuje tišino, in se oglašajo tam, kjer je treba nekaj povedati z asketsko verzno mislijo. Vse stilno dovršeno in v sodobni pesniški besedi. Komeljev pesnik hkrati izraža smisel, ki vodi k bistvu bivanja na tem svetu in je jezik zunaj jezika; je stvar, ki se poraja in izginja obenem; je eden tistih pesniških glasov, ki nam pripoveduje, kako videti nevidno. Prav to pa je temeljna značilnost vsake kakovostne poezije.
Pesniku Miklavžu Komelju podeljujemo vseslovensko književno nagrado Velenjica - čaša nesmrtnosti 2021 za vrhunski desetletni pesniški opus za odrasle v 21. stoletju, v zadnjih desetih letih (2012–2021) izkazan s šestimi pesniškimi zbirkami: Noč je abstraktnejša kot n (2014), Minima impossibilia (2016), Liebestod (2017), [zbirka] 11 (2018), Stigmatizacija (2019), Goreča knjiga (2021) ter v tem obdobju tudi s samostojnimi knjižnimi prevodi njegove poezije (v angleščino, španščino idr.)." (Iz utemeljitve osrednje nagrade za pesnika Miklavža Komelja)
Kot so sporočili organizatorji, bodo v poklon letošnjim Lirikonfestovim lavreatom ter vsem dosedanjim dobitnikom nagrade Velenjica - čaša nesmrtnosti (2006-2020) posvetili Gaj poezije Velenje, v katerem bodo zasadili 21 dreves za 21 poetik 21. stoletja.
Nocojšnji otvoritveni večer bo v tako imenovanem Lirikonfestovem rezervatu za poezijo na terasi Hotela Razgoršek v Starem Velenju, ponudil bo festivalne refleksije in pesniška branja gostujočih tujih in slovenskih avtorjev, ki jih bo spremljala grška glasba. Večer bo sklenil koncert "ulične swing skupine" Počeni škafi.
Jutri zvečer bo v Vili Bianca osrednji festivalski dogodek - akademija Poetična Slovenija 2021, na katerem bodo podelili Lirikonfestove književne nagrade. Festivalski nagradi, častni naslov in plaketo bodo podelili velenjski župan Peter Dermol, vodja Lirikonfesta Ivo Stropnik in Zoran Pevec, ki je podpredsednik Društva slovenskih pisateljev in soselektor Lirikonfesta 2021. Podelitvi nagrad bo sledil poetično-glasbeni performans Aleša Štegra Pričevanje, pesniški glas bo na harmoniki spremljal Jure Tori.
V sredo dopoldne bodo festivalski gostje v parku ob Paki pri Gimnaziji Velenje za velenjske srednješolce izvedli matinejsko pesniško branje (Na) sladoled s pesniki. Sklepni večer na starotrški ploščadi Pri mladem lipovcu pa bo potekal v znamenju festivalnih refleksij in pesniških branj gostujočih slovenskih in tujih avtorjev. Za glasbo bo poskrbela pevka Moira.