Na ljubljanski filozofski fakulteti v organizaciji Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik na oddelku za slovenistiko poteka že 60. seminar slovenskega jezika, literature in kulture. Naslovna tema letošnjega seminarja je Podoba v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi.
Seminar tradicionalno v juliju na fakulteti združi množico udeležencev z vseh koncev sveta v skupnem prizadevanju pridobiti čim več znanja o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi ter spoznati in občutiti slovensko aktualno življenje in dogajanje. Letos je na seminar prijavljenih 106 udeležencev iz 25 držav - študenti in univerzitetni profesorji slovenščine, slavisti in drugi znanstveni delavci, prevajalci ter zaposleni v šolstvu in kulturi iz slovenskega zamejstva.
Udeleženci so se na filozofski fakulteti zbrali že v ponedeljek, slavnostno odprtje seminarja pa je bilo sinoči na Ljubljanskem gradu, kjer so že tretjič podelili Toporišičevo priznanje. Za izjemne raziskovalne in pedagoške dosežke na vseh stopnjah izobraževanja ter izkazano večdesetletno sodelovanje in krepitev sodelovanja med ustanovami oziroma posamezniki na področju slovenistike ga je prejela izredna profesorica Maria Bidovec, profesorica za slovenistiko na Univerzi Orientale v Neaplju.
Prvič pa so podelili Toporišičevo priznanje za izjemen študentski dosežek. Prejel ga je Gašper Tonin, absolvent magistrskega študija slovenistike in splošnega jezikoslovja na filozofski fakulteti ter diplomant medicinske fakultete ljubljanske univerze. Odprli pa so tudi pregledno razstavo o 60-letni zgodovini Seminarja slovenskega jezika, literature in kulture ter drugih dejavnostih Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik.
Strokovni del programa seminarja poleg jezikovnega pouka s konverzacijami in fonetičnimi vajami sestavlja tudi 11 predavanj o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi na temo Podoba v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Vsa predavanja so objavljena na spletni strani prireditve in v seminarski monografiji, pozneje bodo na voljo tudi na spletnem portalu Videolectures.
V okviru seminarja včeraj in danes potekala tudi dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Slovenščina na tujih univerzah - podobe v prevajanju, na kateri bo svoje prispevke predstavilo 16 učiteljev in raziskovalcev iz 11 držav, ki se pri svojem znanstveno-raziskovalnem in pedagoškem delu na univerzah ter drugih institucijah po svetu posvečajo slovenščini. Seminar se bo sklenil 12. julija.