Krizni ukrepi v kulturi: Amandma za samozaposlene po projektih

pv
31.03.2020 15:27

Izpostavljeni predstavnik vlade na današnji tiskovni konferenci Vasko Simoniti je predstavil ukrepe, ki naj bi ublažili posledice krize v kulturnem javnem in nevladnem sektorju

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vasko Simoniti
Žiga ŽivuloviČ/bobo

Vasko Simoniti je na tiskovni konferenci predstavil ukrepe v predlogu interventnega zakona, ki so namenjeni "najranljivejšim skupinam na področju kulture". Samozaposlenim v kulturi (v širšem smislu spadajo v to skupino kulturniki, novinarji in verski delavci) bo država omogočila trimesečno denarno pomoč v obliki temeljnega dohodka. Ta naj bi za marec znašala 350 evrov, za april in maj pa 700 evrov. Prav tako pa bo država samozaposlenim v času epidemije krila vse pripadajoče prispevke za socialno varnost. To velja seveda za tiste samozaposlene, ki bodo potrdili oziroma dokazali, da so imeli marca za četrtino manj dela oziroma plačil za delo kot februarja, aprila in maja pa za polovico manj.
Po novinarskem vprašanju o specifiki samozaposlenih, ki delajo predvsem preko projektnih razpisov in so kdaj tudi več mesecev brez dohodkov (torej morda tudi februarja), je minister povedal, da so zato na ministrstvu pripravili dopolnilo k predlogu zakona. Po tem amandmaju bi lahko samozaposleni svoje stanje dokazovali na podlagi dohodkov iz zadnjega pol leta. Na ta problem je v svojih komentarjih na predlog zakona opozorila tudi Asociacija, ki je sicer predlagala, da bi bil posameznik upravičen do temeljnega prihodka v primeru, da v letu 2020 ne bi presegel svojih povprečnih letnih prihodkov zadnjih dveh let, pri čemer bi se temeljni dohodek, izplačan po tem zakonu, in plačani prispevki šteli v to vsoto.
Javnim zavodom v kulturi država krije vse finančne transferje, je rekel minister, zato jih ob tej priložnosti ni izpostavljal, tudi za nevladne organizacije v kulturi pa velja državno kritje deleža plač zaposlenih.
Ukrepe, ki so povezani z mediji, je minister predstavil tako: medtem ko naj bi bile nekatere pravne osebe in samozaposleni oproščeni plačila RTV-naročnine, za fizične osebe - se pravi za domače gledanje televizije - to ne velja. Regionalni televizijski mediji bodo oproščeni plačila distribucije signala in frekvenčnine. Na vprašanje, ali razmišljajo tudi o tem, kako bi pomagali drugim medijem - spremljanje medijev na spletu je poskočilo, plačila pa so drastično upadla -, pa je minister odgovoril, da so mediji pač gospodarske družbe kot vse druge in veljajo torej tudi zanje ukrepi, ki jih je vlada namenila gospodarstvu.
Minister v svojem nastopu tudi ni - recimo po nedavnem zgledu kulturnih ministrov Nemčije ali Velike Britanije - izpostavil vloge umetnosti in umetnikov v tem času.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta