Letos je beseda leta prvič kratica - PCT
Besedo leta pri nas izbiramo že šest let. Pokroviteljstvo nad demokratičnim, spletnim izbiranjem ima pobudnik akcije - Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Letos je prvič kratica - PCT. Seveda je najbolj neposreden odraz družbenih in političnih dogajanj. Ekologija je pogosto v igri, tudi po svetu. Ogljični odtis, podnebna katastrofa, Černobil, climate emergency, Heißzeit so bile že besede leta po svetu. Pri nas pa preprosto podnebje leta 2019 in čebela leto prej. Redkeje izhaja iz športa, pa vendar ob zmagi naših košarkarjev so izbrali 2017. evropske prvake. Mi nimamo radi kompliciranih besed, metafor, smo kot pri vsem drugem tudi tukaj bolj na prvo žogo ustrojeni in mentalno leni. Na Zahodu pa je bila beseda leta tudi post-truth ali postresničnost 2016. pri Britancih in postfaktisch pri Nemcih. Ali 2012. na Otoku omnishambles kot situacija, nastala zaradi serije napak in napačnih presoj. Američani so 2010. izbrali neologizem aljaške guvernerke Sarah Palin refudiate (nekaj zavrniti kot neresnico).
Vsekakor je nabor tujih besed leta jezikoslovno, semantično bogatejši od naših. Beseda ni konj, je rekel na razglasitvi letos Oto Luthar, direktor ZRC SAZU. Ta znameniti slovenski rek se mu ne zdi več aktualen. Njegova beseda leta pa je upor. Beseda pri nas je žal postala konj, v vsakdanji spletiščni komunikaciji se vse preveč revno čivka z banalnimi, cenenimi besedami in besednimi zvezami.
Besede leta izbirajo najdlje v Nemčiji, že skoraj pol stoletja. Prva nemška beseda leta je bila uporniški (aufmüpfig), v duhu kontrakulturnega gibanja 60-ih let, zlasti nemškega študentskega gibanja. V Avstriji izbirajo besedo leta po spletu pod vodstvom Centra za raziskave avstrijske nemščine v sodelovanju z avstrijsko tiskovno agencijo. Oxford University Press izbira britansko besedo leta od leta 2004. Izbirajo jo visoko jezikovno podkovani uredniki posameznih slovarjev ugledne založniške hiše. Na Otoku lani zaradi pandemije besede niso ne iskali ne razglasili. Spomnim se tiste iz leta 2018 - toxic, ker se je nemudoma preselila v vse gledališke komade odličnih sodobnih britanskih dramatikov, ki jih tudi pri nas radi prevajamo in uprizarjamo, od Duncana Macmillana, Simona Stephensa do Mika Bartletta.
Beseda leta kot fatalka
ali vplivnica leta
Tekma, ki se podobno trivializira in profanira kot iskanje fatalk in fatalcev leta ali vplivnežev, influencerk leta ali kmetic leta, postaja žal iz leta v leto predvidljivejša. In vedno znova pokaže, da nam Slovencem manjka občutek za preneseni pomen in simbolne dvoumnosti, jezikovne duhovitosti, kar drugi Evropejci imajo. Tesno na drugem mestu ji je sledila beseda voda, seveda zaradi referenduma, na tretjem mestu pa je bil proticepilec. Da bi celotno akcijo malce kultivirali, so dodali še izbor pesmi leta. Zmagala je pesem Dragice Šteh Čas. Vsebovati je morala vse nominirane besede (kakšen suhoparen nabor), ki jih je izbrala strokovna komisija, sestavljena iz predstavnikov ZRC SAZU, portala MMC kot medijskega partnerja in Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Še dobro, da je ne dajo uglasbiti. Kdo ve koga bi angažirali? Morda Čuke kot na državni proslavi?
Letos so prejeli za besedo leta 250 predlogov. Konkurentke PCT-ju so bile dolgi kovid, komunikacija, kronometer, PCT, poživitven, proticepilec, samotestiranje, sledilnik, stroka, voda. Deseterici kandidatk so dodali še Delovo besedo leta odlok. Med neologizmi pa je komisija za najbolj posrečeno ocenila besedo koronijec - za pripadnika generacije, rojene v koroni.
Znakovni jezik kot samostojni jezik je manj na prvo žogo usmerjen. Za kretnjo let, ki je tudi PCT, glasujejo že tri leta. PCT so tudi inicialke lanske kampanje za 62. a člen v ustavi, ki opredeljuje pravico do svobodne uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika, v kateri so omenjali tri besedne mojstre - Prešerna, Cankarja in Trubarja. Na drugo mesto se je uvrstila beseda I love you - ki je bila tudi del omenjene kampanje -, na tretje pa beseda 62. a.
Prek posnetkov so svoje besede leta na razglasitvi predstavili nekateri znani Slovenci. Med njimi je bila prasica, izbrala jo je Erica Johson Debeljak. Nika Kovač iz Inštituta 8. marec pa besedo solidarnost.
Verjetno smo jo že davno pozabili, kot lansko fatalko. Lanska zmagovalka je bila prav tako vezana na koronačas - karantena.