Ne gre samo za hrepenenje, gre za upor zapisanih poslednjemu cilju

Cankarjev glasen klic po spoštovanju etične postave neke skupnosti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gospod Stotnik (Podobe iz sanj), skulptura-instalacija Silvana Omerzuja, razstava Ivan Cankar in Evropa v Cankarjevem domu.
CD

V bistvu ga ni odstavka pri Cankarju, ki bi ga lahko imeli za banalnega. Vedno gre za upor prekonstituirani resnici, za osmišljanje sveta, za vizijo, ki daleč presega čas, v katerem je živel. Njegova tržaška predavanja predstavljajo zavest o odgovornosti posameznika, razmislek o smislu družbene in narodne biti, iz katerih s polnimi pljuči diha neka neobičajna in nenavadna širina, kulturna in politična vizija, ki velja tudi za sodobni čas.
Pri Cankarjevi dramatiki navadno odmislimo sam tekst in sledimo odrski postavitvi, ki je vedno (tudi) odraz režiserjeve interpretacije. In vendar: pred nekaj dnevi se mi je ob poslušanju vrhunske zborovske izvedbe skladbe Karla Pahorja Oče naš hlapca Jerneja utrnil spomin izpred desetletij, ko je Jerneja v svojskem, za današnje dni daleč preveč avličnem slogu interpretiral tržaški igralec Stane Raztresen. V njegovem Jerneju je bil Cankarjev upor zoper krivico, vendar tudi glasen klic po spoštovanju etične postave neke skupnosti, v kateri se je s Stanetom Raztresenom prepoznavala njegova generacija primorskih Slovencev.

Tatjana Rojc: "... občutek, da te gospod Stotnik lahko čaka za vsakim korakom in te povabi, da izstopiš iz čvrstega polka ravno tedaj, ko si prepričan, da si najbolj močan in najbolj neuničljiv."
Primorske novice
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta