Ko smo se javno pridušali nad preskromnimi aktivnostmi ob Maistrovem letu 2018 v Mariboru, smo bili pravzaprav krivični. Ker se je dogajalo - ogromno. Res, da mariborska občina ni opravila svojega pietetnega poslanstva do generala in pesnika, ni se pripravila leto prej na proslavljanje. Smo pa gledali vsaj Maistrove slike z zastav na mestnih kandelabrih. Res se je dogodil prenos mestne oblasti v Maistrovem letu, kar je gotovo vplivalo na občinski del(ež) pri proslavljanju, a Maistrovo leto je živelo in pustilo sled. Kljub vsemu. Pozna se, da imamo Domovinsko društvo Rudolfa Maistra, ki je stoto obletnico Maistrovih akcij, s katerimi je bila začrtana severna slovenska meja, dostojno in vsebinsko dovolj bogato obeležilo. Imeli smo spominske razstave, osnovne šole so sodelovale, kulturne ustanove mesta so naravnost zgledno proslavile obletnico.
Letošnje leto je ministrstvo za kulturo razglasilo za leto Huga Wolfa. Saj ne, da je mogoče primerjati Wolfa in Maistra, nikakršne skupne točke ni. Razen leta, ki ga država posveti svojim častitljivim (zvečine) možem. Prejšnji kulturni minister Zoran Poznič je Wolfovo leto poimenoval vsedržavni projekt. Februarja je na osrednjem pokopališču na Dunaju v spremstvu častne čete Slovenske vojske položil venec na skladateljev grob. Začelo se je obetavno, potem pa je zasekala pandemija.
Leto 2020 v primerjavi z Maistrovim ne diha zelo v Wolfovem duhu. Pa nikakor ni za vse kriva korona. Slovenj Gradec kot rojstni kraj Huga Wolfa z Wolfovim poletnim festivalom, mnogimi dogodki, s spletno stranjo Hugo Wolf 160 skrbi za dostojno praznovanje. Nikakor pa to ne velja za Maribor, ki je tudi malo Wolfovo mesto, a tega nikakor ne zna ali noče priznati niti sebi, kaj šele svetu.
Slovenj Gradec Hugu Wolfu
V avgustu, septembru in oktobru načrtujejo v Wolfovem rojstnem mestu celo vrsto dogodkov. Ob Wolfovem poletnem festivalu, ki prinaša 29. julija v Rotenturnu koncert harmonikarja Boruta Morija in violinista Ingmarja Jennerja; 20. avgusta pa prav tako v okviru festivala koncert Ane Bezjak in Marka Zaletelja. Osrednja spominska slovesnost bo na Trgu svobode v Slovenj Gradcu 30. avgusta; v Wolfovi rojstni hiši bo Jazz cafe pri Wolfu 5. septembra; Modra noč z Vito Mavrič 11. septembra; dan kasneje glasbena predstava za otroke Pojte, pojte drobne ptice z igralko Iono Lunu Ornik in Andrejem Fonom; 20. septembra bo v Kulturnem domu Stari Trg glasbeno-scenska uprizoritev Hugo Wolf med zvezdami v režiji Aleksandra Čaminskega; 25. septembra bo v Cerkvi sv. Elizabete koncert Wolf povezuje 020 "Wo find' ich Trost' - Kje bom našel tolažbo, nastopili bodo mezzosopranistka Bernarda Fink Inzko, basbaritonist Marcos Fink, pianistka Breda Zakotnik in igralec Bojan Maroševič. 1. oktobra bosta v Wolfovi rojstni hiši nastopila pianistka Maja Kastratovik in tenorist Diao Ke s Spomini; 8. oktobra se bo predstavila sopranistka Nika Gorič v ciklu Wolf povezuje 020; novembra bo med drugim nastopil pianist Nejc Lavrenčič; v tem ciklu bo do konca leta sledil cel niz koncertnih dogodkov, ki bodo povezali Avstrijo in Slovenijo. Praznovanje naj bi sklenil Božični koncert z vključitvijo v živo v Božični dan Evroradia.
Premočne kulturne ustanove imamo v Mariboru, da bi jim lahko odpustili popolno ignoriranje Wolfovega leta