Odgovor na populizem je solidarnost

Žiga Brdnik
26.02.2020 17:08

Harm Lux, v Berlinu živeči kurator, je za kritiko populizma skozi umetniško teorijo in prakso zasnoval platformo Bring in Weight, ki z mednarodnim programom umetniških intervencij in predavanj od danes do sobote gostuje v prostorih GT22

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Harm Lux: "Naša odgovornost je, da v družbo vključimo ljudi, ki se nikjer več ne počutijo doma." 
Osebni arhiv

Harm Lux je zadnje desetletje veliko časa delovno preživel v Južni Ameriki, v katero je redno vozil evropske umetnike in obratno - južnoameriške v Evropo. Ko se je vrnil, ga je zaskrbel vzpon populizma, ki je zajel skorajda vso staro celino, in se vprašal, kako se lahko temu trendu zoperstavita umetnost in teorija. Da bi dobil odgovore, je vzpostavil mednarodno platformo Bring in Weight (vnesimo težo, op. p.), ki združuje ustvarjalce in ustvarjalke iz Berlina, Münchna, Züricha, Maribora, Zagreba in Banjaluke. Prvi mednarodni konferenci platforme v Berlinu in Zagrebu sta se že odvili, tretja pa bo od danes do sobote v Maribor, v prostorih transnacionalne gverilske umetniške šole GT22.
"Povabil sem mlade teoretike in teoretičarke, performerje in performerke, glasbenike in glasbenice, da sem lahko sestavil čim bolj raznolik program," je pojasnil. Že tak pluralizem izrazov, spolov in nacionalnosti vidi kot kritiko populizma, ki se razglaša kot rešitelj vseh naših težav z enim preprostim zamahom in trdo roko oblasti. Rešitev za vzpostavitev človeku bolj prijazne družbe pa je zanj v odprtem dialogu, izmenjavi mnenj, idej in izkušenj ter solidarnosti, ki lahko izraste le iz tega.
Kakšen potencial ima umetnost za kritiko populizma?
"Umetnike in umetnice sem vprašal, kako bi se skozi svoje ustvarjanje in s svoje perspektive odzvali na populizem. Kako se, je prepuščeno njim samim. Nekateri so se odločili za kritiko dresure, ki smo ji podvrženi znotraj sistema, da bi postali ubogljivi in vodljivi. Drugi so se posvetili različnim oblikam empatije in občutljivosti ter s tem solidarnosti med ljudmi. Tako je nastala raznolika ponudba kratkih performansov, predavanj, delavnic in intervencij v javni prostor. Pri tem se trudim povezati ključne ideje, koncepte, izkušnje in najrazličnejše pristope ljudi iz Berlina, Züricha, Münchna, Zagreba, Maribora, Banjaluke, da bi tako vzpostavili čim bolj široko debato in se pri tem učili drug od drugega. Le tako lahko poiščemo nove načine odzivanja na vzpon populističnih gibanj, skrajne desnice, fašističnih idej."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta