Literarna hiša Spodnje Avstrije in Salzburški literarni festival sta preklicala vabilo avtorici iz Bosne in Hercegovine Lani Bastašić zaradi njenih stališč do bližnjevzhodnega konflikta. Lana Bastašić se je namreč pridružila pobudi Strike Germany, ki poziva k bojkotu nemških kulturnih ustanov zaradi drže Nemčije v bližnjevzhodnem konfliktu. Pisateljica se je sedaj tudi razšla s svojo nemško založbo S. Fischer zaradi njenega "molka glede genocida v Gazi ter sistemske in sistematične cenzure v Nemčiji".
"V ospredju bi bila politična stališča, ne literatura"
Sedemintridesetletno pisateljico so decembra lani povabili na rezidenco v spodnjeavstrijsko Literarno hišo (Literaturhaus) in branje na Salzburškem literarnem festivalu.
Kot sta Literarna hiša in literarni festival sedaj sporočila za avstrijsko tiskovno agencijo APA, bi povabilo Lane Bastašić v tem trenutku pomenilo tiho strinjanje s stališči avtorice in podporo namenom in ciljem pobude Strike Germany, zaradi česar bi bila posledično v ospredju politična stališča, ne literatura. Kot so še dodali, se Salzburški literarni festival in Literarna hiša Spodnje Avstrije zavzemata za posredovanje literature in diskurz o družbenopolitičnih vprašanjih, a nista "na voljo ne za politično prisvajanje niti za uprizoritve v družbenih medijih, ki so daleč od vsakršne pripravljenosti za sodelovanje v razpravi in kakršne koli priložnosti za dialog".
"Vaš denar ni literatura"
Lana Bastašić je pismo z umikom vabila v celoti objavila na družbenih omrežjih in pripela svoj odgovor. V pismu festivala med drugim piše: "Ne glede na to, kako cenimo vaše knjige, moramo v danih okoliščinah žal umakniti naše povabilo." In še, da bi njeno bivanje in udeležba na festivalu "neizogibno pomenila zavzemanje stališča, ki si ga ne želimo in je v nasprotju z našo vlogo".
Pisateljica je ob tem spomnila, da se na literarno rezidenco v okviru festivala sploh ni prijavila, temveč je bila tja povabljena. Zapisala je, da "umik vabila že sam po sebi predstavlja jasno zavzemanje političnega stališča" in da je njeno politično in človeško stališče, da "otrok ne bi smeli bombardirati in da bi nemške kulturne ustanove morale bolje presojati, ko gre za genocid". Direktorja Literaturfesta Salzburg in festival je obtožila, da sta se dodala na "dolg in zloglasen seznam kulturnih ustanov, ki ukinjajo umetnike, ki nočejo ostati tiho, ko svet kriči".
In naprej, da zanjo literatura v prvi vrsti pomeni "neomajno ljubezen do ljudi in svetost človeškega življenja. Glede na to, da ste me povabili na svojo rezidenco in festival, ste najbrž bili seznanjeni z mojim delom, ki se podrobno ukvarja s posledicami vojne pri otrocih. Morda so za vas literarna dela ločena od resničnega življenja, ampak verjetno tudi nikoli niste spoznali vojne iz prve roke. Hvala, da ste umaknili vabilo. Ne bi želela biti del še ene institucije, ki ne samo, da odpoveduje umetnikom zaradi njihovega aktivizma, ampak se zdi, da misli, da sta tišina in cenzura pravi odgovor na genocid. Čeprav se zavedam dejstva, da ste zaradi financiranja, ki ga prejemate znotraj sistema, v katerem živite, gotovo pozabili, kaj umetnost v resnici je, vas vseeno želim spomniti, da (na srečo za negotove pisce, kot sem jaz) niste literatura. Vaš denar ni literatura. S. Fischer ni literatura. Nemčija ni literatura. In mi, pisatelji, se bomo spomnili," je zaključila pisateljica.