(PORTRET TEDNA) Drago Jančar: Vse bližje Nobelovi

Petra Vidali Petra Vidali
08.08.2020 06:00

Ne samo po umeščenosti na evropski in svetovni zemljevid, ampak tudi po spremljevalnem domačijskem nelagodju je Drago Jančar skoraj idealen kandidat za najbolj prestižno literarno priznanje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Seznam dobitnikov avstrijske državne nagrade za evropsko literaturo, nagrade, ki jo je v ponedeljek dobil Drago Jančar, je impresiven. Skoraj bolj impresiven kot seznam nobelovcev za literaturo. Formalno bi jo lahko primerjali z našo nagrado Vilenica - prav tako je nagrada za (srednje)evropsko literaturo in tudi na njenem seznamu je nekaj kasnejših nobelovcev. Ampak nagrada za opus v jeziku, kot je nemški, pač odmeva po večjem teritoriju in pritegne več bralcev. Pa tudi v osnovi ima večjo, državno in družbeno podporo, medtem ko postaja vilenica marginalizirana društvena zadeva, ki se ne more več prebiti na prve strani časopisov ali v prve minute dnevnika, kjer je bila včasih.

Rene Gomolj

Vsaka dobra literatura priča proti enoumju

Vojnović je kolumno napisal pred petimi leti, zdaj bi imel zanjo premalo svežega materiala. Tisti, ki avtorjevih knjig zaradi njegovih političnih stališč niso niti povohali, jih zagotovo še zmeraj ne berejo, vendar je Jančar vmes povsem nehal izražati politična stališča. Vojnović zaključi kolumno tako: "Roman To noč sem jo videl samo po nepotrebnem zapleta sveto resnico o drugi svetovni vojni. Avtor v njem zamegljuje dobro staro resnico o dobrih in slabih fantih, in ko ga berete, se vam znova postavljajo vprašanja, na katera je nekoč nekdo odgovoril v vašem imenu in namesto vas. Za to pa v politiki ni prostora. V politiki velja, da je to, kar je domišljeno, domišljeno za vedno."

Da se ne bomo spraševali ...

Katerikoli razlog že kdaj prevlada, (ne)kulturni, ideološki ali literarni, Jančarja v Sloveniji redko doleti pohvala brez pomisleka. A če ga po eni strani častimo premalo, ga po drugi preveč. Kjer ni zasluženega spoštovanja, se rado prikrade oboževanje. Drago Jančar res nima takšnega spomenika kot Boris Pahor, zato pa jih je nabral več. Leta 2012 so v Mariboru dobili svetlobne napise vsi njegovi historični romani (oziroma romani, ki so postavljeni v preteklost), lani pa je dobila status muzeja-artefakta in lepo podobo trafika, ki je dogajalni prostor v njegovem romanu Severni sij. Gre za precej domiselno in estetsko dovršeno spomeničenje dela in ne osebnosti torej, vseeno pa najbrž malo tudi za kult osebnosti. Navsezadnje je moral po postajah svojih romanov popotovati kot po kakšnem pasijonu.
Ne samo po umeščenosti njegove literature na evropski oziroma svetovni literarni zemljevid, tudi po spremljajočih dejavnikih - problematizirana politična dimenzija, nelagodje matičnega okolja ... - Jančar ustreza profilu nobelovcev za literaturo. Da se ne bomo nekega lepega oktobrskega četrtka spraševali, ali je to dovolj pomembna novica za prve strani ali minute.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta