Preko spleta do občinstva

Petra Zemljič Petra Zemljič
02.11.2020 18:37

V času, ko so gledališča zaradi pandemije koronavirusa primorana imeti vrata zaprta, jih večina ponuja spletne vsebine na svojih straneh ter na družbenih omrežjih in platformah

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nocoj se bo spletno odvrtel Peer Gynt Edwarda Cluga. 
Tiberiu Marta

Gledališča so glede na ukrepe za zajezitev drugega vala epidemije že sredi oktobra odpovedala in prestavila vse predstave, koncerte in dogodke ter se (večina od njih) za nekaj časa spet preselila na splet in družbena omrežja, raznovrstno ponudbo pa je za zdaj mogoče videti na facebooku, instagramu, youtubu ...

Igralke in igralci Drame SNG Maribor so na primer ustvarili projekt Naj se dvigne zastor!, ki je nastal kot potreba, da v tem času negujejo in ohranjajo gledališko ustvarjalnost ter jo pripeljejo v domove. Gledališka ustvarjalnost tako ostaja živa, menijo. Nastala je osebna interpretacija 22 kratkih monologov, ki jih z vami na facebook strani vsak dan ob 19. uri delijo člani mariborskega igralskega ansambla. V Operi in Baletu SNG Maribor pa so virtualno druženje začeli s posnetkom uprizoritve sodobne opere Nine Šenk in Igorja Pisona Marpurgi ter nadaljevali z baletnimi uspešnicami. Program za spletišče nastaja sproti in ga osvežujejo vsak teden, še sporočajo iz teatra. Abonentom pa, da bodo, ko bodo spet odprli vrata, videli najprej tiste predstave, za katere imajo vstopnice od oktobra, vse se bo torej odvilo po urniku napovedanega repertoarja aktualne sezone.

V SLG Celje prav tako ponujajo virtualni ogled svojih predstav. Povezave do njih na spletno stran in družbena omrežja dodajajo postopoma, ogledate pa si jih lahko kadarkoli in na vseh napravah, kjer imate naloženo aplikacijo Youtube. V zadnjih dneh so denimo odprli dostop do avtorskega projekta Branka Završana Dej, ne govor ter največjo ljubezensko zgodbo vseh časov Romeo in Julija v režiji Matjaža Zupančiča, prisluhniti pa je mogoče tudi pripovedki o stvarstvu sveta, ki je del predstave Kletev in žetev avtorjev Eve Stražar in Urbana Kuntariča.

V ljubljanski Drami so minuli vikend odvrteli arhivski posnetek Ponorele lokomotive, mednarodno odmevne uprizoritve v režiji Jerneja Lorencija. Za te mesec napovedujejo še posnetek Barčice za punčke Milene Marković, ki je bila v Mali drami premierno uprizorjena aprila 2009, režiral pa jo je Aleksander Popovski. Ob 91. obletnici rojstva Daneta Zajca pa bodo ta teden začeli predvajati zvočno dramo Otroka reke. Kot navajajo v SNG Drama Ljubljana, je zvočna uprizoritev igre Otroka reke Daneta Zajca v režiji in dramaturgiji Eve Kraševec uvodno dejanje nove programske platforme Zvočne drame, ki jo uvajajo z letošnjo sezono. Studijski zvočni posnetek bo izšel po delih in ostal brezplačno dostopen v zvočni knjižnici na njihovi spletni strani. Prvi del bo tako predvajan 4. novembra, nadaljevanja pa bodo v Dramini fonoteki objavljena vsako sredo do sredine decembra. Tudi v Mestnem gledališču ljubljanskem so znova odprli svoje videoarhive in ob sobotnih večerih pod sloganom Gledališče na spletišče ponudili nekaj predstav. Minulo soboto je bila na primer na ogled prva epizoda štiridelne gledališke nadaljevanke Vranja vrata Nejca Gazvode, preostali deli se bodo odvrteli vse do 21. novembra.

Prešernovo gledališče Kranj prav tako vabi v svoje "youtube gledališče", kjer čaka kar 22 predstav. Vsak torek in petek dostope do predstav, ki jih hranijo v arhivu, odpirajo v SNG Nova Gorica, o novostih pa na vseh kanalih obveščajo sproti. Prva predstava, ki so jo odprli, je bila Konec igre Nobelovega nagrajenca za književnost Samuela Becketta, leta 1999 jo je režiral Vito Taufer. Na Sigledal, spletnem portalu slovenskega gledališča, pa v času zaprtih gledališč poteka štafetna igra Pismo mojemu igralcu. V njej gledalci pišejo gledališkim, opernim in baletnim ustvarjalcem ter jim na ta način sporočajo, da mislijo nanje in da jim želijo, da bi kmalu spet lahko stali na odrskih deskah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta