Ministrica za kulturo Asta Vrečko je z direktorjem podjetja Kovinar gradnje ST Jernejem Mrakom v Vrbi podpisala pogodbo za obnovo in preureditev Prešernove domačije v Vrbi v sodoben muzejski kompleks. 2,9 milijona evrov vredna investicija mora biti zaključena do začetka leta 2026.
Kot je izpostavila ministrica, ima Prešernova domačija pomembno mesto v slovenski kulturni dediščini, zgodovini in kolektivni zavesti. "Ni samo spomenik dediščine, ampak ima pomemben simbolni pomen za celotno državo," je poudarila. Zato je vesela, da jim je na ministrstvu uspelo urediti vse potrebno, da bo Prešernova domačija postala sodoben muzejski kompleks z dodatnimi vsebinami in prireditvenim prostorom.
Projekt obsega konservatorske posege na Prešernovi rojstni hiši in rekonstrukcijo Ribčevega gospodarskega poslopja, ki je tudi spomeniško zaščiten in ga je država od zasebnega lastnika odkupila leta 2019. Doslej ni bil v javni uporabi, za obiskovalce pa je bila odprta le Prešernova rojstna hiša.
Več prostora za obiskovalce
Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je pojasnil, da je bila Prešernova hiša zato obremenjena z različnimi podpornimi funkcijami, kot so sanitarije in recepcija. Te se sedaj umikajo v nov interpretacijski center v gospodarskem poslopju, hiša pa bo lahko polno zaživela kot spomenik s svojo pričevalnostjo. Hkrati bo kot celota lahko ponovno zaživela tudi domačija, vključno z gospodarskim poslopje in dvoriščem.
"Obiskovalcem, ki so se doslej pogosto stiskali na majhnem prostoru, bo sedaj na voljo več prostora, Zavod za turizem in kulturo Žirovnica kot upravljalec pa bo lahko bolje razvijal program," je povedal Čelik Vidmar, ki upa, da bodo v prihodnje lahko uredili še sosednjo hišo, katere lastnik je tudi že država in v kateri bi lahko ponudili gostinske storitve.
V pritličju bodo recepcija s prodajo vstopnic, manjša trgovina, garderoba, prostor za muzejsko razstavo, sanitarije za obiskovalce in servisni prostori, v nadstropju pa večnamenski prostor
Del gospodarskega poslopja, ki je bil na črno prizidan, bodo porušili, preostanek bodo rekonstruirali. V pritličju bodo recepcija s prodajo vstopnic, manjša trgovina, garderoba, prostor za muzejsko razstavo, posvečeno izbrani tematiki v povezavi s Prešernom, sanitarije za obiskovalce in servisni prostori. V nadstropju bo večnamenski prostor za organizacijo različnih dogodkov, v mansardi pa prostori za zaposlene.
Z deli bodo začeli še ta mesec
V Prešernovi rojstni hiši, ki je konstrukcijsko v dobrem stanju, bodo v skladu s konservatorskim načrtom obnovili strojne in elektro inštalacije in poskrbeli za protipožarno ureditev. Sanirali bodo strešno konstrukcijo in izvedli konservatorsko restavratorske posegi na ometih, okenski okvirjih, portalih, stopnicah, tlakih, oknih, vratih, stropih in na notranji opremi. Poskrbeli bodo tudi za komunalno ureditev domačije.
Hiša bo zaradi varnosti in hitrejše izvedbe nekaj časa zaprta
Dela bodo stekla še ta mesec in bodo predvidoma zaključena v osmih mesecih, nato bo sledilo notranje opremljanje. Prešernova rojstna hiša bo zaradi varnosti in hitrejše izvedbe nekaj časa zaprta. Celoten projekt mora biti zaključen do začetka leta 2026, kar je zahteva sofinanciranja z evropskimi sredstvi iz načrta za okrevanje in odpornost, iz katerega se zagotavljajo vsa sredstva razen davka na dodano vrednost, ki ga bo pokrivala država.
Vrečko je poudarila, da so spominske hiše, na čelu s Prešernovo, med ljudmi zelo priljubljene. So med najbolj obiskanimi kulturnimi ustanovami v državi in je treba zanje skrbeti. Tovrstne obnove so poleg ohranjanja kulturne dediščine pomembne tudi z vidika izobraževanja, kulturnega turizma in lokalnega gospodarstva. Vendar v zadnjih 20 letih investicij v kulturno dediščino ni bilo veliko, sedaj pa si tudi s pomočjo evropskih sredstev želijo čim več muzejskih objektov urediti v moderne interpretacijske centre, je povedala ministrica.
Začetka del so zelo veseli tudi v lokalni skupnosti, kjer so si za to prizadevali že vrsto let. Kot je izpostavil žirovniški župan Leopold Pogačar, bo Prešernova domačija dobila novo dimenzijo, pomembno pa bo lahko prispevala tudi k razvoju kulturnega turizma. Prepričan je, da bo tako lahko Vrba postala epicenter slovenske kulture.
Svoje bo prispevala tudi občina, ki bo sama zgradila 3,1 milijona evrov vredno obvoznico. Tako bo središče vasi skupaj s Prešernovo rojstno hišo razbremenjeno prometa. Gradnja obvoznice bo predvidoma stekla jeseni. Potekala bo fazno, zaključena pa naj bi bila sredi leta 2026.