Prva izdaja Proustovega romana prodana za 1,5 milijona evrov

STA
15.12.2018 13:01
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Redko dostopna prva izdaja romana V Swannovem svetu je bila na petkovi dražbi v Parizu prodana za dobrih 1,5 milijona evrov, kar predstavlja svetovni rekord za francosko knjigo, so sporočili iz avkcijske hiše Sotheby's. Za prvi roman iz slovitega cikla Iskanje izgubljenega časa so se nadejali iztržiti med 600.000 in 800.000 evri.
Doslej je prodajni rekord na dražbi najbolje prodanega francoskega dela nosila izdaja zbirke Cvetje zla pesnika Charlesa Baudelaira, ki je bila pred devetimi leti prodana za 775.000 evrov, kar je skoraj za polovico manj od novega rekorda, ki ga nosi Proustov V Swannovem svetu.
Izdaja Proustovega dela je prva iz luksuzne izdaje romana, ki jo je pisatelj kupil in podaril prijatelju Lucienu Daudetu. Prav v ta roman je vključen sloviti učinek magdalenice, ko okus kolača v protagonistu zbudi spomine iz preteklosti, je pisala francoska tiskovna agencija AFP.
Marcel Proust (1871-1922) je romaneskni cikel Iskanje izgubljenega časa pisal v glavnem v samoti zvočno izolirane in s pluto opažene sobe na pariškem bulvarju Haussmann. Na več tisoč straneh je francoski pisatelj popisal celotni svet v preteku časa: to je drama o ljubezni in ljubosumnosti, družabnih intrigah v pariških salonih, razmislekih o literaturi, glasbi in umetnosti, poetičnosti krajine in okusu pobeglih in zadržanih spominov. V slovenščini je romaneskni cikel izšel v prevodu Radojke Vrančič.
Za rekorden znesek prodana knjiga V Swannovem svetu je bila najdragocenejše delo iz obsežne knjižnice modnega mogotca Pierra Bergeja, soustanovitelja imperija Yves Saint Laurent. Knjige iz omenjene zasebne knjižnice sicer na dražbah ponujajo že od lani, na prodaj pa bodo tudi v letu 2019. Na petkovi dražbi, ki je vključevala tudi nekaj renesančnih klasik, so skupno iztržili 8,1 milijona evrov, še navaja AFP.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta