To je prevzeto stanje, ki ni v skladu z načeli enakomernega razvoja, zato si tudi znotraj logike zakona o kulturnem evru prizadevamo za enakopravno obravnavo vseh javnih zavodov in nevladnih organizacij ob upoštevanju načel enakomernosti regionalnega razvoja," so se na navedbe o razdelitvi proračunskih sredstev med Ljubljano in ostalo Slovenijo odzvali v kabinetu ministra za kulturo Dejana Prešička.
"Na obseg sredstev, ki jih prejme določena regija, vpliva poleg števila javnih kulturnih institucij v njej tudi velikost institucij oziroma pomen ter obseg delovanja. Deloma je to posledica kulturnozgodovinskega razvoja, deloma pa tudi preteklih politik."
O financiranju nevladnih institucij so zapisali: "Na ministrstvu si bomo prizadevali za uravnoteženo razdelitev sredstev po celotni Sloveniji, obenem pa bomo še naprej spodbujali prakse občin, ki zvišujejo proračune za kulturo, vključujejo nevladne organizacije v strateško načrtovanje razvoja kulture v občini in skrbijo za podporo nevladnim organizacijam tudi v obliki zagotavljanja ustreznih prostorov. Zelo pomembno je, da ima vsaka občina sprejet strateški dolgoročni dokument na področju kulture in omogoča predvidljivost ukrepov ter oporno točko za kulturne organizacije pri načrtovanju dejavnosti," so še zapisali.
Omenili so še, da sicer v okviru EU-projektov sofinancirajo več projektov javnih zavodov zunaj osrednje regije; v okviru programa Nove karierne perspektive pa na primer zaposlitve v kulturnih zavodih. "Poleg tega na podlagi programskih in večletnih projektnih razpisov ministrstvo sofinancira vrsto pomembnih programov, festivalov in platform zunaj osrednje regije." Od mariborskih omenijo KIBLO, Festival Lent, KUD Moment, Platformo sodobnega plesa, Festival fotografije in MFRU.