V fokusu Tinte Peter Kuper, avtor Kafke

07.10.2021 05:00
V Ljubljani se je včeraj začel mednarodni festival stripa
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kafka in njegovi junaki so Kuperjevi najljubši junaki.
Stripburger

Z odprtjem skupinske razstave v Galeriji Kresija se je v Ljubljani začel mednarodni festival stripa Tinta, ki bo do nedelje ponudil pester izbor razstav in drugih festivalskih dogodkov. V fokusu letošnjega festivala je priznani ameriški stripar in družbeni kritik Peter Kuper.

Festival je uvedla razstava, na kateri sodelujejo Zlati osli, Emmanuel Guibert, Peter Kuper, Colorama in drugi gostje. Na ogled so plakati vseh glavnih gostov ter sveže prevedeni stripi in izdaje, ki so letos nominirane za nagrado Zlatirepec. Zvečer so v galeriji DobraVaga odprli razstavo Berlinske umetniške založbe in riso tiskarskega studia Colorama, ki sta predstavila celoten katalog, ki vključuje več kot 70 izdaj - eksperimentalne stripe in vizualne pripovedi številnih umetnikov in umetnic.

Med vrhunci festivala organizatorji napovedujejo razstavo Preobrazbe, ki jo bodo odprli danes v galeriji Vodnikove domačije. Na ogled bo skupinski projekt, ki združuje tri novejše Stripburgerjeve založniške podvige - stripovske albume, nastale po zimzelenih literarnih predlogah.

Prvi je odmevno delo Kafka ameriškega avtorja Petra Kupra, večkrat nagrajenega stripovskega ustvarjalca z izrazito prepoznavnim slogom, ki je znan tudi po stripovskih priredbah literarnih del. Tokrat se bo predstavil z udarno predelavo brezčasnih Kafkovih kratkih zgodb.

Na razstavi bo mogoče videti tudi izvirne strani iz monografske zbirke vizualnih interpretacij poezije Ostri ritmi Andreja Štularja, sveže izdanega dela, ki se navdihuje pri poeziji Srečka Kosovela, ter originalne prizore iz pravkar ponatisnjenega albuma Butalci v stripu, pod katerega se podpisuje Marko Kociper. Obenem razstava prinaša vrsto sitotiskov, ob odprtju pa se obeta tudi avdiovizualni performans KONS5 v izvedbi Lutkovnega gledališča Nebo, ki letos praznuje 20-letnico.

V četrtek bo na Vodnikovi domačiji tudi dražba stripov, stripovskih originalov, otroških knjig in ilustracij. V petek bodo v Equrni odprli pregledno razstavo opusa Emmanuela Guiberta, ki velja za enega največjih francoskih stripovskih mojstrov. Poseben del razstave bo posvečen tudi Guibertovemu prijateljevanju z ameriškim arhitektom slovenskega rodu Michaelom Plavcem, ki mu je ob nedavni smrti posvetil svojo prvo prozno knjigo.

V soboto bo tradicionalni stripovski sejem v Kinu Šiška. Dogajanje bodo zvečer sklenili s podelitvijo Stripolisovih nagrad za najboljše izvirne in prevodne stripovske izdaje leta. V začetku tedna je potekalo že nekaj predfestivalskih dogodkov, med drugim v torek filmska projekcija Apokalipsa danes Francisa Forda Coppole in okrogla miza, na kateri so govorili o projekciji romana Josepha Conrada, ki je doživel tudi stripovsko priredbo - Srce teme Petra Kupra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta