Kot ogrevanje za jubilejno 20. edicijo Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina se je v Ormožu v petek odvil odmeven filmski dogodek. V ormoškem klubu Unterhund so uradno odprli kino Filmska klet Unterhund, ki ga opisujejo kot "butični, neodvisni kino". Ob tej priložnosti so predvajali avstrijsko srhljivko Lahko noč, mamica (Ich seh Ich seh, 2014). Omenjeni film, ki je postal kultna uspešnica, letos praznuje desetletnico. Gre za igrani prvenec avstrijskih režiserjev Veronike Franz in Severina Fiale, ki sta se s tem celovečercem prebila med najvidnejše evropske žanrske režiserje. Fiala, sicer že gost lanskega Grossmannovega festivala, je bil osebno prisoten na otvoritvi in se je o filmu pogovarjal z gledalci. Film je leta 2022 dobil tudi ameriško priredbo, v glavni vlogi je nastopila Naomi Watts.
Kino v grajski kleti
Kulturno alternativni klub (KAK) Ormož v klubu Unterhund se sicer ponaša s 34-letno tradicijo in je eno najstarejših tovrstnih prizorišč v Sloveniji. Tudi sicer Ormož postaja pomembna postojanka Grossmannovega festivala, saj se je zadnja štiri leta pričenjal prav v tem mestu, klub Unterhund pa je bil eno od osrednjih prizorišč dogajanja. Z letošnjim letom so se odločili, da sodelovanje preoblikujejo: KAK Ormož je v preteklem letu priskrbel 4K-projektor ter primerno platno, posodobil ozvočenje, rezultat pa je kino dvorana s 50 sedišči v kleti ormoškega gradu. Program bodo snovali v sodelovanju z Grossmannovim festivalom fantastičnega filma in vina, glede na to, da je velik del ekipe Unterhunda že od vsega začetka dejaven tudi pri Grossmannovem festivalu. Tako bodo v njihovem fokusu najboljši neodvisni žanrski filmi, ki jih bodo poskusili v čim večji meri predstaviti tudi skozi pogovore s filmskimi ustvarjalci, bodisi v živo bodisi preko video klicev. Pozabili ne bodo niti na najmlajše in mladino, s posebnim programom, ki bo namenjen prav njim.
V Vetrinjskem dvoru razstava festivalskih plakatov
Ob obletnici festivala so medtem v Vetrinjskem dvoru v Mariboru že odprli razstavo, naslovljeno 20 plakatov za 20 let Grossmanna. Razstava predstavlja spremljevalni dogodek devete edicije Trienala umetnost in okolje EKO, s katerim je Umetnostna galerija Maribor (UGM) ponovno oživila stavbo nekdanjega sanatorija v središču Maribora. Ob tem je potegnila vzporednice med sodobnimi umetniškimi praksami in žanrom grozljivke, zlasti v filmu.
"Od pripovedi ljudskega izročila in začetkov moderne grozljivke v literaturi in na filmu do sodobnih umetniških oblik predstavlja žanr grozljivke potencial za nagovor človeških in družbenih strahov," je pojasnil umetniški vodja trienala Jure Kirbiš.
"Prav tako sta trienale EKO in festival Grossmann med najpomembnejšimi festivali v polju vizualne kulture v severovzhodni Sloveniji, prvi z več kot 40-letno tradicijo, drugi letos poteka že dvajseto leto zapored," sporočajo iz UGM.
Med drugim jih je pritegnila vizualna podoba festivala Grossmann, za katero skoraj od samih začetkov festivala skrbi ilustrator, avtor stripov in grafični oblikovalec Ivica Stevanović. "Njegove podobe so sčasoma postale sinonim za Grossmannov festival in utrdile prepoznavnost festivala doma in po svetu. Stevanovićeva značilna ilustracija se sklicuje na zgodovino filmskega plakata, zlasti grozljivk, pogosto pa se festivalski plakati odzivajo na dogajanje v svetu ali na filmske opuse vsakoletnega častnega gosta festivala - ti so zmeraj mednarodni filmski ustvarjalci žanrskih filmov," še navajajo v galeriji.
Grossmannov festival bo letos v Ljutomeru in okolici potekal od 11. do 15. junija.