Dubrovniški poletni festival, SNG Maribor in nevladna organizacija Kulturanova iz Novega Sada soustvarjajo evropski projekt Port of Dreamers (Pristan sanjačev), ki je bil izbran za sofinanciranje v okviru razpisa Evropske komisije in se posveča perečemu in aktualnemu problemu, s katerim se spopada ves svet - fenomenu migracij, ki ga večina Evropejcev, tudi Slovencev, še vedno dojema kot izrazito negativen pojav. Projekt se bo zaključil prihodnje leto.
Vsak od omenjenih partnerjev se v okolju, kjer deluje, ukvarja s problematiko migracij in posameznikov. Iz omenjenih inštitucij sporočajo, da je izhodišče projekta kultura in obstoječa politika lastnega okolja ter družbene klime, v katerih delujejo. Med drugim se v tem času ukvarjajo z različnimi vrstami migrantov, tudi s tistimi s statusom begunca, na izrazito individualen način, ob tem da kombinirajo različne metodološke pristope in teoretska izhodišča.
Projekt je sestavljen iz treh delov: delavnic z migranti, umetniškega laboratorija in umetniške kreacije treh samostojnih, toda vsebinsko povezanih gledaliških predstav, ki bodo predstavljene na Dubrovniškem poletnem festivalu leta 2020. V Mariboru se je prva faza začela v februarju, hkrati tudi druga - umetniški laboratorij, v katerem sodelujejo mladi soustvarjalci predstav vseh treh partnerjev: Ivor Martinić (SNG Maribor), Uroš Mladenović (Kulturanova) in Ivan Penović (Dubrovniški poletni festival). Skupaj z migranti bodo v Mariboru na osmih delavnicah govorili o tem, kako domača javnost sprejema migrante, kako jih dojema in kaj so negativne ali pozitivne izkušnje. Te so zelo različne kot tudi razlogi, zakaj so nekateri migranti prišli in ostali v Sloveniji. Rezultat teh delavnic bodo tri predstave, ki jih bomo premierno lahko videli na poletnem festivalu v Dubrovniku v letu 2020, kasneje pa, vsaj mariborsko zgodbo, na tukajšnjem odru.
Partnerji v projektu poudarjajo izredno sodelovanje in pomen te zgodbe, kajti svet, ki je bolj kot kadarkoli razdeljen zaradi parcialnih političnih interesov, imperialističnih in kapitalističnih zahtev različnih držav z namero po vsaj regionalni, če že ne svetovni prevladi, bo moral po njihovem poiskati način, kako zgladiti razprtije in omejiti sovraštvo do tujega in drugega z namenom skupnega sobivanja v resničnem sožitju. Zlasti v zadnjem času pa je pozornost medijev in političnih populistov, povezana z migracijsko tematiko, usmerjena na vojne razmere v Siriji oziroma na dogajanje na širšem območju Bližnjega vzhoda, čeprav je na tisoče migrantov na mejah Evropske unije umiralo že leta, preden se je vojna v Siriji sploh začela. Še posebej veliko medijsko pozornost je pritegnila človeška tragedija - pomorska nesreča ob italijanskem otoku Lampedusa, v kateri je umrlo več 350 ljudi. "Da bi za vselej preprečili takšne človeške katastrofe, se moramo zato vprašati, kakšna je pravzaprav družba, v kateri želimo živeti. Je to sovražno nastrojena družba, v kateri je človek človeku žival, neposredna grožnja v dinamiki socialnega darvinizma, ali pa je mogoč dejanski 'raj na Zemlji' za ljudi vseh ras, prepričanj, kultur in identitet? Svoj skromni prispevek k refleksiji slovenskega družbenega in političnega realnega tako razvijamo tudi v okviru projekta Port of Dreamers," sporočajo umetniki iz Slovenije, Srbije in Hrvaške.