Zdaj bomo imeli tudi Cankarjevo

STA
04.12.2018 16:23
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Razstava Ivan Cankar in Evropa v Cankarjevem domu
Robert Balen

Predstavniki Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), Slovenskega centra PEN, Univerze v Ljubljani in Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU so podpisali pismo o nameri, v katerem so se zavezali k ustanovitvi Cankarjeve nagrade. To bodo od leta 2020 podeljevali za pripovedništvo, dramatiko, liriko in esejistiko.
Pismo o nameri so podpisali podpredsednik SAZU Peter Štih, predsednica Slovenskega centra PEN Ifigenija Simonović, prorektor Univerze v Ljubljani profesor Boštjan Botas Kenda in direktor Znanstvenoraziskovalnega centra (ZRC) SAZU Oto Luthar.
Nagrada bo sestavljena iz treh delov: diplome, pisne obrazložitve in denarnega dela, za katerega sredstva še iščejo. Izbrani avtor bo nagrado prejel za določeno literarno področje, ki ga je Cankar mojstrsko obvladoval, le enkrat. Če pa se bo izkazal na drugem, lahko teoretično v svojem življenju dobi štiri, je na predstavitvi nagrade povedala članica upravnega odbora za nagrado Alojzija Zupan Sosič. V upravnem odboru so poleg predstavnice Univerze v Ljubljani še Niko Grafenauer (SAZU), Marko Golja (Slovenski center PEN) in Marijan Dović (ZRC SAZU).
Razpis za nagrado organizatorji napovedujejo za prihodnje leto oziroma za Cankarjev rojstni dan - 10. maj, nagrado pa naj bi prvič podelili točno leto dni pozneje. Dela bo ocenjevala petčlanska žirija, ki bo nekaj dni pred razglasitvijo nagrajenca sporočila imena treh do desetih nominirancev.
Po besedah Ifigenije Simonović bo nagrada podprla kakovostne slovenske avtorje in raven literature dvignila vsaj "do Cankarjevih gležnjev".
Štih si želi, da bi nagrada ob podpori mecenov zaživela kot ena osrednjih nagrad na področju literature, Luthar pa je izpostavil njeno posebnost oziroma ustanovitelje - štiri osrednje akademske in kulturne ustanove.
Ustanovitelji iščejo še petega partnerja, ki bo poskrbel za finančni del nagrade.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta