Zgodbe o identiteti in pogumu

Matic Majcen Matic Majcen
15.12.2021 06:00

Drugo polovico festivala LGBT-filma bo zaznamovalo sedem projekcij na filmskih platnih v Mariboru, na Ptuju,
v Slovenj Gradcu in v Bistrici ob Sotli,

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Hoditi z Amber 

Arhiv festivala

Podobno kot Liffe je tudi festival LGBT-filma dogodek, ki s svojim programom gostuje po vsej državi, in tako so letos na seznam znova uvrstili več mest na Štajerskem in Koroškem. Zaradi lanske odpadle edicije je med postojankami letos prvič Slovenj Gradec, ob tej priložnosti sicer zgolj z eno projekcijo. Od danes do sobote se bo na teh platnih zvrstilo sedem filmov, ki jih je vse po vrsti brez težav mogoče označiti za kakovostne in tudi pomembne.

Hoditi z Amber

V ptujskem Mestnem kinu bo tako že danes na sporedu irska najstniška komedija Hoditi z Amber (Dating Amber, 2019). Zgodba je umeščena v leto 1995, kmalu po dekriminalizaciji homoseksualnosti na Irskem. V tem času srednjo šolo obiskujeta Eddie in Amber, ki pa vsak na svoji strani prikrivata istospolno usmerjenost, zato se odločita, da bosta postala fant in punca ter bosta s tem dajala vtis, da sta običajen heteroseksualni par. Film režiserja Davida Freyna se ponaša s sproščenim vzdušjem, zaradi katerega ga je ne glede na LGBT-tematiko mogoče gledati kot povsem običajno mladinsko komedijo za najširše občinstvo.

Onkraj obzorja 

Arhiv Festivala

Onkraj obzorja

V mariborskem Intimnem kinu GT22 se bo program nocoj začel s švicarsko-belgijsko koprodukcijo Onkraj obzorja (Le milieu de l'horizon, 2019), ki nas preseli v 70. leta, ko je po Evropi pustošila huda suša. V tem času v kmečkem okolju odrašča 13-letni Gus, ki je ob naravni katastrofi in že tako turbulentnem najstništvu priča še postopnemu razpadu svoje družine. Film je posnet po večkrat nagrajeni literarni predlogi švicarskega pisatelja Rolanda Butija, režiserka Delphine Lehericey pa je za ta film prejela nagrado za najboljši švicarski celovečerec leta 2020.

Valentina 

Arhiv festivala

Valentina

S filmom Valentina (2020) se selimo v Brazilijo, kjer se 17-letno dekle s svojo materjo preseli v novo okolje, a se izkaže, da gre pri tem za načrtno spremembo identitete. Najstnica namreč v resnici skriva svojo transspolno identiteto in tudi med novimi prijatelji kmalu trči ob grozeč zid razkritja. Celovečerec režiserja Cássia Pereire dos Santosa je osvojil že vrsto festivalskih nagrad, med drugim ga je občinstvo na festivalu v Sao Paolu razglasilo na najboljši brazilski film leta 2020.

Monalisino potovanje 

Arhiv Festivala

Monalisino potovanje

V Monalisinem potovanju (The Journey of Monalisa, 2019) ostajamo na južnoameriškem kontinentu. Film je režirala glavna gostja letošnjega festivala, čilenska režiserka Nicole Costa. Avtobiografski dokumentarec spremlja odnos režiserke z Ivánom Ojedo, nekdanjim študijskim kolegom, ki ga znova sreča po mnogih letih odsotnosti. Izkaže se, da je možakar zdaj popolnoma drug človek, saj se namesto nadarjenega režiserja predstavlja kot transspolni umetnik, Nicole Costa pa nam v filmu z veliko mero spoštovanja razkrije njegov bogati notranji svet.

Punčka 

Arhiv festivala

Punčka

Edina projekcija v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu bo predstavila film Punčka (Petite fille, 2020). Subjekt tega dokumentarnega portreta je sedemletna Sasha, ki se je rodila kot fantek, a se je že od zgodnje mladosti počutila kot deklica. Gre za iskren vpogled v življenja transspolnih oseb, ki deluje še toliko bolj prepričljivo ravno zato, ker gledamo, kako se ta pojav razvije pri nedolžnem otroku, pri čemer največja težava ni v njem samem, temveč v obkrožajoči družbi. Tudi ta film je prejel vrsto mednarodnih nagrad in je bil med drugim nominiran za najboljši dokumentarec na lanskih Evropskih filmskih nagradah.

Velika svoboda 

Arhiv festivala

Velika svoboda

Najodmevnejši izmed letošnjih filmov celotnega festivala LGBT-filma pa je brez dvoma Velika svoboda (Große Freiheit, 2021). Film, ki je bil premierno prikazan in tudi nagrajen na filmskem festivalu v Cannesu, predstavlja pogosto zamolčano usodo nemških homoseksualcev, ki so bili zaradi zakona iz 20. let minulega stoletja še dolgo po drugi svetovni vojni zaprti izključno zaradi svoje spolne usmerjenosti. Celovečerec Sebastiana Meiseja to zgodovinsko poglavje obdela z zgodbo o dveh zapornikih, ki ju odlično odigrata Franz Rogowski in Georg Friedrich. Film je ob obilici evropskih nagrad osvojil priznanje za najboljši film na festivalu v Sarajevu ter je minuli vikend na Evropskih filmskih nagradah prav tako pobral dva kipca.

Tove 

Arhiv festivala

Tove

Izbor sedmih filmov bo v soboto v Bistrici ob Sotli zaključil finski film Tove (2020), igrani biografski portret ilustratorke Tove Jansson (1914-2001). To ime večini verjetno ne pomeni kaj dosti, a le dokler ne omenimo, da gre za avtorico Muminov, ki tudi pri nas že leta navdušujejo mlade bralce in gledalce. Film nam daje uvid v njeno življenje po drugi svetovni vojni, ko je, obkrožena s strogim družinskim zaledjem, začela ustvarjati slovito serijo.

Za konec dodajmo, da si je na spletni strani festivala LGBT-filma (lgbtfilmfest.si) mogoče brezplačno ogledati tudi skrbno sestavljen izbor sedmih kratkih filmov z LGBT-tematiko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta