Zlatolasko in tri medvede, na ljudskih motivih temelječo zgodbo, ki je nastala v 19. stoletju, gotovo poznajo mnoge generacije otrok. Je zgodba o medvedji družini, katere hišo, medtem ko družine ni doma, obišče radovedna deklica. Do danes je pripoved doživela številne predelave in interpretacije, njeni liki pa številne preobrazbe. Na prvi pogled preprosta zgodba otrokom ponudi spoznavanje razmerij in velikosti, hkrati pa poraja številna vprašanja o smeli radovednosti in o mejah poseganja v intimni prostor drugih. Tako sporočajo iz Lutkovnega gledališča Maribor (LGM), kjer bo premiera te priljubljene pravljice jutri, v četrtek, ob 18. uri v Veliki dvorani.
Režiser je Silvan Omerzu, ki v predstavi kombinira različne tehnike in materiale (od lesa do kovine in blaga). Pred premiero izpostavlja, da rad posega v ljudske zgodbe, ki so z leti z različnimi pripovedovalci pridobivale druge in nove prvine. Najprej je ta škotska pripovedka govorila o posegih v tujo lastnino (deklica je bila najprej lisica, potem starka, obe sta na koncu pobegnili skozi okno), sčasoma pa je razstirala družinsko intimo, svet odraslih, odraščanje, bitko med brati in sestrami in tako naprej. "Nekako nezavedno se odstrani tisto, kar je odveč, in doda novo. Tako se je zgodilo tudi s to pravljico, ki je postopoma pridobivala te pravljične prvine," pojasni režiser.
Nova predstava, navajajo v LGM, je namenjena najmlajšemu občinstvu, otrokom, starim od treh let naprej. Igrajo Barbara Jamšek, Vesna Vončina, Maksimiljan Dajčman in Gregor Prah, ki upravljajo različne vrste lutk, tudi lutke na palici in senčne lutke. "Za igralca je to velik izziv, ker je treba znotraj kratkega časovnega obdobja dovolj dobro obvladati različne tehnike in tehnologije lutk, da lahko te res tako hitro zaživijo," je izpostavila Jamškova. Kostume je izdelala Mojca Bernjak, oblikovalec svetlobe je Miljenko Knezoci, oblikovalec zvoka Jure Auguštiner, sceno pa so izdelali Lucijan Jošt, Branko Caserman in Igor Vidovič. Avtor glasbe je Vasko Atanasovski. Ob Omerzuju, ki je tudi avtor likovne podobe, avtorstvo priredbe podpisuje Saša Eržen, dodala pa sta del, ki pripoveduje o izvoru Zlatolaske, in lik zajčka, ki mu Zlatolaska po vzoru Alice v čudežni deželi sledi v gozd.
Silvan Omerzu je z LGM nazadnje sodeloval v sezoni 2017/18, ko je v Minoritski cerkvi postavil uprizoritev za odrasle Besede iz hiše Karlstein, ki je bila letos nagrajena na 10. Bienalu lutkovnih ustvarjalcev. V Mariboru je ustvaril tudi predstave Salto mortale, Zlata ptica in Sanje o zvezdi.