Utekočinjen naftni plin (UNP) je mobilen, čist in učinkovit vir energije, do katerega lahko dostopajo uporabniki po vsemu svetu. UNP nastaja kot stranski produkt pri destilaciji surove nafte in pridobivanju zemeljskega plina, v zadnjem času pa vse pogosteje iz obnovljivih virov energije.
Zahvaljujoč edinstvenim lastnostim in izjemni vsestranskosti je utekočinjen naftni plin kot vir energije mogoče uporabiti na številne načine in na številnih področjih: od transporta, industrije, živinoreje, vrtnarstva, kmetijstva in turizma do uporabe v domačih gospodinjstvih in za namene rekreacije. Kot pogonsko gorivo se uporablja v avtomobilih, viličarjih in delovnih strojih.
Jeklenka za gospodinjsko rabo
Jeklenka z UNP, kupljena pri pooblaščenem prodajalcu, je ustrezno napolnjena, preizkušena, čista in varna za uporabo. Ko jo kupite, mora biti opremljena:
• s predpisano nalepko, ki opredeljuje naziv distributerja, količino in vrsto plina ter navodila za varno uporabo,
• z ustreznim ventilom za odjem plinaste faze,
• z varovalno matico.
Stati mora pokončno
Mešanica plinov v jeklenki je nestrupena in gorljiva, težja od zraka in v določenem razmerju z zrakom eksplozivna. Plinu je dodan odorant, ki mu daje značilen vonj, zaradi katerega lahko zaznamo njegovo prisotnost. Mešanica plinov v jeklenki je utekočinjena in pod tlakom. Ker plinska trošila uporabljajo le plinsko fazo, moramo jeklenko uporabljati v pokončni legi. V skladu z evropsko uredbo in predpisi v Sloveniji se v gospodinjstvih sme uporabljati le trošila z obratovalnim tlakom 30 ali 35 mbar. Na jeklenko je dovoljeno priključiti samo trošila, namenjena za uporabo mešanice propana in butana. Jeklenke na plinsko trošilo ne smemo priključiti brez regulatorja tlaka. Plinska trošila za uporabo v zaprtih prostorih morajo biti opremljena s termovarovalom. Zvijave cevi zamenjujemo skladno z oznakami/navodili proizvajalca cevi.
S sistemom UNP otroci in nepoučene osebe ne smejo rokovati. Za varno uporabo upoštevamo navodila za uporabo in navodila za vzdrževanje proizvajalcev, ter enkrat letno poskrbimo za strokovni pregled, svetujejo pri Gospodarsko interesnem združenju za utekočinjeni naftni plin (GIZ UNP).
Skladiščenje jeklenke
Jeklenke skladiščimo v pokončni legi, ventil mora biti zaprt, matica privita, prostor redno zračimo, temperatura pa ne sme presegati 40 °C. Jeklenke ne smemo skladiščiti v spalnih prostorih, prostorih, ki ležijo nižje od terena okolice, v bližini odprtega plamena, na dostopnih hodnikih in evakuacijskih poteh, v bližini odprtih jaškov.
Pravilna in varna zamenjava plinske jeklenke
• Pri zamenjavi plinske jeklenke preprečimo stik z odprtim plamenom.
• Prepričamo se, da sta ventila na obeh jeklenkah zaprta - "zaprto" pomeni v smeri urinega kazalca.
• Odvijemo matico (levi navoj - odvijamo v smeri urinega kazalca) na uporabljeni (izpraznjeni) jeklenki in odklopimo regulator tlaka s cevjo.
• Na odklopljeno, že uporabljeno jeklenko, namestimo zaščitno matico.
• Na novi polni jeklenki odstranimo varovalno folijo (v kolikor je le-ta nameščena) in matico.
• Na regulatorju tlaka zamenjamo tesnilo z novim tesnilom, ki se mora prilegati utoru na regulatorju.
• Regulator z novim tesnilom privijemo na jeklenko (levi navoj - privijemo v nasprotni smeri urinega kazalca) in matico z občutkom pritegnemo z namenskim ključem (viličasti ključ, velikost 27).
• Odpremo ventil na jeklenki (v nasprotni smeri urinega kazalca) ter spoj med ventilom in regulatorjem preverimo s posebnim razpršilom ali milnico.
• V kolikor mehurčkov ni videti, je jeklenka pravilno in varno zamenjana in lahko pričnemo z uporabo.
• Če spoj ni tesen, postopek ponovimo.