Vzdušje v kopalnici se razlikuje od vzdušja v drugih delih stanovanja, saj so navsezadnje tudi temperatura, svetloba in zračna vlaga v tem prostoru običajno drugačne kot drugod – prav to moramo dosledno upoštevati pri izboru rastlin.
Je že res, da so kopalnice lahko zelo različne – nekatere so majhne in z majhnimi okni, druge so prostorne in zastekljene z velikimi steklenimi površinami, skoraj zagotovo pa je v večini kopalnica prostor, v katerem je zaradi pogoste uporabe vode več zračne vlage kot drugod, kar prija zlasti tropskim rastlinam.
Ena, a konkretna
Če je kopalnica prostorna in svetla, imate v njej najbrž prostor, kamor lahko postavite visoko rastlino. Največkrat v modernih kopalnicah zadostuje že ena sama razkošna lončnica. Med pokončno rastočimi rastlinami so za ta prostor primerni prstasta aralija (Plerandra elegantissima), ki zraste tudi do 150 centimetrov, najrazličnejše palme in filodendroni, ki se prav bujno razrastejo v bolj vlažnem okolju. Za kopalnice so primerni tudi šeflere in papirjevec, ki je znan po tem, da za rast potrebuje ogromno vode.
Srednje velike v skupinah
Za manjše kopalnice, v katerih imate prostor za večje korito ali sadilni lonec, v katerega lahko posadite več rastlin, lahko izbirate številne srednje velike lončnice. Med najprimernejše za v domačo oazo sprostitve spadajo bromelije, posamezne sukulente, spatifil in seveda praproti.
Večina praproti se dobro počuti v kopalnicah, med tiste, ki tam zares uživajo, pa prištevamo venerine laske (Adiantum raddianum), luskasto praprot (Nephrolepis) in gnezdasti sršaj (Asplenium nidus). Žal imajo nekatere vrste praproti eno pomanjkljivost: zaradi odmetavanja trosov se po tleh in na policah nabira rjav prah, ki ga je treba redno brisati.
Že poznate samolist ali spatifil? To je navdihujoča lončnica, ki s temno zelenimi listi in belimi cvetovi v prostor prinaša spokojnost in prefinjen značaj. Najpogosteje so v ponudbi vrtnih centrov srednje veliki spatifili, ki v višino zrastejo okoli 60 centimetrov, obstajajo pa še različice, ki dosežejo tudi po meter in pol višine. Spatifil cveti zelo dolgo, potrebuje zelo malo svetlobe, prst naj bo vselej malce vlažna, vendar ne premokra.
Majhne cvetoče lepotice
V svetlih in majhnih kopalnicah bodo na okenskih poličkah uspevale razne počasi rastoče sukulente, denimo tolstica (Crassula), aloja, homulice (Sedum), grint (Senecio rowleyanus) – to so rastline, ki nasploh potrebujejo zelo malo zalivanja. Obstajajo še cvetoče lončnice, ki se čudovito podajo v kopalnico in tam dlje časa uspevajo, če imajo zadosti svetlobe: to so različne vrste kalanhoj, ne nazadnje tudi orhideje, med katerimi so najvzdržljivejše tiste iz roda falenopsis. Cvetoče veselje pa si lahko pričarate tudi tako, da odtrgate nekaj cvetov kalanhoj, vrtnic ali drugega rezanega cvetja in jih nasujete v okrasno posodico, napolnjeno z vodo, ter v njej prižgete plavajoče svečke.
Da bodo dolgo zelene
Če je naravne svetlobe v kopalnici premalo, si nad rastlinami omislite fluorescentno sijalko (denimo T5), ki spodbuja rast in fotosintezo.
Rastline v kopalnici naj ne bodo neposredno izpostavljene prepihu.
Prav tako je treba paziti, da niso preblizu pare, ki se dviga iz kadi, ko vanjo točite vročo vodo.
Če ugotovite, da katera izmed rastlin v kopalnici slabše raste, jo raje prestavite na drugo mesto ali celo v drugi prostor.
Če opazite, da ima lončnica tanke in izdolžene nove poganjke, je to znak, da potrebuje več svetlobe.