Evropska komisija je 14. julija 2021 pripravila zakonodajni paket Pripravljeni na 55 (Fit for 55), ki s 13 predlogi kaže pot do evropskega cilja: zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za vsaj 55 % do leta 2030 - glede na leto 1990 - in do podnebne nevtralnosti do leta 2050.
"Pripravljeni na 55 je prvi pomemben mejnik pri uresničevanju zelenega dogovora EU. Ob tem so skupine potrošnikov skeptične glede predlaganega sistema trgovanja z emisijami za cestni promet in stanovanja. Dejstvo je, da bo od vsakodnevnih odločitev potrošnikov odvisno, ali bo zeleni dogovor uspel. Ta sveženj, ki določa, kako bo Evropa do leta 2030 dosegla 55-odstotno zmanjšanje emisij, predlaga spremembe, ki bodo vplivale na življenje potrošnikov na številnih področjih, od mobilnosti do obdavčitve in od ogrevanja do prenove stanovanj. In le če so dobro zasnovane, lahko podpirajo potrošnike pri sprejemanju pravilnih odločitev,"
so zapisali pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).
Prednostno zeleni dogovor
"Na ZPS želimo, da Slovenija v okviru svojega predsedovanja Svetu Evrope predloge komisije o evropskem zelenem dogovoru (EZD) obravnava prednostno in zagotovi, da je zeleni dogovor vodilno načelo pri usmerjanju okrevanja evropskega gospodarstva. Zdaj se začne izvedbena faza EZD in v prihodnjih mesecih lahko pričakujemo veliko zakonodajnih predlogov. Svet mora zagotoviti, da se ambiciozne napovedi iz zadnjih 18 mesecev ne omilijo, temveč se spremenijo v konkretne regulativne spremembe. Predsedstvo bo zlasti nadziralo začetek razprav o več ključnih zakonodajnih aktih, ki so vključeni v zakonodajni sveženj Pripravljeni na 55. Pri tem si mora prizadevati za dobro zasnovane regulativne spremembe, ki bodo potrošnikom pomagale pri bivanjskih in mobilnih potrebah. Organizirati mora tudi razprave o tekočih strategijah Evropske komisije – vključno z akcijskim načrtom za krožno gospodarstvo, strategijo za kemikalije za trajnostnost, strategijo za trajnostno in pametno mobilnost, strategijo 'od vil do vilic' in omogočiti dobro zasnovano politiko trajnostnega razvoja, ki bo spodbujala tako interese potrošnikov kot tudi trajnostni razvoj. Upamo, da bo slovensko predsedstvo zelo ambiciozno usmerjalo razpravo sveta o doseganju podnebnih in energetskih ciljev EU," dodajajo pri ZPS.
Deset načinov, kako izboljšati življenje
Zakonodajni sveženj Pripravljeni na 55 bi lahko pomagal izboljšati življenje potrošnikov. Pri ZPS navajajo deset načinov, za katere pravijo, da so vsi enako pomembni:
- potrošnikom prijazno daljinsko ogrevanje,
- okolju prijaznejše ogrevanje,
- jasno načrtovanje ogrevanja,
- lažji prehod na obnovljive vire za ogrevanje,
- bolj trajnostne zgradbe,
- ukrepi proti energetski revščini,
- preprostejši (in bolj digitalen) energetski trg,
- pravičnejši trajnostni prehod,
- dražji dostop do zelene mobilnosti,
- lažje polnjenje električnega vozila.
Področje mobilnosti in bivanja
Potrošniki so ujeti v sistem mobilnosti, ki temelji na prevozu na fosilna goriva, kar škoduje tako planetu kot zdravju ljudi, njihovim denarnicam in splošni kakovosti življenja. Mnogi bi bili pripravljeni spremeniti svoje navade: z uporabo javnega prevoza namesto avtomobila za pot v službo ali z uporabo vlakov namesto letal za odhod na počitniške destinacije. Na žalost potrošniki teh možnosti pogosto nimajo, ker alternative niso na voljo, niso dostopne ali niso privlačne. Trajnostna in pametna mobilnost zato zahteva globoke spremembe, od pospeševanja prehoda na električne avtomobile do tega, da se javni prevoz, hoja in kolesarjenje približajo ljudem na bolj privlačen način.
V središču energetskega prehoda mora biti tudi učinkovitejša raba energije za vse. Kakovost zgradb pomembno vpliva na naše zdravje in dobro počutje, saj ljudje v povprečju preživimo 80–90 % časa v zaprtih prostorih. Trenutno si skoraj 34 milijonov Evropejcev ne more privoščiti, da bi svoje domove dovolj ogrevali, mnogi pa živijo v energetsko neučinkovitih stanovanjih.
Stavbe EU so odgovorne za 40 % naše porabe energije, približno 75 % obstoječega stavbnega fonda pa je energetsko neučinkovitega. Še huje, približno 80 % domače porabe energije je namenjene ogrevanju prostorov in vode, medtem ko 75 % ogrevanja temelji na fosilnih gorivih. Kljub veliki razsežnosti problema se vsako leto obnovi manj kot 1 % nacionalnega stavbnega fonda.
Okrepiti zmožnosti potrošnikov
Nujno moramo okrepiti javni in kombinirani prevoz, nujno je tudi uvajanje popolnoma električnih vozil na potrošnikom prijazen način, so prepričani pri zvezi potrošnikov. Pospešiti je treba zmanjšanje emisij CO2 iz cestnega prometa, potrošniki pa bi morali biti bolje obveščeni o vplivu njihovih avtomobilov na okolje. Kerozin je treba obdavčiti, da bi odražal okoljske in podnebne stroške letalstva, prihodke od obdavčitve pa vložiti v železniški in javni prevoz. Določitev leta 2021 za leto železnic mora za potrošnike prinesti oprijemljive spremembe. Revizija več ključnih zakonodajnih aktov v okviru zakonodajnega svežnja mora močno okrepiti zmožnost potrošnikov, da preidejo na bolj trajnostne mobilnostne navade.
Podobna načela veljajo glede trajnostnega bivanja:
"Učinkovitejša raba energije je v središču energetskega prehoda in pospešeno obnavljanje stavb je bistvenega pomena, da EU postane podnebno nevtralna do leta 2050. Prenove domov lahko tako potrošnikom prinesejo velike koristi. Jasna politika, različne možnosti financiranja in preprost dostop do nepristranskih in zaupanja vrednih nasvetov so nujni, da potrošniki lažje razumejo prednosti obnove njihovih domov. Revizija več ključnih zakonodajnih aktov v zakonodajnem svežnju mora močno okrepiti zmožnost potrošnikov, da preidejo na bolj trajnostne sisteme ogrevanja in hlajenja."
Več o socialnem skladu za podnebje
Novi sklad naj bi se financiral iz proračuna EU z zneskom v višini 25 % pričakovanih prihodkov iz trgovanja z emisijami za goriva v stavbah in cestnem prometu. Državam članicam se bodo zagotovila sredstva v višini 72,2 milijarde evrov za obdobje 2025–2032 na podlagi ciljne spremembe večletnega finančnega okvira. Sklad naj bi mobiliziral 144,4 milijarde evrov za socialno pravičen prehod. Kombiniran bo z nacionalnimi prispevki v višini najmanj 50 %.
"Potrošniki morajo imeti možnost izbire med široko paleto tako imenovanih čistih vozil, ki jih je mogoče povsod preprosto polniti. Uredba EU bi morala pospešiti uporabo električnih akumulatorskih vozil in uvajanje infrastrukture za polnjenje, tako da bi ti avtomobili postali privlačna alternativa vozilom na fosilna goriva."
Kaj je potrebno za uspeh
Med drugim pri ZPS postavljajo v ospredje naslednje cilje:
V razmislek odločevalcem: predvsem od vsakodnevnih odločitev potrošnikov bo odvisno, ali bo zeleni dogovor uspel