Uporaba drsnih vrat v bivalnih prostorih je vsestranska. V večje prostore se običajno vgrajujejo z njihovega estetskega in povezovalnega vidika, saj prostorov ne delijo tako grobo kakor običajna vrata. V mnogih majhnih prostorih ali stanovanjih pa so ta vrata celo edina funkcionalna rešitev. Pravzaprav z njimi lahko prostore optimalno izkoristite, razmišlja Maja Rakoš iz podjetja Hörmann Slovenija.
Odlična rešitev za domačo pisarno
Drsna vrata so primerna predvsem za odprte prostore, ki opravljajo več funkcij hkrati, denimo dnevne sobe, kjer sta tudi jedilnica in kuhinja. Pa tudi tam, kjer bi odprto krilo lahko oviralo gibanje, denimo za majhne predsobe in garderobne sobe znotraj spalnic, pojasni Franci Potočnik iz podjetja Lip Bled. Praktična rešitev so tudi v teh časih, ko je domača pisarna del našega bivalnega okolja, z njimi lahko kotiček, kjer opravljamo službene dolžnosti, jasno ločimo od dnevne sobe. Tudi spalnico vizualno ločijo od garderobe, ki je podaljšek spalnega dela ali njegov del.
Povpraševanje po tovrstnih vratih je veliko, pove Živa Kancilija iz podjetja Kalcer, in sicer za vse prostore – dnevne sobe, otroške sobe, kopalnice, kuhinje, tudi za pisarne, ki jih danes urejamo v različnih delih stanovanja. Uporabna so tudi pri ločevanju stanovanjskega dela z garažo ali delavnico, še pripomni Kancilija.
Okovje, ki ga ne vidimo
Smernice prinašajo številne novosti. Med njimi so tudi drsna vrata s skritim okovjem, razkriva Franci Potočnik iz podjetja Lip Bled. “Okovje ni vidno, ne glede na to, ali so vrata odprta ali zaprta. Je pa potrebna previdnost pri izbiri tovrstnih vrat, predvsem v povezavi z vrsto talne podloge, ki jo imamo v prostoru, kjer bi radi imeli vrata,” še opozori Potočnik. Ta izvedba po njegovih besedah namreč ni primerna za prostor s tekstilno talno oblogo, keramiko, ali talno oblogo, ki ima na spoju V-utor. “Drsno krilo omenjenih vrat ima namreč na spodnjem delu kolesa, ki tečejo po tleh, in je tek koles na tekstilni talni oblogi praktično nemogoč. Možna rešitev je sicer montaža kovinskega traka na tla, po katerem teče krilo. Pri keramiki pa zaradi utorov tek koles povzroča dodaten zvok in tukaj dodatnih rešitev skoraj ni,” še pojasni sogovornik.
Kaj pa tam, kjer želimo tišino?
Franci Potočnik razlaga, da drsna vrata niso tako zvočno izolativna kot klasična, zato jih priporoča predvsem tam, kjer ne potrebujemo posebne zvočne zatesnitve, kar pomeni, da kot vrata, ki vodijo v kopalnico, spalnico ali otroško sobo, niso najboljša izbira. Prav tako po sogovornikovih besedah niso najbolj primerna za vgradnjo tam, kjer z vrati ločujemo prostora z različno temperaturo. To je tudi edina pomanjkljivost drsnih vrat, a prednosti je, po mnenju strokovnjaka za vrata, vendarle veliko več. In ena od največjih je gotovo ta, da lahko z drsnimi vrati prihranimo veliko prostora v primerjavi s klasičnimi notranjimi vrati, pri katerih se vratno krilo odpira v prostor, saj se pomikajo ob steni ali v steno.
Odpiranje ob ali v steno
Drsna vrata se lahko odpirajo na dva načina, in sicer ob steno, kar pomeni preprostejšo montažo ter poznejše vzdrževanje in morebitno servisiranje, a je zgoraj vidno vodilo v dvojni širini vratnega krila, kar ni najlepši detajl. Pri drugi možnosti se lahko drsno krilo odpira v steno. V tem primeru je treba v steno vgraditi posebno kaseto, v katero se nato namestijo viseča drsna vrata, ali pa se drsna vrata naknadno zaprejo z mavčnimi ploščami. Oba tipa drsnih vrat, ki se odpirajo na dva načina, sta med kupci zelo priljubljena, pove Maja Rakoš. "Ta vrata imajo prednost, kadar ni dovolj prostora za krilna," še poudari.
Izbiro materiala in končni videz drsnih vrat bolj kot tehnične omejitve narekuje oblikovni oziroma barvni koncept prostora.
Menjava vrat: lahko ohranimo stari podboj?
Razmišljate o tem, da bi klasična krilna notranja vrata zamenjali z drsnimi? Pred nakupom drsnih vrat se je treba prepričati, ali dimenzije vratne odprtine ustrezajo standardnim meram. Menjava podboja vrat je namreč odvisna izključno od želje strank. Lahko se klasični podboj pusti v steni, a bo to pomenilo, da bodo ostale vidne odprtine od nasadil, prav tako bosta precej opazna tudi prijemnik in tesnilo. Prav zaradi videza in ujemanja barve je priporočljiva menjava podboja. "Če pa nekdo vztraja pri tem, da obstoječi podboj ostane, mora vedeti, da bo treba končno obdelati zidno odprtino. Pri morebitni menjavi vratnega podboja je zelo pomembno, da je stena čvrsta po celotni širini odpiranja vrat in ne samo na mestu prehoda, temveč tudi levo ali desno v širini vrat, zaradi pritrditve, prav tako morajo biti ravni stene in tla," še poudari Potočnik.
Prednosti drsnih vrat
V podjetju Kalcer smo vprašali, katere so poglavitne prednosti drsnih vrat. Živa Kancilija iz omenjenega podjetja je izpostavila naslednje:
• Poveča se uporabni prostor.
• Boljša je razporeditev pohištva ob vratih.
• Pri velikih drsnih vratih se nam odpre prostor. S tem se ustvari občutek, da sta dva prostora združena v enega.
• Več svetlobe lahko spustimo v sosednji prostor: čez dan pustimo drsna vrata, ki ločijo dnevni prostor od spalnega, odprta, čez noč jih zapremo.
• Pri vratih, ki se zapirajo v steno, dobimo več uporabnega prostora na stenah poleg vrat.
• Idealna rešitev za ozke prostore.
• Najbolj primerna rešitev za manjše prostore.
• Eleganten videz.
Težja ko so, lepše drsijo po vodilih
Sodobna drsna vrata imajo po besedah Maje Rakoš iz podjetja Hörmann Slovenija možnost mehkega ustavljanja, tesnjenja in zaklepanja. Kar pomeni, da se vratno krilo zapira počasi in mehko. Posamezno drsno krilo je pri drsnih vratih praviloma visoko do 260 centimetrov in široko med 80 in 100 centimetri, razlagajo v podjetju Lip Bled, seveda pa so mogoče tudi druge dimenzije. Če so vrata širša, jim denimo dodajo dodatno talno ali stropno kolesce. Pri večjih dimenzijah je težava le ta, da včasih želeni material za polnilo, ki si ga izbere stranka, ni na voljo v takih dimenzijah, da bi vrata lahko izdelali iz enega kosa. V takem primeru uporabijo delilne letve, ki polnilo povežejo. Bojazen, da bi bila drsna vrata pretežka za odpiranje, pa je povsem odveč, doda sogovornik, namreč težja ko so tovrstna vrata, lepše drsijo po vodilih.
Na mestu, kjer bi odprto krilo lahko oviralo gibanje, so takšna vrata
dobra rešitev.
Na izbiro številni materiali
Kaj pa material? Izbiro materiala in končni videz drsnih vrat bolj kot tehnične omejitve narekuje oblikovni oziroma barvni koncept prostora. Izbirati je mogoče med številnimi materiali – od furnirja, masivnega lesa, CPL-ja, stekla in tudi kovine. Izbira je velika, kaj bo kdo izbral, pa je odvisno predvsem od želja in okusa posameznika. Med materiali, zanimivimi za kupce, po besedah Žive Kancilije iz Kalcerja prevladujeta steklo in les. "Najbolj se povprašuje po belih drsnih vratih, veliko tudi po steklenih in lesenih, če so druga vrata v stanovanju iz lesa. Steklena drsna vrata pa so najbolj aktualna za poslovne prostore in domače pisarne," sklene Kancilija.
Spalnico drsna vrata elegantno ločijo od kopalnice ali drugega prostora.