Pozabljen prostor pod stopniščem
Če smo na tesnem s kvadratnimi metri, lahko z urejenim prostorom pod stopniščem pridobimo kar nekaj dodatnih centimetrov. V tem kotičku lahko hitro uredimo pregledno omaro, ki se lahko izdelana po meri popolnoma prilega obliki stopnic. Tukaj lahko najdejo svoj prostor predali za shranjevanje čevljev, skladišče za škatle, športna oprema ali knjižne police oziroma karkoli drugega.
Od tal do stropa, od stene do stene
Urejanje mansardnega stanovanja je zanimiv projekt, ki zahteva precej razmisleka glede postavitve pohištva. V mnogih mansardah so namreč številne ovire - prečni tramovi, dimniški jaški ali strešna okna, zato se seveda najbolje obnese pohištvo po meri, ki omogoča, da izkoristimo vsak prost kotiček naklonskih sten in s tem optično ne zmanjšamo podstrešnega prostora. Garderobne omare, izdelane posebej za mansardo, lahko v njej zapolnijo ves razpoložljivi prostor - od stene do stene in od tal do stropa, kar je pomembno predvsem zato, ker na ta način ne posegamo preveč v osrednji prostor podstrešja. Tudi še tako nizke dele pod poševnim stropom lahko zapolnimo s predalčniki po meri, ki bodo omogočili, da bo prostor res maksimalno izkoriščen.
Kotna vgradna omara
Če nam prostor dopušča nekaj več možnosti, si lahko omislimo kotno omaro z drsnimi vrati, a kljub skorajda popolni prilagodljivosti ima tudi ta kos pohištva nekaj omejitev. Drsna vrata morajo biti namreč za svoje gibanje dovolj velika, kar pomeni, da je priporočljiva širina vrat pri višini 250 cm vsaj 60 cm ali več. Iz tega izhaja, da morata biti minimalni dolžini stranic ob obeh straneh za posamezno omaro vsaj 180 cm. Ko imamo izpolnjene tehnične pogoje, lahko pustimo željam prosto pot.
Razporeditev notranjih elementov prilagodimo tako, da so reči, ki jih najpogosteje potrebujemo, na dosegu roke. Manj uporabne stvari postavimo tik pod strop ali na dno, v del, kjer se omari stikata, pa pospravimo garderobo, ki je še redkeje v uporabi.
Priljubljene garderobne sobe
Marsikdo meni, da je za garderobno sobo potreben izdaten prostor, ki je sicer priporočljiv. A zanjo zadostujejo že trije kvadratni metri, saj za takšno ureditev ne potrebujemo ločenega prostora, temveč lahko denimo zgolj pregradimo spalnico ali kak drug prostor. Razporeditev elementov v taki sobi lahko popolnoma prilagodite željam in potrebam ter sami izberete razporeditev polic, garderobnih cevi, košar, predalov in izvlekov. Če prostor to dopušča, ima lahko garderobna soba na sredini tudi odlagalno površino. V primeru večjih prostorov in novogradenj, ko lahko že vnaprej predvidimo velikost prostora za garderobno omaro, pa si lahko omislimo tudi izvlečno ploščo z ogledalom, predalnike za nakit ali izvlečno likalno desko.
Pregledna in priročna notranjost
Kot marsikje drugje je tudi pri omarah pomembna dobro izkoriščena notranjost, posebej takrat, kadar nimamo veliko prostora. Ob takih primerih naj bo notranji del omare (vgradni korpus) prilagojen tako, da bo obstoječi prostor kar se da izkoriščen, hkrati pa bomo imeli vse stvari vedno na dosegu roke. Tako lahko imajo omare vgrajene različne (polodprte) predale, žičnate košare, hlačnike, škatle na koleščkih, izvlečne oziroma hrbtne obešalnike in police ter nosilce kravat in pasov, garderobno dvigalo, odločimo pa se lahko tudi za notranjo ali zunanjo osvetljavo, pri čemer se lahko novi modeli LED-svetil vgradijo tudi brez dostopa do električne napeljave.
Pomen izvedbe in načrtovanja
Čeprav danes skorajda ni omejitev in nam lahko različni strokovnjaki po meri izdelajo praktično vse, pa se moramo kljub vsemu zavedati, da nas kvadratura lahko omejuje. Upoštevati moramo, koliko prostora, v glavnem po globini, imamo na razpolago in kakšne stvari bomo pospravili v omare. Za obešalnike denimo potrebujemo od 50 centimetrov, za zložene stvari pa od 40 centimetrov. Za izdelavo projekta se je običajno najbolje oglasiti v določenem salonu z okvirnimi dimenzijami, pri zahtevnejših postavitvah in oblikah prostora (npr. mansarda, poševnine) pa sta smiselna predhodna izmera prostora in obisk strokovnjaka na domu.