Ljubo Jug, neodvisni energetski svetovalec ENSVET: "Nova okna bistveno bolj tesnijo kot stara, zato v prostorih ni več naravnega prezračevanja, posledica je slabši zrak. Zato je dobro razmisliti tudi o prezračevalnem sistemu."
Stavbno pohištvo ima tako kot številne druge stvari, ki jih uporabljamo, časovno omejeno obstojnost, opozori energetski svetovalec Jernej Markelj. Ocena, kdaj je treba zamenjati na primer okna, je po besedah neodvisnega energetskega svetovalca Ljuba Juga lahko precej subjektivna. Običajno se za menjavo oken, pa tudi vrat, odločimo nekje po tridesetih letih. Trajnost je, kot nadaljuje Jug, odvisna od kakovosti samih oken, njihove izpostavljenosti vremenskim vplivom, tudi od samega vzdrževanja. Pomembni znaki, da okna niso več funkcionalna, so po besedah Marklja prepih oziroma netesnost pri okenskih okvirjih, njihova povešenost, pogosto nastajanje kondenza na notranji strani okna ali med stekli, lomi in razpoke v zasteklitvi ter številne druge poškodbe, zaradi katerih okno več ne služi svojemu namenu.
Dvakrat boljša kot pred desetimi leti
Dr. Jernej Markelj, energetski svetovalec ENSVET: "Načeloma je smiselno menjati dotrajana okna v prostorih, kjer bivate, še posebno tista, ki so obrnjena proti severu."
Izmero za vrata naredi strokovnjak
Ob odločitvi za menjavo vrat, ne glede na to, ali so to notranja ali zunanja, moramo najprej vedeti, kakšna vrata potrebujemo, pojasnita Karlo Firšt in Tanja Vidaček iz podjetja Hörmann Slovenija. “V podjetju skušamo upoštevati želje stranke, pomembno je tudi to, koliko je za vrata pripravljena odšteti in kakšnemu namenu bodo služila. Izmero vrat na domu naredi strokovnjak, ki se spozna na določen tip vrat oziroma na tista, po katerih povprašuje stranka,” pojasnita sogovornika. Glede na razmere, ki vladajo na trgu, predvsem zamude pri dobavi materialov, so temu, kot nadaljujeta, prilagojeni tudi dobavni roki: “Vsak tip vrat se izdeluje v določeni tovarni in vsaka tovarna ima svoje zahteve po določenih materialih, ki pa so različno dobavljivi. Na sam dobavni rok ne moremo vplivati. Se pa zato potrudimo, da vrata, ko prispejo v Slovenijo, vgradimo v enem tednu.”
Material ne vpliva na toplotne prihranke
Ker stroški ogrevanja postajajo vse višji, je zamenjava stavbnega pohištva po navadi tudi dolgoročna odločitev, s katero skušamo prihraniti pri stroških za ogrevanje. Z vidika energijske učinkovitosti je vseeno, pravi Ljubo Jug, ali bomo izbrali okna z okvirjem iz lesa, kovine ali umetne mase ali pa kombinacijo vsega. Učinkovita raba energije po sogovornikovih besedah določa, da je lahko toplotna prehodnost vertikalnih oken z okvirjem iz lesa ali umetne mase največ 1,4 W/m2K, z okvirjem iz kovine pa 1,6 W/m2K: "To pomeni, da lahko pri lesenem oknu s površino en kvadratni meter in pri temperaturni razliki ene stopinje Celzija med notranjim in zunanjim zrakom izgubimo največ 1,4 W toplote. Povedano drugače: če je temperatura v prostoru 20 ºC, zunanja pa 0 ºC, skozi takšno okno izgubljamo 28 W toplote." Sodobna okna imajo po besedah Juga še nižje toplotne izgube: nekje med 0,75 in 1,1 W/m2K. In kakšni so prihranki toplote, če dotrajana okna zamenjamo z novimi, energetsko varčnimi? "Stara okna s tako imenovano termopan zasteklitvijo imajo transmisijske toplotne izgube 2,7 W/m2K. Če jih zamenjamo z novimi, katerih izgube znašajo 0,9, je razlika 1,8 W/m2K. Temperaturni primanjkljaj v Sloveniji se giblje nekje med 70.000 in 95.000 kelvin ur. Računano z neko povprečno vrednostjo, 84.000 kelvin ur znese zmanjšanje toplotnih izgub v eni kurilni sezoni dobrih 150 kWh toplote na kvadratni meter okna. Če se ogrevamo s kotlom na kurilno olje, ki ima izkoristek 90 odstotkov, pomeni, da v kurilni sezoni prihranimo dobrih 16,5 litra kurilnega olja na kvadratni meter oken. Če pa upoštevamo še zmanjšanje toplotnih izgub zaradi boljšega tesnjenja novih oken, se ta prihranek lahko celo več kot podvoji," poudari energetski strokovnjak.
Strešno okno vgradijo v treh urah
Menjava strešnega okna je manjši gradbeni poseg, opozori Luka Venišnik iz podjetja Fakro, zato se mora stranka ustrezno pripraviti. Izmero za informativni predračun lahko naredi stranka sama, za končni predračun pa je potrebna izmera strokovnjaka. Dobavni roki so po besedah Venišnika različni: “Okna iz zaloge dobavimo in zmontiramo v 10 do 20 delovnih dneh, za okna po naročilu pa se čaka tudi do štiri mesece.” Za vgradnjo enega strešnega okna z notranjo špaleto oziroma oblogo iz mavčnih plošč potrebujejo približno tri ure, še pove sogovornik in pojasni, da pri montaži nastane tudi nekaj umazanije oziroma prahu. Zato strankam priporoča, da iz prostora odstranijo tekstilne izdelke, sedežne garniture in vzmetnice, saj bo tako čiščenja po opravljenem delu občutno manj.
Kje zamenjati okna in kje ne
Grobo oceno, koliko prihranka toplote in stroškov z menjavo oken in vrat bomo imeli, lahko vsak za svoj objekt pridobi s pomočjo spletnega pripomočka na spletni strani porabimanj.si, opozori Jernej Markelj. Načeloma pa je smiselno, pravi Markelj, zamenjati dotrajana okna v tistih prostorih, kjer bivate, še posebno tista, ki so obrnjena proti severu, saj se skozi njih izgubi največ toplote, sledijo okna, obrnjena na vzhod in zahod, najmanj prihranka, a še vedno dovolj, pa je pri menjavi oken, ki so obrnjena proti jugu, saj skozi ta dobite največ sončnih toplotnih dobitkov. Z vidika učinkovite rabe energije je smiselno okna zamenjati predvsem v ogrevanih prostorih, meni Jug. V neogrevanih prostorih, kot so na primer garaža, klet, shramba, pa menjava oken ne prinese občutnega zmanjšanja toplotnih izgub. Seveda to ne velja za vse zgradbe enako, opozori sogovornik, ki pravi, da je veliko odvisno od same razporeditve ogrevanih in neogrevanih prostorov in toplotnega ovoja stavbe. "Če imamo na primer neogrevan hodnik z okni, ki imajo velike toplotne izgube, se bo to poznalo tudi v ogrevanih bivalnih prostorih. Še posebno to velja za vetrovno izpostavljene lokacije," pojasni sogovornik. Pri zamenjavi oken je pomembno, še doda, da so nova okna ustrezno vgrajena v pravilno pripravljeno okensko odprtino. Prav tako morajo biti ustrezno mehansko pritrjena, tesnjenje okenske rege pa mora biti izvedeno v treh ravneh. To omogoča ustrezno toplotno izolacijo na spoju med okenskim okvirjem in odprtino ter omogoča ustrezen odvod vlage oziroma preprečevanje nastanka kondenza med okenskim okvirjem in zidom, pravi Ljubo Jug, ki ob zamenjavi oken priporoča vgradnjo prisilnega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka. "Ker nova okna običajno bistveno bolj tesnijo, v prostorih ni več naravnega prezračevanja. Zaradi tega se pogosto poslabša kakovost zraka v prostorih, več je zračne vlage in posledično več kondenzacije zračne vlage in nastanka plesni na hladnih površinah," opozori energetski svetovalec.
Test s svečo
Če ne veste, ali vaša okna dobro tesnijo, lahko naredite enostaven test, pravi energetski svetovalec Jernej Markelj: "S pomočjo vžigalnika ali sveče je mogoče ugotoviti, ali so na steklih oken za tesnjenje nujno potrebni nizkoemisijski nanosi. Plamen držite tik pred okenskim steklom. Če je plamen v odsevu v različnih barvah, so na steklih vaših oken nizkoemisijski nanosi, kar pomeni, da so vaša okna s toplotnoizolacijskega vidika veliko boljša od tistih brez nanosov."
Sodobna okna imajo bistveno manj toplotno prehodne okvirje, krila in zasteklitev, hkrati pa tudi zelo dobro tesnijo.
Razmislek o fiksnih ali panoramskih oknih
Ko se odločite za zamenjavo stavbnega pohištva, naj bo odločitev premišljena, še bolje se je po nasvet, če se pojavijo nejasnosti, obrniti na strokovnjaka, denimo energetskega svetovalca. Pri videzu oken imajo najpomembnejšo vlogo okenski okvirji in morebitna zunanja senčila, je prepričan Jernej Markelj. "Okna, ki se odpirajo, imajo zaradi troslojne zasteklitve običajno kar precej širok okvir. Zato premislite, ali je nujno, da se vsa okna odpirajo, ali pa so lahko nekatera med njimi tudi fiksna. Slednja imajo namreč tanjše okvirje kot krilna ali drsna, kar v notranje prostore prinaša tudi več svetlobe. Hkrati pa je omenjena izvedba enostavnejša in cenejša," razmišlja Markelj. Po njegovih besedah je lahko zasteklitev brez okenskih okvirjev, v tem primeru gre za tako imenovana panoramska okna, ki ustvarjajo zelo atraktiven videz. Kombinacija panoramske fiksne zasteklitve in običajnega krilnega ali drsnega okna še bolj poudari sam okenski okvir, ocenjuje energetski svetovalec. Okenski okvir je lahko lesen, iz kovine ali plastike, lahko pa je kombinacija vseh. Vse vrste okvirjev je mogoče prebarvati tudi v drugo barvo, kot je njihova naravna, in jih tako prilagoditi fasadi, vratom, arhitekturi hiše, našteva sogovornik.
Običajno se za menjavo oken in tudi vrat odločimo približno po tridesetih letih.