Otroška soba naj bi bila otroku ali otrokom privlačna in ugodna za spanje, učenje in igro. Prevladujoča energija je energija lesa, ki se izraža v zeleni barvi. Ta spodbuja željo po učenju. Zaželeno je prisluhniti otrokom in mladostnikom pri izbiri barv.
Večja potreba po gibanju
V današnjem času so otroške sobe pogosto majhne. Za zdrav razvoj otrok med drugim potrebuje ustrezen in dovolj velik prostor. "Otroci in mladostniki imajo večje potrebe po gibanju kot pa odrasli ali starejši. Za razvijanje ustvarjalnih talentov potrebujejo prostor, ki ga lahko občasno spreminjajo po svojih željah. Ko načrtujemo gradnjo hiše ali nakup stanovanja, bodimo pozorni na otroško sobo, privoščimo svojim otrokom čim več prostora," pojasnjuje svetovalka za feng šuj.
Pravila pri opremljanju
• Ne obešamo predmetov nad vzglavjem dojenčkove posteljice.
• Uskladimo barve pohištva, posteljnine in drugih dodatkov v sobi.
• Ležišče postavimo na najbolj ugodno mesto v prostoru.
• Majhnim otrokom, ki imajo težave s spanjem, pomagamo s poslušanjem klasične ali druge pomirjevalne in zdravilne glasbe.
• Temno ali staro stilno pohištvo ne spada v otroško sobo.
• Otroško sobo okrasimo z risbami otrok.
Spanje, igra, učenje
"Opremljanje otroških sob je vedno izziv, ker morajo izpolnjevati dve nasprotujoče si funkciji: spanje in igro ali učenje. Upoštevamo značaj otroka in starost. Ustrezno opremljena otroška soba ponuja veliko svobodnega prostora za gibanje in igro. Dobro mesto za spanje je za otroke izjemno pomembno. Posebno majhni otroci imajo močno potrebo po zaščiti in varnosti. Postelje ne postavimo sredi prostora, ampak tako, da je vzglavje vzporedno s steno kot zaščita za glavo," poudarja svetovalka za feng šuj.
Dodatno zaščito za otroke predstavlja napeta tkanina nad posteljo – baldahin. Poskrbimo, da je tkanina nad glavo iz naravnega materiala in da se na njej ne nabira prah. Naj bo mesto za spanje najbolj miren del prostora, da se otrok lahko sprosti in pozabi na dnevne vtise.
Zlata pravila
• Otroška soba naj ima pravokotni ali kvadratni tloris, vanjo pa naj vodijo samo ena vrata, ker prehodne sobe onemogočajo, da bi se v prostoru vzpostavil mir.
• Spalni predel naj bo v nežnih tonih in barvno ločen od igralnega kotička.
• Na steno, ki jo otrok gleda pred spanjem ali med prebujanjem, obesimo prijetno sliko.
• Igralni predel prepleskajmo v živahnejših odtenkih, na stene lahko nalepimo podobe medvedkov in drugih priljubljenih likov, odsvetovani pa so črtasti in ostri vzorci.
• Postelja naj bo iz naravnega lesa, če je prebarvana, naj bo obdelana z neškodljivimi barvami.
• Vzglavje otrokove postelje naj bo visoko in trdno in naj ne bo usmerjeno proti vratom.
• Dobro je, če je postelja otroku dostopna z leve in desne strani, zato bočnih stranic ne prislanjamo ob steno.
• Pazimo, da postelja ne bo na energijskem prepihu med vrati in oknom. Če je le možno, pod njo ne shranjujmo ničesar.
Nadstropna postelja - da ali ne
Zaradi prostorske stiske se starši pogosto odločijo za nadstropne postelje za svoje malčke. "S tem pridobijo prostor. Če je potrebno samo eno ležišče, se spodnje lahko uporablja za igro in odlaganje igrač. Ko otroci spijo eden nad drugim, spanje na zgornjem ležišču postaja vedno bolj moreče. Podzavestni vpliv težko določljivega pritiska od zgoraj je vedno močnejši, manj prijetno postaja tudi na spodnjem ležišču," razlaga Krajnčeva, zato je bolje, da imata otroka vsak svoj kotiček v sobici.
Spoštujmo zasebnost otroka
Otroci intuitivno zaznavajo dobre in slabe energije v prostoru. Starši bi jih morali vzpodbujati, da predlagajo razporeditev pohištva v svoji sobi, barve sten in posteljnine, da sami narišejo slike ali poslikajo stene. Ni nujno, da so njihovi izdelki vedno všeč staršem. Pomembno je, da starši spoštujejo zasebnost otroka, da potrkajo na vrata, preden vstopijo v otroško sobo.
Če je soba namenjena spanju in igri, je dobro ločeno opremiti ta dva dela prostora. Pohištvo z zaobljenimi robovi je ugodno iz več razlogov: robovi ne pošiljajo negativnih energij v okolje, zmanjšana je možnost poškodb, prostor deluje bolj prijazno. Če je otrok preveč aktiven, si pomagamo z barvami, uporabimo bolj hladne tone. Za manj živahne otroke uporabimo bolj tople barvne odtenke.
"Veliko majhnih otrok ima televizijo v svoji sobi, poleg negativnega sevanja to pomeni izolacijo od ostalih družinskih članov. Žarčenja so bolj intenzivna in skoncentrirana v manjšem prostoru. Če je le možno, odstranimo vse električne aparate iz otroške sobe in jih postavimo v druge dele hiše ali stanovanja," sklene svetovalka za feng šuj.