Za pod zob
Če uporabljate teraso kot jedilnico na prostem, potem je smiselno, da na njej ali tik ob njej rastejo užitne rastline. Začimbnice, kot so rožmarin za k ribam, timijan za k mesnim jedem, bazilika za paradižnikovo solato, origano za pico, lovor za juhe, naj bodo del železnega repertoarja. Tudi jagode, morda celo posajene v etažeri, torej nadstropnem sadilnem loncu, bodo imenitne za ljubitelje sočnega sadja.
Združevanje loncev
Če je terasa dovolj velika, lahko na njej vselej zasnujete zelene otočke z rastlinami, posajenimi v posodah. Morda vam bo zadostovala že ena sama rastlina, kot je limonovec ali kumkvat, lahko tudi kakšna okrasna posodovka, ki vas bo razveseljevala z mnoštvom cvetov. Če imate rastlin v posodah več, jih na terasi postavite tako, kot bi to naredili z lončnicami v stanovanju: naj bodo vidne, vendar naj vam ne ovirajo hoje po terasi ali prehoda na vrt. Če je rastlin v posodah več, jih združite v skupinice po tri ali pet. Nekateri lonci z rastlinami so zelo težki, zanje je najbolje, da so na podstavku na kolescih, ki omogočajo enostavno prestavljanje po terasi in olajšajo tudi jesensko selitev v prezimni prostor.
Brez puščic in bodic
V nasadu ob terasi naj ne bodo rastline z ostrimi robovi, kot denimo juka, bodeči kaktusi, ker delujejo agresivno, ne nazadnje je tudi zelo neprijetno, če se kdo nabode nanje. Zbiratelji kaktusov poiščite za svoje priljubljene bodičaste prijatelje drugo, bolj mirno lokacijo. Je pa dobro ob terasi posaditi rastline, ki si jih radi ogledujemo od blizu – kakšne drobnocvetne lepotice ali posebneže, ki jih bomo sede na terasi z veseljem občudovali.