V preprostem stojalu bodo lončnice videti kot budistični menihi, ki lahkotno lebdijo v zraku in vsak zase tiho meditirajo.
Za izdelavo ne potrebujete veliko materialov, pravzaprav boste nekatere morda našli kar v domači delavnici, določene pa bo najbrž treba kupiti v trgovini z gradbenim materialom. In ne bojte se, da vam bo stojalo vzelo preveč časa: že v pol ure lahko izdelate dekorativni predmet, ki bo poprej dolgočasen kotiček vašega doma spremenil v pravcato oazo miru in sproščenega zelenega navdiha.
1. korak
Za izdelavo stojala potrebujete naslednje materiale in orodje:
- pet malih fikusov ginseng v glinenih lončkih,
- leseno prečko, dolgo 60 centimetrov,
- dva metra električne žice,
- 20 trdnih okroglih lesenih paličic (dolžine približno 40 centimetrov),
- črni vosek,
- črno barvo za les,
- vrtalni stroj,
- tapetni nož,
- škarje,
- svinčnik,
- klešče za rezanje.
2. korak
Lesene paličice prebarvajte s črno barvo – najprej eno stran – in pustite, da se posušijo, potem prebarvajte še tisti konec, ki ste ga poprej držali. Priporočljivo je, da paličice zapičite v debel karton. Tako jih boste lažje in lepše pobarvali ter se izognili temu, da bi se črna barva znašla tudi na vaših prstih.
3. korak
Medtem ko se paličice sušijo, leseno prečko premažite z voskom. Ta ne bo spremenil naravnega videza lesa, bo pa poudaril njegovo strukturo. Na prečki nato s svinčnikom označite pet točk, ki naj bodo enako oddaljene druga od druge, in na označenih mestih s tankim svedrom zvrtajte luknje. Te morajo biti dovolj velike, da lahko v vsako vtaknete po štiri lesene paličice.
4. korak
Nosilce za okrasne lončke izdelajte iz bakrene žice. Z električne žice s pomočjo škarij najprej odstranite plastični ovoj, nato jo razrežite na pet enako dolgih kosov. Da bodo lončki med lesenimi paličicami stabilni, bakreno žico ovijte okoli palic in jo na koncu zvežite, tako kot je prikazano na sliki. Naposled na stojalo postavite lončke s fikusi.
Rastlina za meditativni kotiček
Fikus ginseng, ki smo ga uporabili kot rastlino za meditativni kotiček, se v latinščini imenuje Ficus microcarpa. Zaradi izrazitih zračnih korenin je med ljudmi z leti prevladalo ime fikus ginseng – beseda ginseng namreč izvira iz kitajščine in pomeni rastlino z razvejano zdravilno koreniko. Fikus ginseng je v koreninskem delu resda podoben ginsengovi koreniki, ni pa zdravilen.
Potrebuje svetlo rastišče brez neposredne sončne svetlobe in prepiha. Najbolj mu ustreza temperatura med 18 in 22 stopinjami Celzija, da bi zagotovili zadostno vlažnost, je treba rastlino redno pršiti z vodo, ki ne vsebuje apnenca, zato uporabite postano vodo ali deževnico. Ko se vrhnja plast zemlje rahlo posuši, prst zalijte. Pazite, da v lončku ne bo zastajala voda, prav tako se substrat ne sme presušiti, sicer bodo začeli odpadati listi.