Proste delovne površine
Za boljšo orientacijo in manj zapletov pri pripravi hrane je smiselno sproti pospraviti vse, česar pri delu ne potrebujete. Delovne površine naj bodo kar se da osvobojene vsakršnega bremena. Nanje postavite zgolj tisto, kar zares potrebujete, posode, kuhinjske krpe, male gospodinjske aparate in pribor pa pospravite v predale in omarice. Po končanem delu v kuhinji pa si prav tako vzemite nekaj minut časa in prostor očedite, da se boste v njem dobro počutili.
Pogrezljive vtičnice
Da vtičnice in podaljški ne bi kazili brezhibne kuhinje, so oblikovalci kuhinj iznašli zanimivo rešitev in stolpič z vtičnicami spravili v omarice in elemente. Kadar pri pripravi živil potrebujete vtičnico za priključitev gospodinjskega aparata, lahko s preprostim pritiskom na gumb sprožite mehanizem, ki bo pogrezni stolpič z vtičnicami potisnil iz viseče omarice navzdol ali pa na kuhinjskem otoku z delovne plošče navzgor. Ko želite stolpič pospraviti, bo znova zadostoval le preprost pritisk z dlanjo.
Kot ruske babuške
Lonci, pekači in ponve zavzamejo veliko prostora v predalih. Težavo z njimi boste najlaže odpravili tako, da jih pospravite brez pokrovk: lonce zložite po principu ruske babuške, kjer najmanjšo punčko spravite v večjo, to v še nekoliko večjo in tako naprej do največje. Kaj pa pokrovke? Dobra rešitev je poseben razdelek v predalu, kamor lahko pokonci postavite pokrovke. Posebni razdelki so koristni tudi v plitvejših predalih, kjer zagotavljajo več reda in boljšo orientacijo.
Organiziranost v malem
Da bi laže ohranili red v majhni kuhinji, je pomembna dobra organizacija omar in predalov. Predali morajo ponujati prostor za hrano, posode, krožnike, aparate ... Če je prostor majhen, kot denimo v garsonjeri, bo urejeno delovala kuhinja, kjer potekajo elementi in predali v enotni liniji in ne več tako razgibani kot v preteklosti. V majhnem prostoru lahko dodatni prostor pridobimo z modularnimi sistemi, kjer izvlečno delovno površino potegnete izpod pulta, klubsko mizico iz bivalnega prostora pa dvignete in razprete v jedilno mizo.
Zlaganje glede na uporabo
Za enostavnejše dostopanje do malih gospodinjskih aparatov je smiselno, da te razporedite v omare glede na pogostost uporabe. Pripomočke, ki jih uporabljate pogosto, zložite v spodnje elemente, tiste, po katerih redko posegate, lahko postavite globlje v notranjost elementov ali pa v viseče omarice. Podobno velja za lonce, pladnje, krožnike, sklede. Predmete, ki jih uporabljate le tu in tam, lahko pospravite na zgornjo polico v stenskih omaricah.
Manj posode, več reda
Temeljito razmislite, ali resnično potrebujete več kompletov krožnikov, skodelic, pribora. Koliko reči že več mesecev stoji v predalih in omaricah, ne da bi jih bili sploh uporabili? Namesto težke skladovnice krožnikov, ki si sledijo tako, da morate vse vzeti ven, preden se dokopljete do plitvih krožnikov na dnu, bo bolje v omarici imeti po en komplet: globoke krožnike imejte na enem kupu, plitve na drugem, desertne na tretjem ... vse, česar imate preveč, pa raje spravite drugam. S tem se zmanjša verjetnost, da bi se krožniki strli zaradi nerodnosti pri premikanju težkih skladovnic.
Na dosegu roke
Pogosto odpirate hladilnik ali pogledujete v pečico? Pred leti se je bilo treba za to, da bi pospravili v spodnji predal hladilnika sadje in zelenjavo, sklanjati skoraj do tal, tudi pečice so zahtevale globok priklon, če ste hoteli kaj položiti vanje in preveriti, kako poteka peka. Zdaj je mogoče kuhinjske aparate montirati v višini, ki uporabniku najbolj ustreza in mu olajša delo. Zakaj bi hrbet trpel, ko pa lahko z zravnano hrbtenico pospravite v hladilnik vse, kar potrebujete.
Tudi druge pogosto uporabljene reči in kuharske sestavine, ki jih redno uporabljate pri pripravi jedi, naj bodo vselej na dosegu roke.
Vrljive police
Kotni elementi so bili nekdaj slabo izkoriščeni, odkar pa obstajajo sistemi vrtljivih polic in vrtljivih košar, so postali nadvse priljubljeni. Za kuhinjo so na voljo police, pritrjene na elemente s samozapiralnim mehanizmom, pa mrežaste vrtljive police za visoke kotne omare, izvlečne vrtljive kolone in še veliko drugih vrtljivih in izvlečnih sistemov, pri katerih laže dostopamo do želenih živil, posod, loncev, skratka vsega, kar potrebujemo v kuhinji.
Čiščenje z letnimi časi
Se redno lotevate spomladanskega čiščenja? Takšno čiščenje je dobrodošlo tudi v kuhinjski shrambni omari, opraviti ga je koristno približno štirikrat letno (lahko tudi pogosteje, če imate voljo). Takrat je smiselno odpreti in pregledati vrečke moke, drobtin, začimb, zdroba in drugih sestavin, ki jih uporabljate pri pripravi jedi, obvezno pa preverite tudi roke uporabnosti. Enake sestavine presipajte v skupno vrečko ali posodo. Shrambna omara bo takoj postala preglednejša in bolj urejena.