Trendi sodobnega bivanja zadnja leta so v veliki meri usmerjeni v energijsko učinkovitost. Novograditelji in tisti, ki obnavljajo svoj dom, si želijo zmanjšati stroške ogrevanja. Je lahko tudi garaža energijsko učinkovita in kdaj je to pomembno?
Največje izgube so na straneh
• Če garažna vrata ne tesnijo, kot bi morala, in so slabo izolativna ali sploh niso izolirana, to lahko pomeni velike toplotne izgube in s tem povezane višje stroške ogrevanja garaže. Kar samo po sebi ne pomeni težave, če je garaža ločena od hiše. Povsem drugače pa je, če je garaža priključena hiši ali zajema del tlorisa hiše, saj je odprtina za garažna vrata velika in je možnost vleka ali prepiha na več koncih.
• Da garažna vrata dobro tesnijo, morajo biti v prvi vrsti stene garaže oziroma garažne odprtine ravne.
• Toplotne izgube pri garažah so običajno največje na straneh garažnih vrat, zato bodite še posebej pozorni, da bodo stranice opremljene z ustreznimi kakovostnimi tesnili.
Energijsko učinkovitost zagotavlja lamela
Maja Rakoš iz podjetja Matjaž/Hörmann opozori, da je izolativnost garažnih vrat še posebno pomembna, če je garaža del hiše ali se te neposredno dotika, prav tako, če se garaža uporablja kot delavnica ali prostor, v katerem se družimo, preživljamo prosti čas in je nekakšen hobi prostor. Kot pravi, sta bistvena elementa pri načrtovanju garaže in ob upoštevanju energijske učinkovitosti, ali je ustrezno izoliran in energijsko učinkovit celoten objekt, katerega del je garaža. "Energijsko učinkovitost prostora, ki ga bodo zapirala garažna vrata, bomo zagotovili z ustrezno debelino lamele," razloži Rakoševa.
Stalna nadgradnja
Proizvajalci garažnih vrat svoje izdelke nenehno nadgrajujejo z za uporabnika zelo pomembnimi detajli, ki izboljšujejo delovanje vrat in podaljšujejo njihovo obstojnost. Taka so denimo energijsko varčna garažna vrata s stranskim pogonom. Bistvena prednost stranskega pogona v primerjavi s klasičnim stropnim je v tem, da potrebujete za montažo manj prostora, kar je še zlasti prikladno pri obnovi starih garaž, ki imajo običajno nižji strop in zato ne dovolj preklade. Poleg tega strop ostane prost, s čimer se izognete vrtanju v beton, odstranjevanju razsvetljave ali nevarnosti poškodovanja inštalacij. Pogon, ki je energijsko varčen, saj v mirovanju porabi za približno evro električne energije na leto, je lahko montiran na levem ali desnem vodilu garažnih vrat in potuje skupaj z vrati, krmilna enota pa na levem ali desnem zidu garaže. V krmilni enoti pogona je dodana notranja osvetlitev garaže, ki se samodejno vklopi pri odpiranju garažnih vrat, pogon pa ima vgrajen še sistem za sporočanje napak.
Barva vrat ne vpliva na vdor toplote v prostor
Ali ima na temperaturo v prostoru, torej garaži, vpliv tudi barva vrat? Maja Rakoš iz podjetja Matjaž pravi, da sevanje toplote v notranjost prostora skozi garažna vrata preprečuje dobra izolacija. "Lamele garažnih vrat so polnjene s poliuretansko peno, pri posameznem modelu je debelina polnjene lamele denimo 42 milimetrov, pri drugih vratih pa so lamele debele 67 milimetrov," pojasni Rakoševa. In nadaljuje: "Poleg tega so vrata izdelana iz vroče pocinkanega materiala in obojestransko premazana z visokokakovostnim poliestrskim premazom. Barva garažnih vrat naj bo torej prosta izbira, saj so materiali, ki zagotavljajo dobro izolacijo, na prvem mestu in ti morajo odlično opraviti svojo nalogo."
Poskrbite za boljšo izolativnost
"Danes je mogoče poskrbeti tudi za dodatno izolativnost garažnih vrat. Kot pravi Maja Rakoš, pri dvostenskih sekcijskih vratih to omogoča zaključek podboja: plastičen profil se montira skupaj z vodilom vrat. "S toplotno ločitvijo vodila in zidu se izolativnost izboljša za do 15 odstotkov," pojasni Rakoševa. "Ta plastični profil omogoča efektivno toplotno ločitev vodila in stene, kar izboljša toplotno izolacijo. Poleg tega dodatna utorna tesnila na obeh straneh in v zgornjem delu vrat zmanjšajo izgubo energije ogrevanja iz notranjosti garaže," sklene sogovornica.