Gradnja hiše je ena najpomembnejših odločitev v življenju. Ni zgolj vprašanje oblikovanja prostora, temveč tudi premislek o materialih, tehnologiji, prilagodljivosti in energetski učinkovitosti. V Sloveniji sta Marles hiše in Lumar vodilna proizvajalca montažnih hiš, ki s svojim znanjem, izkušnjami in prilagodljivostjo že vrsto let pomagata graditi kakovostne domove. Hkrati pa gradnja hiše ne pomeni zgolj izbire med različnimi tipi hiš, temveč tudi celosten premislek o številnih drugih dejavnikih, ki vplivajo na udobje in trajnost bivanja.
Priljubljene izbire pri Lumarju in Marlesu
Oba proizvajalca sta prepoznavna po sodobno zasnovanih, trajnostnih in energetsko učinkovitih hišah, ki so prilagodljive potrebam sodobnih družin. Pri Lumarju v svoji ponudbi omenijo hiši Varius in Atractivo, medtem ko pri Marlesu izpostavljajo individualno atrijsko hišo in moderno urbano nadstropno hišo.
Hiša Varius pri Lumarju navdušuje z razgibanim tlorisom, ki na 206 kvadratnih metrih bivalne površine omogoča izjemno funkcionalnost in povezanost z zunanjimi površinami. S pokrito teraso, ki meri kar 48 kvadratnih metrov, hiša ponuja prostor za druženje skozi vse leto. Pritličje je svetlo in odprto, s povezanimi bivalnimi prostori, ki so idealni za družine. Posebnost so odprte ravne stopnice, ki vodijo v nadstropje, kjer sta dve prostorni otroški sobi, skupni družabni kotiček in razkošna spalnična suita s teraso za starše. Varius je na voljo tudi v manjših različicah, s prilagodljivimi strešnimi zasnovami.
Hiša Atractivo je zasnovana za ljubitelje družabnega življenja. Združuje prostorne bivalne površine, ki so povezane z velikim nadstreškom na prostem. Osrednji del hiše - dnevna soba, kuhinja in jedilnica - je odprt in svetel, z izhodom na teraso, ki omogoča prehod v naravo. Notranjost je prilagojena družinam, z dvema prostornima otroškima sobama in spalnico z lastno garderobo ter neposrednim dostopom na zunanjo teraso.
Kaj danes iščejo kupci?
V podjetju Lumar opažajo, da ljudje ponovno zaznavajo dom in hišo kot bistven vidik kakovosti življenja in so danes pripravljeni zgraditi večje, prostornejše hiše, opremljene z boljšimi materiali in opremo, ki so posledično tudi dražji. "Kupci si še bolj želijo večjih in svetlih dnevno-bivalnih prostorov, kjer lahko družina preživlja skupne trenutke. Ti prostori pa se vse pogosteje povezujejo s pokritimi terasami in tako postajajo podaljšan del dnevno-bivalnih prostorov ter ponujajo prijetno zavetje skozi vse leto," pravijo v Lumarju in dodajajo, da se še naprej pojavlja potreba po dodatni delovni sobi, delovnem prostoru v pritličju, po potrebi tudi z ločenim vhodom.
Pri Marles hišah pa izpostavljajo individualno zasnovano atrijsko hišo, ki na 125 kvadratnih metrih združuje premišljeno arhitekturo, funkcionalnost in trajnost. Starševska spalnica s kopalnico in garderobo je ločena od otroškega dela, osrednji bivalni prostor pa sega vse do slemena, kar ustvarja občutek prostornosti in odprtosti. Hiša izpolnjuje kriterije pasivne gradnje in omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Eko sklada.
Moderna urbana nadstropna hiša Marles predstavlja višek sodobne zasnove pametnega doma. Na 153 kvadratnih metrih ponuja odprt bivalni prostor z moderno otočno kuhinjo, pametnimi sistemi in številnimi tehnološkimi rešitvami. Poleg toplotne črpalke, rekuperacije zraka in talnega ogrevanja vključuje tudi motorizirana senčila, solarne lučke in prilagodljive razsvetljave, ki zagotavljajo energetsko učinkovitost in udobje bivanja.
Razlika med 20 let nazaj in danes je očitna
Sogovorniki iz podjetja Marles opozarjajo, da so sodobne hiše v primerjavi s hišami, zgrajenimi pred približno 20 leti, veliko bolj energetsko učinkovite in varčne. Največji napredek se kaže v izboljšani izolaciji, učinkovitejših sistemih ogrevanja in hlajenja ter boljši rabi obnovljivih virov energije, kot je sončna energija.
"Strankam ponujamo številne inovativne rešitve, med katerimi izstopa napredno stensko in stropno ogrevanje in pohlajevanje, ki hkrati ponuja rešitev za gretje in hlajenje. Poleg tega uporabljamo rekuperacijo za učinkovito izmenjavo zraka in ohranjanje svežega zraka v hiši. Zrakotesnost hiše je pod 0,6 h-1, kar pripomore k zmanjšanju toplotnih izgub. Dodatno zagotavljamo toplotno zaščito ovoja stavbe v pasivnem standardu in vgrajujemo toplotno izolacijo pod betonsko ploščo, na primer z uporabo XPS-izolacije, kar prispeva k izjemni energetski učinkovitosti in zmanjšanju stroškov ogrevanja in hlajenja ter povečanju trajnosti doma," pravijo. Hkrati pa izpostavijo tudi pametne sisteme, ki omogočajo nadzor porabe energije in vode ter optimizacijo rabe virov za večje udobje in varčnost. "S temi sistemi je mogoče upravljati energetsko učinkovitost hiše."