Gradnja montažne hiše postaja vse bolj priljubljena izbira za sodobne kupce, saj zagotavlja hitro postavitev, energijsko učinkovitost in prilagodljivost potrebam strank. Zahteva pa premišljen načrt, finančno pripravo ter pravo ekipo strokovnjakov za delitev ključnih nasvetov skozi vse faze - od prve finančne ocene, pridobitve potrebne dokumentacije do načrtovanja doma in energetsko učinkovitih rešitev.
Kateri so torej ključni koraki, ki vas bodo pripeljali do sanjskega doma? V deset korakov smo jih strnili s pomočjo sogovornikov iz podjetij Marles in Lumar, ki veljata za eni od vodilnih na področju montažne gradnje v Sloveniji.
1. Priprava finančnega načrta
Temeljit pregled vaših finančnih zmožnosti je prvi korak k realizaciji sanj o hiši, opozori Nataša Teraž Krois, vodja razvoja in trajnosti v podjetju Lumar. Svetuje, da še pred obiskom banke ocenite svoje redne prihodke in morebitne prihranke, kot so varčevalni računi, naložbe v vzajemnih skladih ali vrednostni papirji. Tudi pomoč staršev ali drugih sorodnikov lahko pospeši pot do novega doma.
"Če že imate nepremičnino, ki jo nameravate prodati po selitvi v novo hišo, to prinaša dodatno prednost. V tem primeru lahko razmislite o različnih možnostih financiranja, kot je delno ali celotno refinanciranje kredita s kupnino prodane nepremičnine," opozarja sogovornica. Brez bančnega posojila je danes težko ali skoraj nemogoče priti do lastne strehe nad glavo. Vendar je tudi zanj treba izpolnjevati nekatere pogoje, še poudari Teraž Kroisova: "Banke poleg rednih mesečnih dohodkov in drugih prilivov pri sestavi ponudbe upoštevajo tudi preteklo poslovanje komitenta, preverijo, ali že ima kredit, na primer za zemljišče, in ali ga odplačuje redno ... Obrestna mera je odvisna tudi od vrednosti nepremičnine, dobe odplačevanja in načina zavarovanja kredita, deleža lastnih sredstev, torej prej omenjenih prihrankov, in načina črpanja kredita. Ne nazadnje pa je obrestna mera odvisna tudi od ponudb konkurenčnih bank." Zato je po njenih besedah izjemno pomembno, da ponudbo preverite pri več bankah, vsaj treh ali štirih. "Na podlagi več ponudb se lahko pogajate za nižjo obrestno mero. Banke obiščite osebno in ne oklevajte pri postavljanju vprašanj o vseh podrobnostih kreditne ponudbe," še svetuje.
Da bi strankam olajšali odločitev, predvsem pa prihranili pot in čas, v podjetju Marles v sodelovanju s finančnimi partnerji ponujajo prilagodljive možnosti, ki ustrezajo individualnim potrebam. "Poleg ugodnih kreditnih pogojev strankam ponujamo pomoč tudi pri pridobivanju nepovratnih sredstev Eko sklada, ki spodbuja trajnostne investicije v skoraj ničenergijske hiše, zasnovane tako, da so okolju prijazne in energetsko učinkovite," razkrije Nika Bratović iz Marlesa.
2. Katero dokumentacijo potrebujemo, ko že imamo zemljišče?
Ko imate izbrano zemljišče za hišo, je treba pridobiti ključno dokumentacijo za začetek gradnje. "Najprej potrebujete lokacijsko informacijo, ki določa prostorske pogoje parcele. Nadalje so nujni geodetski načrt ter projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) in projekt za izvedbo (PZI). Med obvezno dokumentacijo so tudi dovoljenja za priključke na komunalno infrastrukturo," našteva Bratovićeva.
"Za pričetek gradnje boste potrebovali še dodatne projekte in dokumentacijo, kot so arhitekturni načrt, konstrukcijski načrti ter načrti strojnih inštalacij," pa dopolni Nataša Teraž Krois. Pojasni, da v njihovem podjetju strankam pomagajo z vso potrebno dokumentacijo, vključno s soglasji in gradbenim dovoljenjem.
3. Kje in kako pridobimo to dokumentacijo?
"Večino potrebne dokumentacije pridobite na upravni enoti ali na geodetski upravi. Geodetski posnetek pripravijo licencirani geodeti, izpisek iz zemljiške knjige pa je dosegljiv na sodišču ali prek spletnega portala eZK. Potrdilo o namenski rabi zemljišča izda občina, kjer se zemljišče nahaja," pojasnijo pri Lumarju.
4. Katera dovoljenja potrebujemo, kje jih dobimo, kako dolgo to traja?
Pridobitev gradbenega dovoljenja je po besedah Nataše Teraž Krois ključna, pri čemer so potrebna tudi soglasja institucij, kot so elektro podjetje, vodovod in komunalna podjetja. "Proces pridobivanja gradbenega dovoljenja se običajno prične na upravni enoti in traja nekaj mesecev, odvisno od kompleksnosti projekta," opozori in doda, da pri Lumarju strankam pomagajo tako pri pripravi dokumentacije kot pri usklajevanju s pristojnimi organi.
Na pomoč pri pridobivanju vse potrebne dokumentacije lahko računate tudi v podjetju Marles. "Dokumentacijo, kot so gradbeno dovoljenje, PZI in delavniška dokumentacija, vam pomagamo pridobiti ter zagotovimo ustrezno pripravo vseh potrebnih papirjev. Naši strokovnjaki tudi svetujejo, kako ravnati na upravni enoti in v drugih institucijah, kar vam prihrani čas in poskrbi za skladnost s predpisi," je prepričana Nika Bratović, ki še razloži, da lahko postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja traja od nekaj mesecev do pol leta, odvisno od zahtevnosti projekta.
4. Kako pridemo do projekta za hišo?
"Projekt za hišo je ključen dokument, ki ga stranka pripravi v sodelovanju z arhitektom ali z izbranim podjetjem za gradnjo hiše. V Lumarju lahko izbirate med številnimi prilagodljivimi tipiziranimi rešitvami, ki jih lahko dodatno prilagodijo vašim potrebam, željam, lokacijskim pogojem ... Projekt vključuje zasnovo objekta, tloris in analizo energetskih lastnosti, vse pa se lahko prilagodi glede na posameznikove želje in razpoložljiva sredstva," razloži Teraž Kroisova.
Tudi Nika Bratović poudari, da je projekt hiše ključen dokument, ki omogoča izdelavo montažne hiše. "Strankam ponujamo dve možnosti: lahko se odločite za sodelovanje z zunanjim arhitekturnim studiem ali pa projekt načrtujete v našem arhitekturnem studiu, kjer prilagodimo načrte za montažno gradnjo. Naša ponudba obsega tako tipske rešitve z optimiziranimi tlorisi kot tudi prilagoditve po meri, ki upoštevajo trende, specifične zahteve parcele in želje naročnika."
5. Kaj moramo povedati arhitektu?
"Da bi bila hiša prilagojena vašemu življenjskemu slogu, je ključno, da arhitektu jasno predstavite svoje potrebe, želje in način življenja. Povejte mu, koliko prostora potrebujete, kakšne so vaše preference glede energijske učinkovitosti, trajnostnih materialov in oblikovanja prostorov. Pomembno je tudi, da skupaj razmislite o orientaciji hiše na zemljišču, naravni svetlobi ter zunanjih površinah, kot so vrtovi, terase in nadstreški. Zelo pomembna je tudi informacija o proračunu, ki ga imate na voljo za gradnjo hiše, saj vam bodo strokovnjaki podjetja le tako lahko ustrezno in pravilno svetovali o najboljših rešitvah za načrtovanje in gradnjo vaše hiše," poudari Nataša Teraž Krois.
Tudi Nika Bratović pove, da je sodelovanje med strankami in arhitekti izjemnega pomena: "Arhitektu se predstavi načrt parcele, predvsem pa želje kupcev glede velikosti, oblike hiše in funkcionalnosti prostorov. Pomembno je tudi, da se navedejo energetske zahteve, saj te vplivajo na izbiro gradbenih materialov. Pri načrtovanju energetsko učinkovitega doma je ključna tudi vaša usmeritev glede obnovljivih virov energije in učinkovite rabe prostora."
6. Kako poteka gradnja?
Gradnja montažne hiše po besedah Teraž Kroisove poteka v več fazah - od priprave zemljišča, postavitve temeljne plošče do same montaže hiše. "Ves proces poteka hitro, saj so elementi hiše izdelani v proizvodnji in jih na gradbišču le še sestavijo. Ta pristop zagotavlja visoko kakovost in natančnost izvedbe," poudari in razkrije, da se lahko stranke v dokončan objekt vselijo najkasneje v 180 dneh od začetka montaže.
"Gradnja montažne hiše se začne, ko imate urejeno temeljno ploščo in komunalne priključke. Predpripravljene elemente hiše izdelamo v proizvodnji in jih nato hitro sestavimo na terenu, kar lahko traja le dva dni. Sledijo še inštalacije in zaključna dela, kar običajno traja še okoli 170 dni," opiše proces postavitve montažne hiše Bratovićeva. Kot še poudari, je prednost montažne gradnje v tem, da so vsi gradbeni elementi zaščiteni, kar izloči faze sušenja, ki so značilne za klasično gradnjo. "Ta proces omogoča natančno in čisto izvedbo, ki je hitrejša od tradicionalnih gradbenih metod," je prepričana.
7. Do katere faze se zgradi hiša?
Pri Marlesu omogočajo različne faze gradnje - od osnovne surove gradnje do popolne izvedbe "na ključ". "Faza je odvisna od investitorja in projekta. Največkrat se stranke odločajo za izvedbo na ključ, ki vključuje vse faze. Ta možnost zagotavlja skladnost gradnje, saj pri vseh fazah sodelujemo in s tem zagotavljamo vrhunsko kvaliteto. Na ta način investitorji prejmejo dom, ki je popolnoma pripravljen za vselitev," pojasni Bratovićeva.
Lumarjeve montažne hiše se večinoma zaključijo v fazi dokončanega objekta, kar pomeni, da so pripravljene za vselitev. "Prednosti tega pristopa so prihranek časa, zagotovljena kakovost in celovita garancija. Kupci se lahko odločijo tudi za 'delno finaliziran objekt', vendar pri tej možnosti sami prevzamejo več odgovornosti in s tem povezanih tveganj," pravi Nataša Teraž Krois.
8. Ali kaj prihranimo, če določena dela opravimo sami?
Pri Lumarju pravijo, da je prihranek pri lastni izvedbi del sicer možen, vendar je tveganje za kasnejše višje stroške, izgubo garancije in kakovostno izvedbo precejšnje. "Če nimate izkušenj, je pogosto bolj smiselno, da Lumar opravi vse ključne faze gradnje, saj s tem zagotovite popolno garancijo, kvaliteto in energetsko učinkovitost objekta. Kakovost gradnje je namreč ključnega pomena za dolgoročno učinkovitost in udobje bivanja ter nizke stroške skozi celoten življenjski cikel," opozori Teraž Korisova.
Da izkušnje kažejo, da izvedba del v lastni režiji pogosto ne prinese prihrankov, pa poudari Nika Bratović. Montažna gradnja po njenih besedah zahteva specifična znanja in natančnost, zato so napačno izvedena dela lahko draga in povzročijo težave kasneje.
9. Kakšne pasti lastna izvedba prinaša s sabo?
"Potencialni prihranki vključujejo zmanjšanje stroškov dela, saj lahko sami izbirate materiale in stile, ki vam najbolj ustrezajo. Vendar je tveganje za napake ali podaljšanje časa gradnje večje, če nimate ustreznega znanja. Na primer, slabo izvedena dela lahko vplivajo na trajnost in energetsko učinkovitost objekta," pojasni Teraž Kroisova. Bratovićeva pa, da lahko nepravilno izvedena dela vodijo do gradbenih zamud, višjih stroškov in težav z uveljavljanjem garancije. "Napačna izvedba v lastni režiji lahko negativno vpliva tudi na dolgotrajno kakovost hiše," je mnenja sogovornica iz podjetja Marles.
10. Za katere dele projekta lahko pridobimo subvencijo?
"Za skoraj ničenergijske hiše in trajnostne rešitve, kot so toplotne črpalke, prezračevalni sistemi in sončne elektrarne, je mogoče pridobiti subvencije in ugodna posojila Eko sklada," razloži Nataša Teraž Krois in doda, da v Lumarju zagotavljajo podporo pri pripravi dokumentacije in izpolnjevanju pogojev za subvencijo. "Gradnja montažne hiše je proces, ki vključuje natančno načrtovanje, pridobivanje dokumentacije, usklajevanje z bankami in izvajalci ter premišljeno sodelovanje z arhitekti. S pravimi informacijami in partnerji je lahko pot do lastnega doma hitrejša in bolj predvidljiva."
Da je za energetsko varčne projekte, kot so izolacija, toplotne črpalke in obnovljivi viri energije, mogoče pridobiti nepovratna sredstva pri Eko skladu, pove tudi Nika Bratović. Doda, da pri Marlesu pomagajo strankam pri uskladitvi dokumentacije za pridobivanje teh subvencij, "saj gradimo skoraj ničenergijske hiše, ki izpolnjujejo vse zahteve za pridobitev sredstev in so usmerjene v trajnostne rešitve".