Na trgu je veliko inovacij in najrazličnejših materialov, ki nam olajšajo kopalniško lepotilno in intimno rutino. Res pa je, da se je v silno pestri ponudbi težko znajti. Glede na to, da kopalnico v povprečju prenavljamo vsakih 20 let, se moramo zavedati, da z izbiro najcenejših elementov dolgoročno ne bomo pridobili, opozarja Barbara Žnidarič iz Noa studia v Radencih. Prav tako je treba pri načrtovanju razmišljati o njeni enostavni uporabi za vsak dan in leta vnaprej.
Hitra dostopnost in zasebnost
Pogosto smo prav v kopalnicah omejeni s prostorom, zato sta že postavitev in izbira kopalniških elementov zahteven projekt. “Tlorisi hiš in stanovanj so velikokrat tako racionalno zastavljeni, da nam zmanjka prostora za dodatne sanitarije, ki bi jih uporabljali naši gosti, zato smo primorani kopalnico predvideti v bližini dnevnih prostorov. Če imate na voljo dovolj prostora za dodatne sanitarije, je kopalnico najbolje umestiti v neposredno bližino spalnih prostorov, kar vam bo zagotavljalo hitro dostopnost in zasebnost,” svetuje Barbara Žnidarič.
Enostavnost gibanja
Zgodilo se mi je že, da sem v hotelu v tujini najela apartma, ki je imel tako majhno kopalnico, da v njej nista mogla hkrati stati dva. Prha je štrlela iz stene in med tuširanjem poškropila ves prostor, tudi straniščno školjko. Ta kopalnica je bila velika približno dva kvadratna metra. Kolikšna je minimalna priporočena velikost kopalnice, da nam zagotavlja za udobje in enostavno gibanje?
"V izredno majhni kopalnici, kjer se s težavo gibamo, se ne počutimo najbolje, kar ste očitno izkusili na lastni koži. Pri načrtovanju kopalnice je treba upoštevati minimalne priporočene odmike med sanitarno opremo in zanjo predvideti prostor. Kopalnica pa po priporočenih standardih naj ne bi bila manjša od petih kvadratnih metrov."
Kad ali prha? Morda pa oboje!
Vedno več ljudi si v kopalnici želi imeti prho namesto kadi. A če imajo na voljo dovolj prostora, si omislijo kar oboje, prho in kad. Pršna kabina oziroma pršni prostor omogoča več udobja pri prhanju, lažji dostop in ne nazadnje varčnejšo porabo vode. Tudi če je oseba gibalno ovirana in sedi denimo na vozičku, je dostop do prhe enostavnejši, sploh če govorimo o sodobnem trendu, breznivojski prhi.
Keramika ali raje kaj drugega
Ponudba keramike za oblaganje tal in sten ter nabor drugih materialov, kot so denimo brušeni beton in tadelakt, kupca lahko zmedejo, ko se odloča za novo kopalnico. Kako torej pravilno izbrati materiale?
"Odvisno od individualnega okusa. Klasične ploščice so že v času starih Rimljanov krasile prostore javnih kopališč, vendar se danes, če ne gre za retro, industrijski ali vintage stil opremljanja, vse bolj odmikajo od oblikovalskih trendov. Nadomestile so jih keramične oziroma porcelanaste ploščice velikih formatov, ki so izredno tanke, lahke, trpežne in fleksibilne. Majhne kopalnice nikoli ne obložite v celoti s ploščicami, raje jih položite le do določene višine ali samo v predelih, ki so izpostavljeni vodi. Če niste najbolj navdušeni nad vsakodnevnim čiščenjem, se ne odločite za črno keramiko, na kateri bodo ostajali sledovi vodnega kamna, raje izberite ploščice z imitacijo naravnega kamna. V zadnjem obdobju se je razširila uporaba dekorativnih betonov ter barv iz lateksa in epoksida, ki ponujajo moderen videz kopalnice brez fug, tudi v predelu prhe. Največja prednost teh materialov je, da jih je mogoče izdelati v ogromno različnih barvnih kombinacijah in izvesti v različnih površinskih obdelavah, od polirane do bolj grobe površine."