Pomladi že na splošno radi kaj pobrkljamo po hiši ali stanovanju, kleti in vrtu, to in ono popravimo ali nadomestimo z novim. Zdaj ko smo zaradi koronavirusa že več tednov bolj ali manj doma, pa smo morda odkrili še kako dodatno pomanjkljivost ali končno našli čas za prepotrebna hišna opravila. Mnogo nas dan začne in konča v kopalnici. Skupaj s straniščem je ta zagotovo med bolj obiskanimi in obremenjenimi prostori v hiši, že zaradi vlage in pogosto nezadostnega prezračevanja. Tehnološki razvoj kopalniške opreme je v zadnjih letih precej napredoval in v marsikateri kopalnici bi že bilo mogoče namestiti kaj sodobnejšega, kar bi olajšalo uporabo pa tudi čiščenje in vzdrževanje. A tudi varnost, saj so mokra tla ali stene med pogostejšimi vzroki neprijetnih zdrsov in padcev s hudimi posledicami zlasti za starejše.
Školjka naj bo dovolj visoka
Straniščna školjka, ki je nameščena prenizko, starejšim precej oteži sedanje nanjo in vstajanje z nje. Kot rešitev lahko uporabite ustrezen nastavek, s katerim povišate straniščno školjko ali pa ob njej namestite kakovostno držalo.
Držala naj bodo nameščena ob straniščni školjki, njihova izbira pa je odvisna od tega, kje v prostoru je školjka. “V vsakem primeru naj bo na eni strani preklopno držalo, in če je školjka ob steni, naj bo na drugi strani nameščeno stensko držalo. Če pa je školjka v sredini prostora, je smiselno preklopna držala namestiti na obe strani,” poudarjajo pri Geberitu.
Gibalno oviranim ljudem, ki uporabljajo voziček, je namenjena posebna straniščna školjka podaljšane dimenzije, ki olajša presedanje. Zaradi lažjega vzdrževanja higiene naj bo školjka stenska in brez notranjega roba.
Za boljšo predstavo 3D-izris
Marsikdo zavlačuje z obnovo kopalnice, dokler ni ta res nujna, iz več razlogov. Eden so zagotovo stroški, drugi pa zahtevnost in obsežnost dela. A strokovnjaki menijo, da slednje ne bi smelo biti razlog za odlašanje, saj je novejša tehnologija precej olajšala delo. Obnove kopalnice se raje ne lotevajte sami, temveč se zanjo dogovorite z usposobljenimi strokovnjaki. Sploh če se lotevate popolne prenove, pri kateri je dobro zamenjati tudi vodovodno in električno napeljavo. To je koristno narediti zaradi varnosti in da ne bi kasneje nastajali zapleti, razlagajo v podjetju Topdom. Preden se lotite prenove, boste skoraj zagotovo obiskali kakšen salon keramike in sanitarne opreme ali trgovino za hišne mojstre, da boste videli najnovejšo ponudbo in možnosti, ki so na voljo. Ko se boste odločili, kakšne obloge in opremo želite oziroma potrebujete glede na zahteve vseh članov gospodinjstva, pa je najbolje, da se dogovorite za izris kopalnice. Tako si boste lažje predstavljali, ali so vaši načrti uresničljivi. Večina kopalniških salonov omogoča 3D-izris kopalnice, s katerim dobite precej dober občutek, kakšna bo vaša nova kopalnica.
Razbijanje in nove inštalacije
Za rušenje stare kopalnice mojstri potrebujejo približno dan ali dva, odvisno od velikosti in posegov. "Hrup je pri tem na žalost neizogiben, sploh pri odstranjevanju tlaka, stenske keramike ali kakšnih zidov itd. Včasih se delajo tudi preboji v stenah, niše v tuših in to pač ne gre po tiho," razlaga Fartek. Po rušitvenih delih je prva na vrsti napeljava nove inštalacije, talne in stenske, nato so potrebni krpanje lukenj, izravnava sten, izdelava tlaka ... "Temu sledi polaganje ploščic in na koncu finomontaža opreme," sklene sogovornik iz MCK.
Poudarek naj bo na varnosti
Predvsem s ploščicami in opremo lahko v veliki meri poskrbite za varnost v kopalnici. "Zaradi kombinacije vode in gladkih materialov v kopalnici je potrebna premišljena izbira površin," menijo v podjetju Geberit in svetujejo, naj kakovostne materiale in dovršen dizajn dopolnjujejo tudi pametne rešitve, ki bodo pomembno prispevale k izboljšanju kakovosti bivanja. Mednje zagotovo sodi orientacijska osvetlitev, ki je lahko koristna tako za najmlajše kot tudi za starejše.
Preplet praktičnosti in vizualnosti
Preden začnete iskati pohištvo za kopalnico, si zastavite nekaj vprašanj z vidika funkcionalnosti. Ni vseeno, kdo bo kopalnico uporabljal, ena oseba, par, družina z otroki ali starejše osebe, jo bo uporabljalo več ljudi hkrati, je bolje imeti en umivalnik ali dva ... Nato sledi izbira modelov, barv. Treba je paziti, da je preplet praktičnosti in vizualnosti v ravnovesju. Pri izbiri kadi, umivalnikov, bidejev, straniščnih školjk ni težav, ker je vse običajno v beli barvi. Kopalnici dajte karakter s ploščicami ali pohištvom.
Ko urejate kopalnico, ki jo bodo uporabljali tudi otroci, poskrbite, da bo tudi njim vse na dosegu roke, in predvsem, da bodo kopalnico varno uporabljali. Zaščitite ostre vogale in jim priskrbite priročne pručke za umivanje ob umivalnikih.
Pohištvo za kakovosten življenjski prostor
Poleg vseh omenjenih elementov pa je v kopalnici še vedno najbolj vidno in na udaru kopalniško pohištvo, zato šele z izborom omaric, predalnikov in drugih dodatkov poskrbimo za piko na i. "S premišljeno oblikovanim kopalniškim pohištvom, ki je skladno s funkcionalno opremo, bo kopalnica postala kakovosten življenjski prostor," poudarjajo v Geberitu. Izbira je vsekakor dovolj velika, da boste lahko tudi v kopalnici izrazili svoj individualni okus in stil, obenem pa zadovoljili vse svoje potrebe.