Dejstvo je, da se svet notranjega oblikovanja nenehno spreminja. Prihajajo vedno novi in novi trendi. In zdi se, da bi morali tudi svoje domove nenehno spreminjati, osveževati, dopolnjevati, slediti trendom, da bi bili v koraku z modnimi zapovedmi. Pri nekaterih ponudnikih stanovanjske opreme smo preverili, kaj je trenutno najbolj v središču trendovskega dogajanja.
Dekoracije naj ne bo preveč
“Res se v zadnjih časih vse bolj vračamo k naravi,” razmišlja notranja oblikovalka Katarina Šauperl iz podjetja Os arhitektura. “Okenske odprtine so vedno večje, ločnica med notri in zunaj je vedno bolj zabrisana. Vrtovi so vse pogosteje podaljški bivalnih prostorov. V sklopu zasnove hiše je vse večkrat velik poudarek tudi na oblikovanju zunanjega bivalnega vrta. Prav tako se vedno pogosteje živa narava pojavlja kot del arhitekture: zelene strehe, fasade, atriji.”
Del narave želimo med štiri stene vnesti tudi z izbiro naravnih materialov ali pa vsaj takih, ki naravnost imitirajo ...
“Vedno raje uporabljamo naravne materiale, kot so les, kamen, kovina. Kjer so naravni materiali zaradi namembnosti prostora manj primerni oziroma preobčutljivi ali pa celo predragi, se pa uporabijo imitacije naravnih materialov, ki so cenejše in včasih tudi bolj odporne proti poškodbam. Oprema prostorov je bolj umirjena, izbrane barve so suplementarne. Prevladujejo naravni barvni toni. Pri umetnem osvetljevanju se uporablja več tople, rumenkaste, kot hladne bele osvetlitve.”
Je pri opremljanju v ospredju še vedno minimalizem ali se to z letom 2020 spreminja?
“Še zmeraj velja, da je manj več. Pri opremi je minimalizem še vedno prisoten, res pa je, da ni več tako sterilen. K temu pripomore vedno večja uporaba naravnih materialov. Čiste linije so zabrisane z naravnimi teksturami površin, zato se na prvi pogled zdi, da se minimalizem umika. Osebno sem zagovornica izčiščenih prostorov in ravnih linij s posameznimi dekorativnimi elementi, ki prostoru dajejo domačnost in toplino. Prostor, v katerem res bivamo in živimo, nikakor ne more ostati sterilno minimalističen.”
Koliko dekoracije v stanovanju pa potemtakem sploh potrebujemo? “Dekoracije naj ne bo preveč. Njena velikost in količina morata biti v sorazmerju z velikostjo prostora. Dobro je, da je je v prostoru toliko, da prostor še zmeraj diha in ni prenatrpan. Pri dekoraciji si lahko privoščimo, da jo menjujemo glede na razpoloženje ali letni čas. Če je osnovna oprema prostora bolj umirjena, si lahko privoščimo takšno dekoracijo, ki je bolj barvita. V vsakem primeru pa nikoli ne moremo zgrešiti, če v prostor umestimo kakšno zeleno rastlino.”
Trpežna tla iz plute
Zadnje čase smo vse bolj povezani z naravo, kar se, ne nazadnje, odraža tudi v trendih opremljanja in dekoracije. Vse več je naravnih materialov in interierjev, ki nam omogočajo, da se počutimo bližje naravi. Veliko je predvsem kamna, lesa in drugih naravnih materialov. Tudi pri talnih oblogah ni nič drugače. Kot so nam pojasnili v podjetju Alpod, je trenutno najbolj aktualna obloga iz plute. Ta se ne pojavlja samo na tleh, z njo lahko oblagamo tudi stene. "Z uporabo edinstveno zasnovane večplastne sestave, ki združuje vrhunsko tehnologijo s prvovrstnimi naravnimi lastnostmi plute, je bil dosežen višji standard na področju talnih oblog, kar je ustvarilo sinergijo lepote, udobja in trpežnosti. Talne obloge iz plute so dostopne v različnih dekorativnih materialih, ki jih na vrhu ščiti odporna zaključna plast," povedo v podjetju Alpod. Pluta pa ni samo trpežna in lepa na pogled, je tudi izjemno učinkovit naravni zvočni absorber, saj njene celice delujejo kot zvočni izolator. Tako obloge iz plute zmanjšajo hrup v sobi. Delujejo kot blažilec zvokov med tlemi in prostori oziroma sobami, ki se nahajajo spodaj, zaradi česar so izjemno učinkovite v stanovanjskih in poslovnih prostorih, poudarijo v Alpodu. Raziskave celo kažejo, da naj bi talne obloge iz plute zvok ublažile do 53 odstotkov. Pa še nekaj govori v prid temu naravnemu materialu: zaradi naravnih toplotnoizolativnih lastnosti so talne obloge iz plute energetsko zelo učinkovite, prijetne na dotik, tudi če hodite bosi, in omogočajo optimalno talno temperaturo skozi vse leto, kar prispeva k vsesplošnemu dobremu počutju. "Ob testiranju temperature tal pri hoji po štirih različnih materialih za talne obloge pluta izstopa kot najboljša rešitev pri zadrževanju toplote," opozorijo v Alpodu.
Dva ekstrema pri keramiki
Nazaj k naravi kliče tudi keramika. V podjetju Topdom razložijo, da je keramika, s katero oblagamo stene, ki je in bo v trendu, iz imitacij naravnega kamna. Pri talni keramiki je najbolj dopadljiva imitacija lesa ali takšna, izdelana iz brušenega glaziranega kamna, pravi Valerija Kuhar iz podjetja Topdom. Najnovejši trendi ostajajo zvesti veliki keramiki, dimenzije xxl so kot naročene za sodobno kopalnico ali stranišče, pove Kuharjeva.
Straniščna deska, ki greje
Spremembe vedno znova doživlja tudi kopalniška oprema. V podjetju Topdom pravijo, da se klasični rob straniščnih školjk počasi ukinja. "Kar pa se tiče kopalniških armatur, bo poudarek na naglavnih prhah različnih dimenzij in dizajnov. Pipe bodo še posebej opazne, saj so na voljo v različnih barvah, kar pomeni, da bo v kopalnicah pozornost odslej usmerjena tudi k njim," povejo v Topdomu. Po besedah Danijela Fartka imajo v sanitarni opremi vse bolj pomembno vlogo tako imenovane higienske strniščne školjke oziroma deske. Je pa res, da tovrstne školjke potrebujejo električno napeljavo v bližini in dovod mrzle vode s strani. Fartek pojasni, da je v desko vgrajen grelec, ki jo greje, samodejen brizg vode v školjki pa poskrbi, da ni potrebe po uporabi toaletnega papirja.
Kavne mizice in tabureji
Kaj pa pohištvo? Tudi pri njem je veliko kombinacij - kovina, les, kamen. Trendi narekujejo pohištvo iz masivnega lesa. Barvni odtenki so temnejši. V dnevni sobi, pa ne samo v tem prostoru, temveč tudi v kuhinjah, spalnicah, predsobah, kopalnicah, celo v pisarnah, so po besedah Irene Žakelj iz podjetja Žakelj nepogrešljivi kosi pohištva mizice in tabureji.